Seyahat

Gökçeada: Nam-ı Diğer Rüzgarlı Ada

Gökçeada nam-ı diğer Rüzgarlı Ada… Türkiye’nin en büyük adası ve en batısı…Poseidon’un da mekanı. Bir nebze Bozcaada’nın gölgesinde kalsa da adanın büyüklü küçüklü köyleri, taş evleri, masmavi plajları, yol kesen kuzuları, dağlarında fink atan keçileriyle yine de davetkar.

Gökçeada: Nam-ı Diğer Rüzgarlı Ada
Gökçeada: Nam-ı Diğer Rüzgarlı Ada

Yok siz hala ikna olmadıysanız size en mis’inden sebepler de verelim;

Mesela Kaleköy’ün parmakla gösterilen mekanı Mustafa’nın Kayfesi’ndeki sıcaklığı size hiçbir mekan veremez, bu sebeple adada gidilecek ilk rotadır kendisi. Özellikle ev yapımı reçellerinin, çeşit çeşit peynirlerin olduğu serpme kahvaltısı aklınızı başınızdan alacak türden.

Gökçeada - Mustafanın Kayfesi
Gökçeada – Mustafanın Kayfesi

Mustafanın Kayfesi
Mustafanın Kayfesi

Hele o kahvaltılık sosu yok mu! Kavanoz kavanoz alıp bavullara tıkıştırmalı.  Mekanın ortasındaki soba üzerinde kızartacağınız ekmeklerin şahaneliğine hiç girmeyeyim bile! Tüm bu keyfin üzerine bahçesine çıkıp, o efsane manzarasına karşı kahvenizi höpürdetmeli tabii!

Gökçeada - Mustafanın Kayfesi
Gökçeada – Mustafanın Kayfesi

 

Gökçeada Gezilecek Yerler

Yakamoz Restaurant… Güneşi batırıp kadehlerinizi tokuşturacağınız şahane yerlerden. Tereyağında karides, kalamar, haydari, yoğurtlu semizotu gibi rakıya eşlik edecek klasik mezelerini es geçmeyin. Mekanın imzasını taşıyan Rum böreği de masanızdaki yerini almalı. Ne kadar yiyip içseniz de masaya gelecek hesap Bozcaada’daki meyhanelerin yanında hiçbir şey değil. Fiyatlar şahane.

Gökçeada - Poseidon
Gökçeada – Poseidon

Gökçeada’nın simge, Instagram’ın da ünlü mekanlarından Poseidon’u atlamayın. Yazı bekleyemeyip adaya baharda gidince benim gibi kapı dışarı kalmanız mümkün. Ama hemen arkanızı dönüp gitmeyin. Böylesine güzel bir manzarayı arkanıza alıp poz vermemek olmaz!

Kaleköy’ün manzarası yıldızlı mekanlarından çıkıp adanın bir diğer gözde köyü Zeytinli’ye de gidin! Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüş yapabileceğiniz bu köyde Türkçe konuşana rastlamak zor. Köyde yaşayanların çoğu Rum. Birçok mekan sahibi de bahar gelince Yunanistan’ı terk edip kışa kadar buradaki şirin mi şirin mekanlarını işletiyor. Mesela bu köyün en iyi manzaralı mekanı Cafe Garaj’ın sahibi Selanikli. Yılın 4-5 ayını Gökçeada’da geçirip, yaptığı tatlılarla biz turistlerin midesinde şenlikler yaratıyor.

Gökçeada - Nostos
Gökçeada – Nostos

Adaya bir daha gitme sebebiniz olacak Zeytinliköy’de; mor salkımlarına tav olacağınız Nostos’da kahve içip sokakta gelen geçeni izlemek yapılacak en iyi hareket. Şu ünlü Madam’ın Yeri’de tam burada. Türk kahvesine göre içimi biraz daha sert olan dibek kahvesini burada denemeli. “Peki şu aç karınları nerede dolduralım?” diye sorarsanız leziz Yunan mezelerinin çıktığı Dami’den başkasına gönül vermeyiniz.

Tepeköy Mevkii - Çınaraltı
Tepeköy Mevkii – Çınaraltı

Tepeköy Mevkii - Çınaraltı
Tepeköy Mevkii – Çınaraltı

Korkmayın; tüm bu yiyip içtiklerinizi eritebileceğiniz aktiviteler de yok değil. Mesela ülkeni en iyi sörf merkezlerinden Aydıncık Plajı’nda sabaha kadar sörf yapın. Kuzu Limanı, Uğurlu Plajı, Laz Koyu ve Yıldız Koyu’nun çarşaf gibi denizinde kulaç atın.

Gökçeada - Yıldız Koyu
Gökçeada – Yıldız Koyu

Tepeköy mevkiindeki Çınaraltı’nda bol bol yürüyüş yapın. Buradaki tarihi çınar ağacının altında yapılacak pikniğin de kırk yıl hatırı varmış, ona göre.

Adada konaklayabileceğiniz bir sürü kamp alanı, en ucuzundan oteller var ama gönlüm mimarisine vurulduğum, palmiyelerine gönül koyduğum Anemos Hotel’den yana. Kalmasanız bile kahvaltısı ya da bir kahvesi için uğrayın.

Gökçeada Oteller - Anemos Hotel
Gökçeada Oteller – Anemos Hotel
Gökçeada Oteller - Anemos Hotel
Gökçeada Oteller – Anemos Hotel

İmroz sabunları, ödüllü zeytinyağları, Efibadem kurabiyeleri de bavula atılacaklardan.