Seyahat

Kaş’ta Tatil: Antidepresan Öneriler

Yaz yaklaşırken tecrübe ettiğim başka bir gezegenden olan ve antidepresan etkisini bünyenizde yaratan Kaş’a gittiğiniz zaman denemeniz gereken birkaç tecrübeye değinelim istedik.

 

Büyük Çakıl / Memed’in Yeri

Büyükçakıl plajında yer alan salaş mı salaş bir yer. Memed usta yaz/ kış oradadır. Kışın yolu düşenler içerisinde yanan soba eşliğinde güzel bir rakı sofrası kurabilir.

Memed’in yeri sadece kandillerle aydınlatılıyor ve Büyük Çakıl üzerinde başka yerleri görüyor olsanız bile, bu koyda temeli atan, ilk olma özelliğini koruyan bir yer Memed’indir. Dalga sesleri eşliğinde, yıldızların yakına geldiğini hissettiğin muhteşem bir koyda leziz mezelerle, rakının tadına varmayı Denemen Lazım!

FullSizeRender

Gündüz Büyük Çakıl’a giderseniz eğer denizin sağ tarafından 15-20 dakika yüzüp, ikinci kayalığı döndükten sonra, giriş kısmı dar ama içine girdiğiniz zaman büyüklüğüne şaşacağınız bir mağara göreceksiniz. Gün ışığının kırılmasını ve turkuaz rengi eşliğinde huzura ererken bir teşekkürünüzü alırım. 🙂

 

Kekova

Burayı duymayan kalmamıştır. Kekova’yı dolaşıp köylülerden defne yaprağı, dağ kekiği ve keçi boynuzu pekmezi almayı unutmayın.

FullSizeRender (1)

Batık Şehir’i tekne turuna dahil edin.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Tekne turunda Kaleköy’ü mutlaka ziyaret edin ve tüm günün hararetini muzlu, şeftalili ve fındıklı tamamen doğal meyvenin kendisi kullanılarak yapılan dondurmalarla atın!

 

Aquarius Beach

Yarımada’da yer alan Aquarius  aslında bir otele ait bir alan. Kaş’ta sakin bir şekilde günü yarımadada geçirip, balıkları rahatça izleyebileceğiniz bir yer. Özellikle su altı kamerası ile ışıkla birleşince harika fotoğraflar veren bir deniz altına sahip.

Processed with VSCOcam with g3 preset

Arılardan rahatsız olanlar yemek yerken görevlilerden Türk kahvesini yakmak için isteyebilir.

 

Kaş At Çiftliği

Akşam saatlerine doğru geçmenizi tavsiye ederiz. Bozkır üzerinde akşam güneşi eşliğinde güzel ve sıcağın bunaltmadığı bir yolculuk olacaktır. Yanınızda uzun bir pantolon getirmeyi ihmal etmeyin. Bazı yerlerde çalılar güzel bacaklarınızı çizmesin.

IMG_1094

Dönüş yoluna geçmeden önce atları bağlayıp, Dev’in gözünden; Kaş’ı, kuş bakışı seyretmeyi denemen lazım!

IMG_1091

Dev’in gözü ne ki diyenler için; Kaş meydanında kafanızı yukarıya dağa doğru kaldırdığınız zaman biraz dikkatli baktığını zaman; dağın üzerine yatmış dev bir erkek silüetini fark edeceksiniz.

Bu dev Kaş ve Meis’in ortak efsanesi olarak biliniyormuş. Dişisi de Meis’de bulunuyormuş. Efsaneye göre; karşılıklı bulunan bu iki devin her yerine deniz suyu değdiği zaman devler uyanıp birbirlerine kavuşacakmış. Efsaneler güzeldir.

IMG_1089

 

Hidayet’in Koyu

Yıllardır Kaş’ın en sevdiğimiz, bakir yeri dediğimiz, parmaklarımız buruş buruş olana kadar balıklarını ve caretta carettalarını izlemeye doyamadığımız yer. Zeytin ağaçları arasında demlik çay söyleyip, acıkınca çiğ börek ve ayran patlatıp, biraz sineklerden dertlendiğimiz yer.

FullSizeRender (2)

İmza kampanyalarında görmüşsünüzdür belki fakat kampanyalar pek bir işe yaramamış. Büyük bir dönüşüm ile Hidayet’in Koyu Blanca Beach olmuş. Köpeklerin kulübesi bar olmuş mesela. Masalar sıra sıra şezlong, kop kop müzik üzerine eklenmiş.

IMG_1090

Değişim bir tek otopark, tuvalet gibi yerlerin ihtiyaçlarını karşılamış. Bu duruma ne kadar sinirlenip, hüzünlensek de denizi yine aynı deniz.

Maskeni takıp balıklarla vakit geçirmeyi denemen lazım!

 

Liman Ağzı

Merkezden takalar eşliğinde gidiyorsunuz.  Kaş’a bağlı yarımadaya sıralanmış dört tane plaj var. Biz en çok Delos’u seviyoruz. Sakin, temiz ve tam olarak yaymalık bir yer.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Yarım saat kırk dakika yürüme mesafesinde bir mağara var. Herkes bilmez ama görevlilerden detaylarını öğrenebilirsiniz.

 

Kaputaş Plajı

Kaş ile Kalkan ana yolu üzerinde yer alıyor. 20-25 dakikada ulaşabiliyorsunuz.  Sonrasında turkuaz denize selam çakıp 187 basamağı inip ona sarılın.

FullSizeRender (3)

Burası da özelleştirilmeden önce çok daha güzeldi, özelleştirmelerin tek getirisi sanırım duş ve tuvalet oluyor. Olsun, dalgalarla dans etmeyi denemen lazım!

IMG_1083

 

Nereid Meyhanesi

Her gece gitsek bıkmayacağımız yerlerden biri daha… Parmesanlı jumbo karides, ahtapot, mezeleri, hardal soslu enginarı ve daha bir çok lezzetin yanında bilek kestiren playlist’i eşliğinde bu rakı çabuk çarpıyor diyebilirsiniz.

IMG_1086

Mutfak Arla’nın mutfağı, tüm tarifler için kalıbımı basarım. Benden de selam söyleyin belki hesapta güzellik olur kim bilir. Rezervasyon yaptırmadan gideyim demeyin!

 

Kahvaltı

Mola Cafe’de leziz bir İngiliz kahvaltısını ya da  Taş Bahçe’de geniş bir Türk kahvaltısı denemen lazım!

IMG_1087

Taş Bahçe’de porsiyonlar çok büyük (bence), tek kişilik kahvaltı ortaya da güzel bir menemen söylemenizi öğütlerim.

IMG_1088

 

Echo Bar 

Birbirinden yetenekli müzisyenleri ağırlayan konser mekanı. Bülent Ortaçgil, Jehan Babur olsun, Korhan Futacı olsun her sene çok güzel müzisyenleri dinliyoruz.

IMG_1093

Ufakta olsa özel konserlerinde bir giriş ücreti ücreti mevcut. İçkinizi alıp dışından da çok rahat dinleyebilirsiniz. Sizin gibi takılan bir çok kişiyle muhabbetin belini kırabilirsiniz. 12’den çoğu konserde girişi herkese açarlar. Bu öneriyle benden bir bira içmiş kadar olursunuz umarım. J

 

Fırt Bar

Canlı müzik olur. Her sene hangi grup var, düzen nedir belli olmasa da uğramakta fayda var. Bu yaz balkan müzikleri eşliğinde her gece coştuğumuz yer oldu Fırt! Hakan’ı yakalarsanız eğer (bonus kafa dünya tatlısı bir solist) damat halayı eşliğinde coşmayı denemen lazım!

Kendi zevklerimi, tecrübelerimi baz alarak bazı ip uçlarını da size yardımcı olabilmesi adına paylaştım. Kaş’la ilgili yazılacak ve tercih edilecek nice güzel yerler var.  Mesela bu sene açılan dondurmacı /tatlıcı Feride gibi daha da güzel mekanlar ekleneceğine eminim. Feride’nin Antep’den günlük taze olarak gelen baklavalarını da yemeden dönmeyin!

Cheers!

IMG_1084