Matcha Tozu ve Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünyayı kasıp kavuran matcha dalgası bir süredir yakınımızda da duyulmaya, hatta örnekleri ile karşımıza çıkmaya başladı. Artık pek çok mekanda matcha çayı, matcha latte, matchalı tatlılar gibi pek çok farklı ürünü tadıp deneyebiliyoruz.

Peki rengiyle kendini merak ettirip tattıran matcha, tam olarak nedir ve nasıl en doğru şekilde tüketilir, biliyor muyuz?

Kökleri Çin’de başlayıp Japonya’ya uzanan bu yeşil çayın özelliklerini biraz yakından inceleyelim.

Matcha tozu ve çayı hakkında bilmeniz gerekenler
Matcha tozu ve çayı hakkında bilmeniz gerekenler

Aslında bir tür yeşil çay

Matcha, kelime anlamı bakımından toz haline getirilmiş çay demek. Yeşil çay yapraklarının özel bir kurutma ve toz haline getirilme işlemlerinden sonra ortaya çıkan ürün matcha ismini alıyor. Yaprak halde demlenen yeşil çaydan alınan tüm besin değerleri matcha formunda içildiğinde 10-15 kat daha fazla alınabiliyor. Lezzet olarak kendine has yoğun bir tadı olan çay, Japon kültüründe önemli bir yere sahip ve bir seremoni şeklinde demleme ritüelleri var.

 

Kafein içeriyor

Bir bardak çayı içerken aldığınız kafein bir bardak demleme kahvedeki oranla neredeyse eşdeğer. Ancak burada ilginç bir nokta var. İçildiğinde uyarıcı etkisi yapan kafeini matcha ile aldığınızda bünyenizde uyuşukluk hissi yaratmayan bir sakinlik veriyor. Bunun da içerisinde bulunan L-theanin isimli doğal bir maddeden kaynaklandığı düşünülüyor. Bir yandan sakinleştirirken bir yandan da enerji veriyor.

 

Faydaları oldukça fazla, tam bir antioksidan kaynağı

Yeşil çaydan elde edebileceğiniz antioksidan seviyesini matcha çayı ile en az 10 kat daha fazla alabiliyorsunuz. Bunun dışında odak arttırıcı, toksin atıcı, metabolizma hızlandırıcı, bağışıklık güçlendirici gibi etkileri olan çay; C vitamini, magnezyum, selenyum, çinko gibi vitamin ve mineraller açısından da iyi bir kaynak.

Düzenli içtiğiniz zaman oldukça faydasını hissedebileceğiniz doğal bir sağlık deposu anlayacağınız.

Faydaları oldukça fazla, tam bir antioksidan kaynağı
Faydaları oldukça fazla, tam bir antioksidan kaynağı

Nasıl demlenir ve nerelerde kullanılabilir?

Seremonik bir demleme sürecine sahip olan bu çayı en doğru şekilde hazırlayıp içebilmek için ufak bir kite ihtiyacınız var. Bu malzemeler yeni nesil çay dükkanlarından kolaylıklar temin edilebiliyor. Yaklaşık 250 mL su kullanarak bir çay fincanı hazırlamak için suyu kaynama noktasına getirmeden ısıtmak gerekiyor (70-80 C). Sonrasında ½ çay kaşığı matchayı ekleyip özel bambu fırçası ile karıştırıp iyice köpürtmek gerekiyor. Seremonide kullanılan kaşık da bambudan yapılıyor.

Nasıl demlenir ve nerelerde kullanılabilir?
Nasıl demlenir ve nerelerde kullanılabilir?

Bu en klasik içim şekli ama son zamanlarda latte, smoothie, limonata, buzlu çay gibi gibi farklı içim formları dışında tabaklara da yansımaya başladı. Kek, sufle, dondurma, brownie, çorba, salata gibi tatlı ve tuzlu seçeneklerde karşımıza çıkıyor. Hatta yüz maskesi gibi doğal cilt bakım ürünleri yapımında bile kullanılabiliyor. Buradaki yazımızdan yüz maskesi yapımını öğrenebilirsiniz.

 

Matcha latte yaygınlaşıyor. Peki süt katmak ne kadar doğru?

Dünyada popülerleşip trendler arasına girdikten sonra matcha kullanılarak yapılan ürünler bu defa öne çıkmaya başladı. Özellikle muhteşem yeşil görünümü ve üzerinde yapılan latte art sanatıyla matcha latte fotoğrafları sosyal medyayı sarmış durumda. Ancak Alman araştırmacıların yaptığı bir çalışmada elde edilen sonuçlar matcha çayına süt eklenmemesi gerektiğini savunuyor.

Matcha tozu ve çayı hakkında bilmeniz gerekenler
Matcha tozu ve çayı hakkında bilmeniz gerekenler

Bunun da sebebi sütte bulunan kazein isimli proteinin matchada bulunan kateşin isimli moleküle bağlanarak kateşinin çalışmasını engelliyor. Bunun bünyenize bir zararı olmayabilir ama kateşin çok önemli bir antioksidan kaynağı ve matcha çayı faydalarının büyük kısmını kateşine borçlu.

Yine de güzel haberimiz var! Kazein, hayvansal sütlerde bulunan bir protein. Matchanın yoğun tadını rahatlatmak adına çayınıza illa ki süt eklemek istiyorsanız bitkisel sütleri yani soya, badem, Hindistan cevizi, fındık sütü gibi çeşitleri tercih edebilirsiniz. Zaman içinde tadına alıştıktan sonra önerimiz sade şekilde içmeniz çünkü Japon kültüründe de doğru içim bu şekilde gerçekleştiriliyor.

 

Şehirde nereden alınabilir/içilebilir?

İstanbul’da matcha çayı dediğimizde ilk akla gelen yerler Melez Tea ve Chado. İnternet sitelerinden sipariş verebileceğiniz gibi dükkanlarını da ziyaret edip bu çayı tadabilirsiniz. Hem de yapılış şeklini izleyebilirsiniz. Ayrıca Cihangir’deki Tea or Coffee ve Kazasker’deki Asia Chai Art’ın menülerinde de bulabilirsiniz.

Matchayla deneyeceğiniz tariflerimizin olduğu yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar 

İlginizi Çekebilir