Atiye: Şehirli Kadının Göbeklitepe’ye Uzanan Anlam Arayışı

İlk sezonuyla Netflix dizileri arasındaki yerini alan “Atiye”, gizem, aşk ve anlam arayışı üzerinden ilerliyor. Netflix dizilerinin klasikleşmiş formülü üzerinden ilerlese de, farklı okumalara açık senaryosuyla ilerleyen sezonlarda daha başarılı olacağının sinyallerini veriyor.

Netflix formülü: Yükseliş, duraklama ve çöküş

Netflix dizilerine aşina olanlar iyi bilir, dizi senaryoları belirli bir formül üzerinden ilerler. İlk bölüm, ilk sahneden itibaren soru işaretleri havada uçuşur. İlk bölümün sonlarına doğru tüm karakterler belirginleşir, karakter misyonları anlaşılır.

Dördüncü bölüme kadar aksiyon kesintisiz devam eder; öyle ki, bölüm bittiğinde sekiz saniye bile bekleyemez hale gelirsiniz.

Beşinci bölümden ilk sezonun son bölümüne kadar konu uzadıkça uzar. Yanlış anlaşılmalar, basit hatalar, kovalamaca ve biraz daha aksiyon. Bölümler arası uzun molalar vermeye başlarsınız, son bölümün son on beş dakikasına kadar dizi fon müziği görevi görür. Son on beş dakika yürek çarpıntıları ile izlense de çoğu zaman hayal kırıklığı ile biter ilk sezon.

Atiye, benzer bir formül ile ilerlese de gelecek için umut vadeden bir Netflix dizisi. Oyuncu kadrosunu duyduğumuz anda iştahımızı kabartan dizi, ikinci Türk işi Netflix dizisi ünvanına sahip. Hem gizem hem de kadın süper kahraman temalarıyla aklımızı çelen bir dizi olduğunu söylemek mümkün.

Atiye (The Gift): Şehirli Kadının Göbeklitepe’ye Uzanan Anlam Arayışı
Atiye (The Gift): Şehirli Kadının Göbeklitepe’ye Uzanan Anlam Arayışı

Genç ressam Atiye Özgürsoy, gördüğü gizemli bir kadının peşine takılıp Göbeklitepe mağaralarında kendisini ve hayat amacını sekiz bölüm boyunca yorulmaksızın arıyor. Arkeolog babasından miras kalan meraklı ve araştırmacı kişiliğiyle arkeolog Erhan’ı da içsel ve şehirlerarası yolculuğuna dahil eden Atiye, yol boyunca kim olduğunu sorgulamak zorunda kalıyor.

Peşine düştüğümüz gizemli köylü kadınlar, günün sonunda keşfettiğimiz gizli güçlerimiz olmasa da hepimiz bir noktada kendimize soruyoruz aslında:  “Kimim ben?”

Atiye’yi bu anlamda bir süper kahraman hikayesi olarak yorumlamak da mümkün, hayat yolculuğuna anlam katmaya çalışan bir şehirli kadın hikayesi olarak da…

Atiye (The Gift): Şehirli Kadının Göbeklitepe’ye Uzanan Anlam Arayışı
Atiye (The Gift): Şehirli Kadının Göbeklitepe’ye Uzanan Anlam Arayışı

İkinci sezonu merakla beklenen diziler arasina katılan “Atiye”, özellikle Metin Akdülger, Başak Köklükaya ve Meral Çetinkaya’nın oyunculuklarıyla göz dolduruyor. Yönetmenler Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık dizinin başarısında çok büyük paya sahip, her seferinde daha da başarılı olmalarını beklememize sebep olacak kadar iyi işlere imza atıyorlar.

Atiye’nin içsel arayışına daha da dahil olabildiğimiz, süper gücünün ve anlam arayışının klasik aşk üçgenlerinde harcanmadığı bir sezon umuduyla Atiye’nin hikayesini şimdilik noktalıyoruz. Yeni sezona dek düşünmeye devam edebiliriz.

Gerçekten, kimiz biz?

Deniz Mat

Kitapların, filmlerin ve dizilerin içine gizlenmiş deneyimleri keşfetmeyi, biriktirmeyi ve sık sık başkalarıyla paylaşmayı sever. Seyahat etmeye, hikayeler dinlemeye ve dinlediklerini yazıya dökmeye bayılır!

Yorumlar