Avrupa’da Görülmesi Gereken Sokak Arası Kitapçıları

Yaşadığımız şehir ya da ülkeden başka bir yeri ziyaret ederken karşımıza hiç beklenmedik anda çıkan yerler, o gezi rotasının en unutulmaz sürprizleri oluyor. Kitapseverler için de bu sürprizler genellikle sokak arasında denk gelinen yerel kitapçılardır. Biz de kitap kurtları için Avrupa’yı gezerken hangi kitapçılara mutlaka uğranılmalı listeledik.

İşte rota rota Avrupa’dan o en eşsiz kitap dükkanları;

 

Daunt – Londra, İngiltere

Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Daunt
Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Daunt

Saklı kalmış kitapçı konusunda çok zengin bir yelpazeye sahip olan Londra’da bu geniş listede uğranılması gereken ilk duraklardan biri “Daunt”. Şehrin merkezindeki Baker Sokağı’na inerken Marylebone’dan geçiyorsanız buraya uğramadan dönmemeniz gerekiyor. İlk olarak Francis Edward’ın 1910’da inşa ettiği antika dükkan, şu anki ismiyle 1990’da James Daunt tarafından açılıyor. Toplam 6 şubesi bulunan mağazanın en ünlü ve favori adresi yine Marylebone mağazası Londra’da Yapılması Gerekenler Listesi’nize eklenmeli.

Adres: 84 Marylebone High St, Marylebone, London W1U 4QW, İngiltere

Fotoğraf: @megbardhi

 

Copyright Bookshop – Ghent, Belçika

Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Copyright Bookshop
Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Copyright Bookshop

Belçika’nın en tatlı şehirlerinden Gent’in yine en tatlı kitapçılarından biri “Copyright”. Türkçe’de “telif hakkı” anlamına gelen ismi oldukça orijinal. Aynı zamanda yine başka tatlı bir Belçika şehri olan Antwerp’te de şubesi olan dükkan 30 yıldan eski. Özellikle sanat ve mimarlık kitapları sevenler için ideal bir adres.

Adres: Jakobijnenstraat 8, 9000 Gent, Belçika

Fotoğraf: @copyrightbookshop

 

Calligrame – Zürih, İsviçre

Zürih’te ismi gibi tatlı olan Love Lock Köprüsü’nde aşk ve sevgi dileklerinizi dileyip minik kilidinizi köprüye astıktan sonra 3 dakikalık bir yürüme mesafesiyle gitmeniz gereken yer “Calligrame”. İngilizce, Almanca ya da Fransızca çat pat konuşarak sohbet edebileceğiniz sahipleri ile sanki bir evin dolu bir kitap odasındaymış gibi hissediyorsunuz.

Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Calligrame
Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Calligrame

Pazar, Pazartesi ve Salı kapalı olan dükkan, Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var ki kitapçının açılış ve kapanış saatleri biraz fazla esnek: Çarşamba öğleden sonra 2’de, Perşembe ve Cuma sabah 11’de ve Cumaları da 10’da açılıyor. Cuma hariç 18:30’da kapanırken de yalnızca Cumaları 16:00’da kapanıyor. Saatler not edilmeli!

Adres: Häringstrasse 4, 8001 Zürich, İsviçre

Fotoğraf: @code6

 

Hatchards – Londra, İngiltere

Londradasınız ve şehrin en turistik yerlerinden biri olan Piccadilly Meydanı’na doğru yürüyorsunuz. Fortnum and Mason gibi ülkenin imza mağazalarından büyülendikten sonra karşınıza daha da büyüleneceğiniz bir dükkan çıkıyor: “Hatchard’s”.

Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Hatchards
Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Hatchards

Londra’nın en eski kitapçısı ünvanına sahip dükkan 1797’de kuruluyor ve açıldığı Georgian döneminden beri hiç kapanmadan kitapseverlerin en uğrak adreslerinden biri oluyor. İyi bir kitap kurduysanız ve Londradaysanız, şehrin kuzeyindeki St Pancras’ta da bir şubesi olan mağazanın favori şubesi Piccadilly’e uğramamak olmaz.

Adres: 187 Piccadilly, St. James’s, London W1J 9LE, İngiltere

Fotoğraf: @hipromantics

 

Leakey’s – Inverness, İskoçya

Gezi dümeninizi biraz kuzeylere çevirdiniz ve İskoçya’ya geldiniz. Dondurucu Highlands soğuklarında içinizi ısıtacak bir yere adım atmak üzeresiniz ve kapıdan girdiniz: “Leakey’s” desiniz! İskoçya’nın ulusal sembollerinden Loch Ness Canavarı’nın memleketi Inverness’in merkezindeki Church Sokağı’nda bulunan mağaza, eski bir kiliseden kitapçıya dönüştürülmüş.

Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Leakey’s
Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Leakey’s

İçeride yanan sobanın sıcaklığı ve ikinci el eski kitapların kokusu ile harmanlanan iki katlı mekan, ahşap döşemeler ve vitral camlarla bezenmiş. 5 Pound’a da 80 Pound’a da bir şeyler bulabileceğiniz bütçe dostu raflarda, Viktorya dönemi kitaplarından, haritalara, plaklara sizi tatmin edecek bir dolu alternatif mevcut.

Adres: Church St, Inverness IV1 1EY, İskoçya

Fotoğraf: @iain22

 

Shakespeare and Co. – Paris, Fransa

Paris ve kitapçı denince akla ilk gelen isim şüphesiz “Shakespeare and Company”. Şehri ziyaret eden her kitapseverin koşarak gittiği adres, 1951’de Notre-Dame’ın karşısında Seine nehri kıyılarında açılıyor ve o günden beri her gün onlarca edebiyat severi ağırlıyor.

Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Shakespeare and Co.
Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Shakespeare and Co.

İngilizce kitap arşivleri konusunda iddialı olan dükkan aynı zamanda sık sık birçok edebi söyleşiye de ev sahipliği yapıyor. Kesinlikle atlanılmaması gereken yerlerden biri. Sadece meşhur, dükkan logolu bez çantalarından almak için bile gidilir.

Adres: 37 Rue de la Bûcherie, 75005 Paris, Fransa

Fotoğraf: @shakespeareandcoparis

 

Hibernian – Barcelona, İspanya

Barcelona sokaklarında gezerken yanınıza seyahatiniz süresince hiç kitap almadığınızı fark ettiniz ve nereye baksanız İspanyolca kitaplarla karşılaşıyorsunuz. Talihsizlik bu ya, İspanyolcanız da yok! Taife Libres, Libreria Atzavara ve Libreria la Memoria gibi farklı kitapçılarla çevrelenmiş “Hibernian” sizin için en doğru adres olacaktır.

Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Hibernian
Avrupa Sokak Arası Kitapçılar | Hibernian

Latince’de “İrlandalı” anlamına gelen isimli dükkan, ikinci el İngilizce kitaplar konusunda bir hayli ünlü. İlk kez 2004’te açılan ve 2006’da şu anki yerlerine taşınan mağaza Dublin’den getirttikleri 40.000 kitap ile hatrı sayılır bir koleksiyona sahip.

Adres: Carrer del Montseny, 17, 08012 Barcelona, İspanya

Yorumlar