Chipolo: Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji

Gündelik hayat içerisinde hızla akan iş temposu, bir yerlere yetişme telaşı ve şehir hayatının getirdikleri zaman zaman dalgınlıklara yol açabiliyor. Bu odak dağınıklıkları ve bazen de unutkanlıkların sonucunda hepimizin başına mutlaka gelen bir durum ortaya çıkıyor: Eşya kaybetmek.

Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji
Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji

Bu eşyalar cüzdan, çanta, pasaport, laptop, cep telefonu gibi değerli eşyalardan hep elinizin altında olması gereken not defteri, anahtar, ilaç kutusu hatta evcil hayvanlarınız için dahi olabiliyor. Kayıp bir eşyayı ararken yaşanılan stres ve bulmak için harcanan zaman bir noktadan sonra yorgun hissettiriyor. Ancak değeri ve işlevi ne olursa olsun eşya kaybetmenin yarattığı can sıkıntısı hep eşit miktarda oluyor. Bir yandan da verimli kullanabileceğiniz önemli bir zamanı eşya aramaya ayırıyorsunuz.

Amerika’da yapılan bazı araştırmalara göre bir insanın günde ortalama 30 dakikasını kayıp eşya aramaya ayırdığı belirlenmiş. Bu insan ömründe yaklaşık 1 yıla denk geliyor. Yani çok daha üretken işler yapabileceğiniz veya kendiniz için kullanabileceğiniz bir süreyi eşya aramaya harcamak durumunda kalabiliyorsunuz.

Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji
Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji

Peki eşyalarınızı kaybetmenizin önüne teknoloji yardımıyla geçebileceğinizi söylesek, ne derdiniz? Sizi Chipolo ile tanıştıralım. Hayatınızı kolaylaştıracak ve son derece basit bir çözümle kaybolan eşyalarınızı bulmaya yardımcı olmak için Chipolo’yu biraz daha yakından tanıyalım.

 

Chipolo Nedir?

Chipolo, kaybetmeyi istemediğiniz veya sık sık nereye bıraktığınızı unuttuğunuz cihazları kolayca bulmanızı sağlayan bir tür Bluetooth izleyicisidir. Çalışma mekanizmasını anlamak için kısaca Bluetooth Low Energy teknolojisinden bahsetmek gerekiyor.

Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji
Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji

Hayatımızda uzun yıllardır olan Bluetooth kavramı genellikle kulaklık, hoparlör veya bilgisayar çevre birimlerinde rastladığımız bir iletişim teknolojisi. Bluetooth Low Energy veya Bluetooth 4.0 adı verilen daha yeni bir teknoloji ile farklı cihazlara da artık Bluetooth takılabiliyor. Daha az enerji kullanıp daha uzun mesafelerde bağlantı kurmayı sağlayan bu teknoloji ürünün ana mekanizmasını oluşturuyor.

 

Chipolo Nasıl Çalışır?

Chipolo, kaybedebileceğiniz eşyaların üzerine takabileceğiniz, daire şeklinde küçük bir cihazdan ibaret.

Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji
Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji

Temel prensibini anlatmak gerekirse; cep telefonunuzdaki mobil uygulaması ile bağlantı kuran Chipolo, 92-100 desibel arası bir ses çıkararak kaybettiğiniz eşyayı bulmanızı sağlıyor. Aynı zamanda uygulama içinde açtığı haritadan eşyanızın konum bilgisini veriyor.

Cüzdan, anahtarlık, araba, çanta, laptop, pasaport, bisiklet ve hatta evcil hayvanınıza rahatlıkla takabileceğiniz Chipolo’yu kullanmaya, birkaç basit adımla başlayabilirsiniz:

 1. İlk adım olarak Chipolo’yu istediğiniz eşyanıza veya evcil hayvanınıza takın.
 2. Ardından akıllı telefonunuza, hem iOS hem de Android desteği veren mobil uygulamasını indirin ve Chipolo ile telefonunuzu eşleştirin.
 3. Eşleştirmeden sonra eşyanızı kaybettiğiniz varsayalım. Bu durumda mobil cihazınızdaki uygulamayı açarak Chipolo’yu aratın. Size sesli sinyal göndermesini isteyebilir veya uygulamadaki harita üzerinden kayıp eşyanızın yerini tespit edebilirsiniz. Kaybettiğiniz eşya cep telefonunuzsa bu defa Chipolo’ya iki defa basarak telefonunuzundan sesli sinyal alabilirsiniz. Sessiz modda olsa dahi çalacaktır. Bu sesi isterseniz kişiselleştirebilirsiniz.
 4. Diyelim ki cep telefonu ve Chipolo’nuzu aynı anda bir yerde kaybettiniz veya unuttunuz. Bu durumda web’den takip edip her iki cihazınızın en son nerede oluğunu görebilir, konum takibini yapabilirsiniz.

Chipolo Classic, Chipolo Plus ve Chipolo Card. Değiştirilebilen ve 9 aya kadar kullanım süresi bulunan pil özelliği ile öne çıkan Classic 92 desibele çıkan yüksek sesli melodiye sahip. Plus’ın pil kullanımı biraz daha farklı. Bir yıl kullanılabilen ve değiştirilemeyen bir pili var ancak pil ömrü dolmaya yaklaştıkça uygulamanız sizi uyarmaya başlıyor. Bu noktada eski Chipolo’nuzu geri dönüşüm için verebilir ve Chipolo’nun son sürümüne indirimli bir fiyatla geçebilirsiniz. Plus’ların 100 desibele çıkan melodi özelliği olduğunu ve IPX5 Standardı esas alınarak suya dayanıklı tasarlandığını da ekleyelim.

Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji
Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji

Genellikle kaybolan cüzdanları bulmak için iş kartı görüntüsünde tasarlanmış Card ise her yere sığabilen, ince, sade ve suya dayanıklı (IPX5) tasarımıyla dikkat çekiyor. Pil ömrü ve yenileme programı Plus modeliyle aynı özelliklere sahip.

Diğer önemli detaylar ise şöyle:

 • Chipolo 60 metre menzil içerisinde çalışan bir aygıt ancak bu mesafe içerisinde bir başka Chipolo varsa menzili genişletmek mümkün oluyor. Ayrıca çalışma menzilinin dışında kalsanız dahi mobil uygulamadaki haritadan Chipolo’nun en son nerede sinyal aldığını bulabilirsiniz (iPhone kullanıcılarının yakından bildiği “”iPhone’umu Bul” uygulamasına benzetebiliriz. Ancak GPS ile çalışmadığının altını çizelim).
 • Eşyanızın yeri değişmiş olsa bile içinde Chipolo uygulaması bulunan bir telefon eşyaya yaklaşırsa konumu güncelleniyor. Yani Chipolo kullanımını arttırmak işlevselliğini de arttırıyor.
 • Bir Chipolo’yu sınırsız sayıda kişiyle paylaştırabilirsiniz. Örneğin tüm aile fertleriniz ile paylaşabilir, çocuklarınızın takibini kolayca yapabilirsiniz.
 • Chipolo’nun en eğlenceli özelliklerinden biri de Bluetooth menziline kadar fotoğraf veya selfie de çekebilmeniz. Özellikle kalabalık buluşmalarda derli toplu bir selfie yakalamak bazen kaotik olabilir. Chipolo’yla hızlı ve pratik şekilde telefonunuzdan fotoğraf çekebilirsiniz.
fotoğraf: itmoldova.com
fotoğraf: itmoldova.com
 • Classic ve Plus’ın 6 farklı renk seçeneği mevcut.
Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji
Eşya Kaybetmeye Son Veren Teknoloji

Neden denemen lazım?

Bu küçük ve kullanışlı aygıtı yakından tanıdıktan sonra #denemenlazim dediğimiz bir obje haline geldi. Bizce kullanmak için nedenleri;

 1. Eşya kaybetme paniğine bir son vermek: Kaybetme korkusuyla telaş yaşamaya böylece bir son verebilirsiniz.
 2. Eşyayı ararken oluşan zaman kaybını önlemek: Vaktimiz değerli. Sürekli kaybolan bir eşya için harcanan zaman ve enerjiyi çok daha verimli bir şekilde kullanabiliriz.
 3. Çalınma olaylarının önüne geçmek: Harita uygulaması yeri değişen eşyalarınızın da konum tespitini sağladığından içiniz daha rahat olabilir.
 4. Evcil hayvanların takibini kolaylaştırmak: Özellikle bazı oyuncu kedi ve köpekler evin içinde saklanmaya veya açık kapı gördüklerinde oynamak için kaçmaya bayılıyorlar. Sevimli dostlarımızı saklandıkları yerden bulmak için ideal bir aygıt.
 5. Park ettiğiniz araçlarınızın yerini bulmak: Bazen arabanızı veya bisikletinizi bıraktığınız yeri unutabilir ve kaybetmiş gibi telaş yaşayabilirsiniz. Chipolo ile bunu dert etmenize gerek kalmayabilir.

Evinizde devamlı saklanıp sizi korkutmayı seven küçük çocuklarınız varsa usulca onlara da birer Chipolo takabilirsiniz tabii ki? Chipolo’yu daha yakından tanımak için Instagram hesaplarını takibe alabilir ve #kaybetmeyenlerkulubü hashtag’i altında kullanıcı paylaşımlarını görebilirsiniz.

Daha fazla detay için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar