Film Ekim’de Başlar!

Ekim’in müjdecisi festivallerden Film Ekimi, 29 Eylül- 8 Ekim tarihleri arasında İstanbullu sinemaseverlerle buluşuyor ve yine güçlü bir program sunuyor.  Bu yıl 16.’sı gerçekleşecek olan festivalin sloganı ise “Film Ekim’de Başlar” Programda hangi filmlerin yer aldığını gördükten sonra, slogana hak vermemek elde değil. Festivalin en dikkat çeken yapımlarını ise mutlaka #denemenlazim!

 

Mother/ Anne

Genç sayılabilecek yönetmenlerden olmasına rağmen, her filmiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Aronofsky, Mother’la Film Ekimi’nde. İlk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yaptıktan sonra eleştirmenleri ikiye bölen film, bu yılki festivalin de açılış filmi. Kadrosunda Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer ve Ed Harris gibi isimlere yer veren gerilim ve korku dolu yapımı heyecanla bekliyoruz.

Un beau soleil intérieur /İçimdeki Güneş

50’li yaşlarında, boşanmış, tek çocuklu bir kadın… Gerçek aşkı arıyor, hayatını duygularının savrukluğunda yaşıyor. Ve bu kadına Juliette Binoche hayat veriyor. Günümüz ilişkilerine dair mizahi bir dile sahip olan İçimdeki Güneş’in yönetmeni ise Claire Denis. Cannes’da Yönetmenlerin 15 Günü Büyük Ödülü’ne layık görülen film, festivalin en iyilerinden biri.

 

120 BPM/ Kalp Atışı Dakikada 120

Festivalin merakla beklenen bir diğer yapımı da 120BPM. Film, 90’ların başında AIDS farkındalığı yaratmak isteyen aktivist bir örgütün hikayesini anlatıyor. Üstelik filmin yönetmenliğini üstlenen Robin Campillo’nun, zamanında böyle bir örgüt olan Act-Up Paris’te aktif görev aldığı da bilinmekte. Yönetmenin kendi hayat hikayesinden esinlendiği 120 BPM, merakla beklediğimiz bir Fransız yapımı. Cannes’da Pedro Almodovar’ın filmden çok etkilenip, gözyaşlarını tutamamış olması da filme olan ilgimizi bir nebze daha arttırmıyor değil.

 

The Killing of A Sacred Deer/ Kutsal Geyiğin Ölümü

Dogtooth desek, The Lobster da olur. Ya da Yunanistan’ın Haneke’si? Evet, Yorgos Lanthimos’tan bahsediyoruz. Colin Farrell ve Nicole Kidman’lı Kutsal Geyiğin Ölümü, oldukça sert, rahatsız edici bir görsel anlatım sunuyor. Kan dondurucu sahneleri ile yönetmenin tarzını net bir şekilde görebileceğimiz film, Cannes’da yılın En İyi Senaryosu ödülünün de sahibi.

 

Aus dem Nichts/ Paramparça

Fatih Akın’ın merakla beklenen son filmi Paramparça. Eşini ve oğlunu terörist bir saldırıda kaybeden Katja karakterine hayat veren Diane Kruger’e Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran film, aynı zamanda yabancı dil kategorisinde Almanya’nın Oscar aday adayı. Haliyle festivalde kaçırılmaması gereken filmler arasında.

Ayrıca Cannes’dan Altın Palmiye ile dönen Square/ Kare, Suriyeli bir göçmenin gerçeküstü hikayesini anlatan Jupiter’s Moon/ Jupiter’in Uydusu, edebiyat severlerin ilgisini çekebilecek Rebel in the Rye/ Çavdar Tarlasında Asi ve Haneke’nin son filmi Happy End/ Mutlu Son da festivalde ilgi çeken yapımlar arasında. Festival programına dair detaylı bilgi için ise şuraya tık tık.

 

Yorumlar