Gerçek Hikayeli 10 Mükemmel Film

Bazıları hayata dair umut vaat eden hikayeler içeriyor; bazıları da öyle hikayeler sunuyor ki, gerçek olduğunu bilmek boğazımızı düğümlüyor. Yarattıkları his ne olursa olsun, hepimiz gerçek hikayeler izlemeyi seviyoruz.

İlham veren hikayeleri ile bu 10 mükemmel film, izlenecekler listenize girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

 

The Help


Gerçek Hikaye Filmleri – The Help

Gerçek olduğuna inanmak istemesek de gerçek olan bir hikaye The Help. 1960’larda yaşanan siyahi ırkçılığına yakinen şahit olduğumuz filmde Mississippi eyaletinde yaşayan ve evlerde, köleliğin yumuşatılmış bir versiyonu sayılabilecek “yardımcı” olarak çalışan siyah kadınların hayatlarından kesitler görüyoruz. Konu ırkçılık olunca film boyunca boğazınızda yer eden bir düğüm var elbette, ancak hiçbir zaman abartılı bir ajitasyona yer verilmiyor. Bunda güçlü bir hayat hikayesinin varlığı kadar oyuncuların da etkisi büyük. Ayrıca Octavia Spencer’ın muhteşem performansı, Oscar, Golden Globe, Bafta gibi törenlerden de ödülle dönmesini sağlamış.

 

Erin Brockovich


Gerçek Hikaye Filmleri – Erin Brockovich

Yaşadığı büyük bir kaza sonucu açtığı davayı kaybeden, bekar ve işsiz bir anne olan Erin Brockovich, Julia Roberts’ın; Oscar, Golden Globes, Bafta ve diğer pek çok ödülle de tescillenen; kusursuz oyunculuğu ile yeniden hayat buluyor. Erin, davayı kaybettikten sonra kendi avukatının hukuk bürosunda çalışmaya başlıyor ve olaylar gelişiyor. Erin Brockovich’in biyografisi olan bu keyifli film, Amerikan hukuk tarihinin en büyük tazminat davasını anlatıyor.

 

The Imitation Game

Gerçek Hikaye Filmleri – The Imitation Game

2015’te En İyi Film ve En İyi Yönetmen Oscar’larını toplayan The Imitation Game, İkinci Dünya Savaşı’nda geçen biyografik bir yapım. Ancak sinemadaki alışılagelmiş İkinci Dünya Savaşı temasından farklı olarak, Almanların çözülemeyen Enigma şifrelerine ve bir matematik dehasına odaklanıyor. Savaş sahnesi görmeden, bir savaş filmi izlemek isterseniz bolca ödüllü The Imitation Game’i mutlaka listenize alın.

 

The Schindler’s List


Gerçek Hikaye Filmleri – The Schindler’s List

Söz konusu 2. Dünya Savaşı ise The Schindler’s List’i de listemize eklemesek olmazdı. Yönetmen Spielberg’in babasının da 2. Dünya Savaşı’nda çatışmış bir Yahudi olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda yönetmenin gelmiş geçmiş en iyi savaş filmleri ile tanınıyor olması pek tesadüf değil. Ancak hem sinematografik hem de hikayesel anlamda The Schindler’s List’in yeri ayrı.

 

Munich


Gerçek Hikaye Filmleri – Munich

Spielberg bu filmiyle bizi 1972 yılında Münih’te düzenlenen olimpiyatlara götürüyor. Black September/ Kara Eylül olarak tarihe geçen ve Filistinli terörist bir grubun 11 İsrailli sporcuyu rehin alması olayını işleyen film, her anıyla gerilim dolu bir yapım. Gerçek yaşam hikayelerinin ve gerilimlerin ustasından kesinlikle izlenesi bir film Munich.

 

Dallas Buyers Club


Gerçek Hikaye Filmleri – Dallas Buyers Club

1985 yılı Amerika’sı, AIDS hastası heteroseksüel ve homofobik bir adam ve onun insanları ölüme sürükleyen ilaç şirketlerine karşı verdiği savaşın gerçek hikayesini izliyoruz 2013 yapımı Dallas Buyers Club’ta. Yönetmenin 2005 yılında büyük övgü toplayan filmi C.R.A.Z.Y.’yi izleyenler bu filmi de sevecek. Her iki başrol oyuncusuna da Oscar kazandıran bu filmde, oynadığı her karaktere tam anlamıyla hayat veren Jared Leto’yu bir de trans bir birey olarak izliyoruz.

 

American Made


Gerçek Hikaye Filmleri – American Made

İnanması güç bir gerçek yaşam hikayesi daha. 2017 yapımı American Made, TWA havayollarında pilot olan ve Tom Cruise’un canlandırdığı Barry Seal’in gerçek yaşam hikayesini sunuyor. Narcos sevenlerin dikkatine! Karakterimiz sıradan bir pilot değil; Pablo Escobar’ın Medellin karteli için uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir pilot. Kesinlikle #denemenlazim

 

Hachi; A dogs Tale


Gerçek Hikaye Filmleri – Hachi

Ağlamaktan gözlerin şişeceği, dokunaklı bir hikaye izlemek isterseniz Hachi ile tanışmalısınız. Hayvanlarla insanlar arasındaki dostluğu hiç olmadığı kadar net bir şekilde veren filmlerden Hachi ko. Öyle ki, Japonya’da Hachi’nin bir heykeli dahi bulunmakta. Japonya’dan gerçek bir yaşam hikayesi olan filmde Richard Gere, Profesör Parker Wilson’ı canlandırıyor. Ancak başrolde hayvan zekasına ve sadakatine hayran eden Akita cinsi bir köpeği izliyoruz. Koca koca adamlar kadınlar, hüngür hüngür ağlıyoruz.

 

Temple Grandin


Gerçek Hikaye Filmleri – Temple Grandin

Otizme dair farkındalık geliştirmemizi sağlayan gerçek bir yaşam hikayesi Temple Grandin’in hikayesi. Öyle ki, 1947 yılında otizmli bir kız çocuğu olarak dünyaya gelen Temple, Colorado Üniversitesi’nde profesörlük yapmış bir  hayvan bilimi uzmanı, yazar ve otizm aktivisti olarak hayatını sürdürmekte. İlham veren başarı dolu hayat hikayesi ile Temple Grandin’i Claire Danes canlandırıyor. Mutlaka izlenmeli!

 

Into The Wild


Gerçek Hikaye Filmleri – Into the Wild

“Mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır,

Bomboş sahillerdeki coşkudadır.

İnsan elinin değmediği bir yerdedir,

Denizin diplerinde ve gürlemesindedir.

İnsanları severim ama doğayı daha çok severim…”

Lord Byron

Açılışındaki dizelerden itibaren etkileyici bir Sean Penn filmi Into The Wild. Başarılı bir eğitim hayatının sonunda şehir yaşamını tamamen reddederek, kendini doğanın kollarına bırakan heyecanlı genç Christopher McCandless’ın gerçek yaşam hikayesini bizlere sunuyor. Film doğada geçtiğinden, her sahnesinden bir Instagram karesi yakalamak mümkün. Ve bu güçlü görselliği, vahşi doğa içinde olgunlaşan bir yaşam hikayesi besliyor. Her yönü ile izlenmeye değer.

 

Yorumlar