Popüler Un Çeşitleri ve Faydalı Bilgiler

Son yıllarda sindirimi kolaylaştırmak, buğdaya oluşabilecek hassasiyetleri en aza indirmek ve besin değerlerinden faydalanmak için katkısız ve doğal unlar tercih edilir oldu. Öyle ki bazı çeşitleri sağladıkları faydalar ile unun yarattığı olumsuz algıyı bile kırdı. Biz de sağlıklı beslenme düzeninizde rahatlıkla tüketebileceğiniz dört farklı katkısız un çeşidinin faydalarını ve kullanım alanlarını sıraladık.

Popüler Un Çeşitleri ve Faydalı Bilgiler
Popüler Un Çeşitleri ve Faydalı Bilgiler

Teff Unu

Etiyopya’ya özgü olan ve dünyanın en küçük tahıl tanesi olarak bilinen teff, yılda sadece bir kez ekilen kıymetli bir bitki. Bu glutensiz tahıl, aminoasit ve magnezyum içeren yapısıyla özellikle vegan beslenenler tarafından bitkisel bir protein kaynağı olarak tercih ediliyor. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum, demir ve tiamin kaynağı. Teff tahılı öğütülerek un haline getiriliyor. Düşük kalorisi, yüksek lif oranı ve sindirim dostu yapısıyla kilo kontrolüne yardımcı olan teff unu ile kahvaltılık krep veya pankekler yapabilir, kek veya ekmek yapımında kullanabilirsiniz.

 

Siyez Unu

Bugün kullandığımız buğdayın atası olarak kabul edilen siyez buğdayı bozulmamış genetik yapısıyla doğallığını binlerce yıldır koruyabiliyor. Bunda en büyük etkenin soğuk iklime ve zararlılara karşı koruyan dış yapısı olduğu düşünülüyor. Ülkemizde en çok Kastamonu ve çevresinde yetişen siyez bol lifli yapısıyla kolay sindirebilen ve doyurucu bir buğday. Protein ve antioksidan değerleri de yüksek, yani siyez unu ile yapılan ekmek, kek, makarna gibi ürünlerden küçük porsiyonlar tüketip yüksek orandaki besin değerlerinden faydalanabilirsiniz. Siyez ununun glutensiz olduğuna dair yaygın bir düşünce olsa da az miktarda gluten içerdiğini not düşelim.

Popüler Un Çeşitleri ve Faydalı Bilgiler
Popüler Un Çeşitleri ve Faydalı Bilgiler

Keçiboynuzu Unu

Kakaolu tariflerde kakao yerine kullanabileceğiniz, onun kadar lezzetli ama besin değerleri çok daha yüksek ve faydalı bir un çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Çoğumuzun çocukken severek tükettiği, enerji veren ama en çok da nefes darlığına iyi geldiği bilinen keçiboynuzunun unu tam olarak bu amaçla kullanılabiliyor. Potasyum ve kalsiyum açısından da zengin olan keçiboynuzu ununu pişirdiğiniz kek ve kurabiyelere ekleyebileceğiniz gibi süt, kahve veya smoothielerinize ekleyerek farklı tatlar elde edebilirsiniz.

 

Badem Unu

Butik pastacıların son yıllarda severek kullandığı ve özellikle gluten hassasiyeti olanlara özel ürettiği ürünlerin ana bileşenlerinden biri de badem unu. Kabuklarından ayırlan bademlerin öğütülmesiyle elde edilen bu un güçlü ve aromatik tadıyla eklendiği ürünlere lezzet verirken pek çok fayda da sağlıyor. Badem sağlıklı yağlar, lif, protein ve E vitamini bakımından zengin bir kabuklu yemiş. Lifli yapısı sindirim sisteminizi düzene koyarken sağlıklı bir karbonhidrat olduğu için enerji veriyor. Glutensiz kek, pankek ve kurabiyeler pişirmek için iyi bir seçenek olan badem ununun mutfakta kullanım alanı sadece tatlı veya hamur işiyle sınırlı değil. Galeta unu kullandığınız kızartmalarda bir de badem unu kullanmayı deneyin, pişman olmayacaksınız.

 

Tüm bu unlara @tazedirekt den ulaşabilir, farklı tariflerde deneyebilirsiniz!

Yorumlar