Shtisel: Bağımlılık Yaratan Sadelik

Başlarına tam oturmayan siyah şapkaları, yüzlerinin iki yanından sarkan lüleleri, uzun siyah paltoları ile Hasidik Yahudiler, bir gün bir yerde karşılaştıysanız mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bu ilginç topluluğun hayatını, bir aileyi merkeze alarak anlatan “Shtisel” tüm sezonlarıyla Netflix’de keşfedilmeyi bekliyor.

 

Hasidik Yahudilerin kurallarla örülü yaşamı

Hasidik Yahudiler modern teknolojinin tüm imkânlarını reddeden, katı dini kurallar içerisinde yaşamını sürdüren bir topluluk olarak göze çarpıyor. Televizyon izlemiyorlar, genelde dini bir anlamı olan müzikleri dinliyorlar. Evli kadınlar saçlarını peruk ile gizliyor, su içmeden önce mutlaka dua ediyorlar. Evlilikler çöpçatan aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Evlenme çağına gelen erkekler ve kızlar bir çöpçatan tarafından eşleştirildikten sonra çiftler birkaç kez görüşüyor.

Shtisel: Bağımlılık Yaratan Sadelik
Shtisel: Bağımlılık Yaratan Sadelik

 

Shtisel ailesi için dönüşüm vakti

Bu katı kurallar içerisinde yaşayan Akiva Shtisel, üç çocuklu bir ailenin en küçüğü. Annesini kaybettikten sonra babasıyla başbaşa kalan Akiva, evlenme çağı geldiği için çeşitli adaylarla görüştürülüyor. Öğretmenlik yapan Akiva, öğrencilerinden birisinin annesiyle daha önce hiçbir kadın ile kuramadığı bir bağ kuruyor. Kocasını kaybetmiş Elisheva’nın evlenmeye yanaşmadığı Akiva, istemediği bir evliliğin eşiğine geliyor. Akiva’nin ablası Giti ise kocasının aniden terketmesiyle beş çocuğunu tek başına büyütmeye çalışıyor. Daha önce hic çalışmamış Giti Israil’in modern mahallelerinde iş aramaya, hep bastırdığı içindeki güçlü kadını keşfetmeye çalışıyor. Ailenin babası Haham Shtisel ise karısının ölümünün ardından yalnızlığa alışmaya, bir yandan da yeni bir hayat arkadaşı bulmaya çalışıyor.

Shtisel: Bağımlılık Yaratan Sadelik
Shtisel: Bağımlılık Yaratan Sadelik

“Shtisel”in en önemli özelliği, Hasidik Yahudi bir ailenin hikayesini artık hiç rastlayamadığımız kadar sade ve duru bir biçimde anlatması. Katı kuralları, modern yaşama başkaldıran yaşam tarzını ne övüyor ne de eleştiriyor. Yalnızca gözümüzü anahtar deliğine dayayıp izlememize izin veriyor. Merak edilen bir kültürü her yönüyle öğrenirken bir yandan da kendini ve ilişkilerini yeniden keşfeden insanların yolculuklarına eslik edebildiğimiz, türünün nadir örneklerinden biri “Shtisel”.  Hiçbir yorum katılmadan aktarılan bu öykü öylesine büyülüyor ki bölümlerin nasil geçtiğini anlamak imkânsız. Dizinin dünya çapında pek çok hayranı mevcut; bu yüzden ikinci sezonuyla sona ermesine rağmen gördüğü ilgi nedeniyle yapımcılar tarafından üçüncü sezonunun hazırlıkları başlatılmış.

Yeni sezon gelmeden önce tüm bölümlerini Netflix’te izleyebilirsiniz.

Keyifli seyirler!

Deniz Mat

Kitapların, filmlerin ve dizilerin içine gizlenmiş deneyimleri keşfetmeyi, biriktirmeyi ve sık sık başkalarıyla paylaşmayı sever. Seyahat etmeye, hikayeler dinlemeye ve dinlediklerini yazıya dökmeye bayılır!

Yorumlar