Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!

Altıncı sezon bölümleri çekilmekte olan Younger’ın eğlenceli ve tek solukta izlenen dizilerden olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir bölüm, bir bölüm daha derken dizinin sezonlarını hızla bitiriyorsunuz.

Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!
Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!

Daha ilk bölümün ilk sahnesinde Liza’nın iş görüşmesinde yaşadığı ‘çaresiz’ anları ona oldukça yakın hissetmemize neden oluyor. Her ne kadar Liza 40 yaşında iş hayatına geri dönmeye çalışan bir çocuk annesi ve yeni boşanmış bir kadın olsa da iş hayatının acımasız çarklarında hepimiz aynı masum kurbanlara dönüşüyoruz. Liza’nın çaresizliğinden çok uzakta değiliz.

 

Küçük Bir Yalan…

Liza Miller, erken yaşta evlenip çocuk sahibi olunca ara verdiği Yayıncılık sektöründeki kariyerine 40 yaşında kaldığı yerden devam etmeyi umar. Ancak uzun zamandır çalışmadığını gören şirketler ona hiçbir şans tanımaz.

Liza, 26 yaşında olduğu yalanını söylemesi için ev arkadaşı tarafından ikna edilir. Ufak bir değişimin ardından işe yarayan bu yalan Liza’nın eğlenceli ama bir o kadar karmaşık yeni hayatının başlangıcı olacaktır. Çünkü o andan itibaren o yalan onun yeni gerçeğine dönüşür…

 

Sex And The City Severler Bu Diziyi De Sevdi

Başrollerinde Sutton Foster, Hillary Duff, Nico Tortorella, Debi Mazar gibi isimlerin yer aldığı Younger’ın yaratıcısı, Sex And The City’nin de yaratıcısı olan Darren Star. Star, Younger’ın da Sex and the City gibi Binge-watch(bir oturuşta birden fazla sezonun izlendiği) bir yapısı olmasını özellikle amaçlamış. Amacına da ulaşmış gibi görünüyor, çünkü gerçekten akıcı bir seyir zevki sunuyor Younger.

Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!
Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!

Yirmi dakikalık bölümler yüzümüzde bir gülümseyle ve tabii ki bir merak unsuruyla bir sonrakini izlemek için sabahlamanıza neden oluyor. New York’taki hızlı ve sürükleyici yaşantıya paralel bir sürüklenip gitme hali dizinin genel havasını tarif etmek açısından doğru olur.

 

Liza’nın Yeni Hayatı

Liza’nın yalanı hayatına giren Josh’la da sürüyor. Genç sevgilisine karşı yalan söylemek Liza için çok can sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Josh’ın sevgisinin altında ezilen Liza için seçenekler azalıyor.

Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!
Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!

Benzer bir şekilde,  Empirical (Liza’nın çalıştığı yayınevi) ’da daha ilk günden onu destekleyen Kelsey Peters (Hilary Duff) ’la yakınlığı gelişirken her şey daha da karmaşık bir hal almaya başlıyor…

 

Sevdiğim Bazı Detaylar…

Diziye dair sevdiğim şeylerden biri de bu kadın ilişkileri oldu. Gerek Liza’nın ev arkadaşı Maggie gerek Kelsey ve Kelsey’nin arkadaşı Lauren(Molly Bernard)’la olan ilişkileri oldukça samimi ve motivasyonel. Birbirlerini her koşulda destekleyen kadın ilişkileri diziye oldukça sıcak bir hava katıyor. Üstelik bu karakterleri canlandıran oyuncuların gerçek hayatta da benzer bir samimiyette ve yakın olduklarını görmek mutluluk verici.

Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!
Younger: Yaşın Hiçbir Önemi Yok!

Younger dizisine dair diğer çok sevdiğim bir detay ise; yaş meselesinin insanı sınırlandıran ve belirli kalıplara sokan bir şey olmaması gerektiği mesajı. Zaman herkesin hayatında farklı şekilde işliyor aslında. Kimimizin yirmili yaşlarda eriştiği bir duruma kimimiz çok daha farklı bir dönemde erişebiliyoruz. Benzer şekilde yaşlarımızla orantılı bir hayat akışı yok. Hayat oldukça değişken parametrelere bağlıyken her insanın istediği yaşında istediğini yapabilecek özgürlüğe sahip olması gerektiği çok açık.

Younger’ın mesajı bu anlamda çok hoş: ‘Yaşın hiçbir önemi yok! Sadece içinden geleni yap.’

Altıncı sezonu yakın zamanda yayınlanacak olan Younger’ı izlemeye başlayanlar için muhtemelen yeni bölümlere yetişmek çok zaman almayacak. İzleyecek yeni bir dizi arayışında olan ve Younger’ı henüz keşfetmemiş olanlara tavsiye olunur. Özellikle edebiyata ve yayıncılık dünyasına ilgi duyanlara…

Güneş Gözde Açar

Yorumlar