Adım Adım Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Neden yeni alışkanlıklar edinmeliyiz ve nasıl edinebiliriz? Sizlere adım adım Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi’ne ek olarak yeni bir alışkanlık tavsiyemiz de var.

Hepimizin hayatında bizi etkileyen çokça şey var; okul, iş, çocuk, geçim derdi, faturalar, ödemeler, borçlar, başarılar, sevinçler, pandemi vb. Farkında olmasak da gün içinde sürekli bunlara maruz kalmak bizleri hem yıpratıyor hem de tüm motivasyonumuzu bir anda alt üst edebiliyor. İşte yeni alışkanlıklar edinmenin, son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir trend haline gelmesinin sebebi de bu. Bu aynı zamanda gün geçtikçe artan stresimizle birlikte kaygı bozukluklarının da önüne geçmenin bir yolu. Ya da bunların hafiflemesini sağlamanın yolu da diyebiliriz.

Aslında burada bahsettiğimiz yapmakta zorunlu olmadığımız, fakat kendimizi iyi hissettirdiğini düşündüğümüz şeyleri alışkanlık haline getirmek. Çünkü amaç mutlu olduğumuz ufak anlar yaratmak ve bunları alışkanlıklara dönüştürerek bu mutluluğumuzu sürekli kılabilmektir.

Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi
Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Bu içerikte yeni alışkanlık nasıl edinilir, hangi yöntemleri uygulamak gereklidir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız. Ardından size iyi gelebilecek güzel bir yeni alışkanlık tavsiyesi de vereceğiz. Hazırsanız başlayalım!

 

Yeni Alışkanlıklar Edinmek İçin İzlenecek Yollar

1. Öncelikle Bir Alışkanlığı Edinmeye Odaklanın

Bir alışkanlığı kazanmanın ilk kuralı belki de ona gerçekten odaklanmaktır. Edinmek istediğiniz alışkanlığa gereken önemi göstermelisiniz. Bu şekilde yeni bir alışkanlığı elde etme üzerine iradeniz gelişir ve böylece bu alışkanlığı edinme şansınız artar.

 

2. En Az 2 Ay Boyunca Bir Alışkanlığı Sürdürün

İnsanlar genelde yeni alışkanlıklar edinmenin 21 gün boyunca tekrar edilerek gerçekleştiğini söylerler. Fakat bu bilgi bazen ters tepebiliyor. Çünkü beynimiz bunu 21 gün boyunca yapılması gereken zorunlu bir şey gibi algılıyor ve 22. günde rahatlamaya geçiyor. Bu da 21 günlük emeğin 22. günde bozulmasına sebep olabiliyor. Bazı alışkanlıkların da diğerlerine göre daha zor edinildiğini düşünürsek, bu süreyi olabildiğince uzun tutmak daha garantili olacaktır. Bunun için 2 ay boyunca bunu sürdürmenizi tavsiye ediyoruz. Nitekim bizim gibi düşünen ve aynı tavsiyeyi veren çalışmalar da mevcut. Bunun takibini de çizelgeler yardımıyla yapabilirsiniz.

 

3.Var Olan Faydalı Bir Alışkanlığınız İle Yenilerini Birlikte Sürdürün

Kendinizi iyi hissedebilmeniz için yapmanız gereken bir diğer önemli şey; önceden edinmiş olduğunuz alışkanlıklarınızı, edinmeye çalıştığınız yeni alışkanlıklar uğruna feda etmemeniz olacaktır. Böylece güzel bir şeyi yaparken, hali hazırda yapılmış olanı yıkmazsınız. Bu da size pişmanlık olarak dönmez ve yeni kurmaya çalıştığınız alışkanlığınızı uygularken pes etmenize neden olmaz.

 

4. Yavaş Yavaş Gündelik Dozu Artırın

Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi
Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Büyük bir heyecanla başladığınız yeni bir alışkanlık edinme sürecinde hızla ilerlemek ve gelişmek isteyebilirsiniz. Bu çok güzel fakat bazen bu istek yeni alışkanlıklar edinmeyi olumsuz yönde etkileyen bir şey olabiliyor. Çünkü motivasyonunuzun düştüğü günlerde de bu yeni davranışı uygulamanız gerekecek. Yeni alışkanlıklar edinmenin ilk kuralını çiğnememek adına biraz daha yavaş adımlarla gündelik dozunuzu artırmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle hem yerinizde durmayıp ilerleme kaydedersiniz hem de büyük adımlardan daha kolay olur. Bu nedenle dozunuzu bir anda değil kontrollü bir şekilde artırın.

 

5. Yolda Tuzaklarla Karşılaşabilirsiniz, Yine De Devam Edin

Edinilmeye çalışılan yeni alışkanlıklar mutlaka tuzaklarıyla birlikte gelecektir. Bir alışkanlığı edinmenin en önemli kuralı onun her zaman uygulanabilir olmasıdır. Her ne koşulda olursanız olun uygulayabilmelisiniz. Eğer karşınıza gelebilecek tuzakların ne olabileceğini önceden düşünür ve onlarlar karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi planlarsanız en zor kısmı atlamış olursunuz. Böylece tuzaklar size yeni alışkanlıklar edinmenizde engel olmaz. Üstelik bu tuzaklara düşmediğinizi fark ettiğinizde bu durum size motivasyon kaynağı bile olabilir! Tuzakları öngörün ve karşılaştığınızda onları lehinize çevirin.

 

6. Başardığınızda Kendinizi Ödüllendirin

Artık hepimiz biliyoruz ki en çok kendimize acımasız davranıyoruz. Bir şeyi başardığımızda ‘’Ne var ki bunu herkes yapabilir’’ diyerek o başarıyı küçümsüyor ve bunu başarıdan saymıyoruz.

Yeni alışkanlıklar söz konusu olduğunda da durum böyle. Evet başkaları da yapabilir belki ama sonuçta siz de yapabiliyorsunuz. Demek ki en az onlar kadar başarılısınız. Bu düşünceyle yaklaşırsanız alışkanlıklarınızın getirmiş olduğu güzel sonuçları da başarıdan sayabilir ve kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Unutmayın ödüller pahalı olmak zorunda değil, sizi mutlu edecek ufak bir şey, sevdiklerinizle bir an da olabilir.

 

7. Başarınızı Başkalarıyla Paylaşmalısınız

Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi
Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Artık bunun bir başarı olduğunu kabullendiyseniz sıra sizi destekleyecek olanlarla bunu paylaşma zamanında. Hemen her konuda takdir edilme ihtiyacı duyduğumuz gibi yeni alışkanlıklar edinip, güzel sonuçlar aldığımızda da bu başarımızın takdir edilmesini isteyebiliriz. Bu yüzden sizinle birlikte sevinecek insanlarla bunu paylaşmanız oldukça önemli. Böylelikle paylaştığınızda aldığınız güzel tepkilerle doğru yolda ilerlediğinizi de kendinize kanıtlamış olacaksınız.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre, başkaları tarafından takdir edilecek olma düşüncesi, o alışkanlığın sürdürülebilir olmasını olumlu yönde en çok etkileyen şey. Güzel bir motivasyon kaynağı. Kısaca yeni alışkanlıklar edinmenin kalıcı olması için hedeflerinizi ve sonunda elde ettiğiniz başarılarınızı mutlaka sevdiklerinizle paylaşın hatta kutlayın.

 

8. Alışkanlığınızı Hayat Tarzı Haline Getirmelisiniz

Evet bu maddeleri hakkıyla uyguladıysanız ve 2 ay boyunca eksiksiz devam ettiyseniz yeni bir alışkanlık edinmişsiniz demektir. Tebrikler! Şimdi ise yapmanız gereken tek şey, bunu bozmamak. Zaten bozunca kendinizi kötü hissedeceğiniz için bozmak istemeyeceksiniz. O nedenle artık bunları yeni alışkanlıklar olarak değil de, bir hayat tarzı olarak görürseniz sizin için daha kolay olur.

 

Yeni Alışkanlıklar Edinmek İsteyenlere Bir Öneri: Sabah Sayfaları

Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi
Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Adına Sabah Sayfaları denen bu günlük yazma yöntemi Julia Cameron‘ın The Artist’s Way kitabından gelmektedir. Kitabın amacı, sanatçıların sanatlarını icra ederken olumsuzluklara kapılmalarına neden olan iç ve dış seslerin üstesinden gelmeye teşvik etmektir.

Sabah Sayfaları Julia Cameron tarafından, ilk olarak sanatçıların yaratıcılıklarına engel olan bu rahatsız edici sesleri aşmalarına yardımcı olmak için tasarlanan bir teknik.

Burada durup kendinize “Ben bir sanatçı değilim, bu yüzden bu teknik benim için geçerli değil” diyebilirsiniz. Fakat sanat, boya, tuval ve kilden ibaret değildir. Sanat yoktan bir şey yaratmak ve tutkularınıza dalmakla ilgilidir. Tutkuyla yemek pişiriyor, bir şeyler yazıyor, şarkı söylüyor, dans ediyor, video oyunları tasarlıyor veya basketbol oynuyorsanız, siz de bir sanatçısınız. Herhangi bir yaratma ya da beceri kazandırma eylemi sanattır, bu nedenle toplumun “sanatçı” olarak tanımladığı şeyin dar kalıp kısıtlamalarına takılıp kalmayın. Yani, Sabah Sayfaları herkes için işe yarar bir teknik.

Üstelik ailenizden, bir arkadaşınızdan ya da kafanızın arkasından gelen ‘’yapamayacağınızı, başarısız olacağınızı’’ söyleyen seslerle hepimiz karşılaşıyoruz. Ve bu sesler hepimizi etkiliyor. Dolayısıyla bu uygulama, evlilikten ebeveynliğe, işle ilgili günlük stres faktörlerine kadar hayatın her yönü için ve herkes için geçerlidir. Herkes hayatına netlik, odaklanma ve yön katmak için Sabah Sayfaları’nı yazmaya başlamalı.

 

Sabah Sayfaları Nasıl Yazılır?

Bu oldukça basit bir yöntem. Bir tür defter veya günlük bulun ve yazmaya başlayın. Bunun için nasıl bir defter olduğu önemli değil. Hoşunuza giden bir kalem alın. Yazması kolay ve elinizde rahat hissettiren bir kalem kullandığınızdan emin olun. Her sabah biraz erken kalkın ve 3 sayfalık bilinç akışı yazısını tamamlayın. İşte bu kadar!

Ne yazdığınız önemli değil. Önceki gece hangi rüyalar gördüğünüzü, şu anda endişelendiğiniz şeyleri, kedinizin alışkanlıklarını, yapmak istemediğiniz işleri, kahvenizin zevkini, alışveriş listenizi, yapılacaklar listesini, olumlamalarınızı ya da meditasyon sonrası hissettiklerinizi… Kısacası aklınıza gelen her şeyi yazabilirsiniz.

 

Sabah Sayfaları’yla İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi
Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Öncelikle söylemek gerekirse, yazmak istemeyeceğiniz günler olabilir, bu başlarda çok doğal. Ama yine de yazın. Sabah yapmayı unutabilirsiniz. Bunun yerine öğleden sonra veya yatmadan hemen önce yapın. Aklınıza geldiğinde.

Yazmaya başladıktan sonra 3 sayfayı dolduramayacağınızı düşünebilirsiniz. Ama yine de 3 sayfayı da doldurun. Buradaki sihir, sayfalarınızı tamamlamak için kendinizi zorlamaktan gelir.

 

Zamanınızdan Ödün Vermeyin!

Sabah Sayfaları’na ayıracağınız zaman sizin ve sayfalar içindir, başka hiçbir şey için değil. Bu nedenle başkasının ihtiyaçları için zamanınızdan ödün vermeyin. Dikkat dağıtıcı şeyler çoğu zaman bekleyebilirler.

 

Başkalarıyla Paylaşmayın!

Her gün bu sayfaları doldurmanın yanı sıra yapmanız gereken bir şey daha var: Kimsenin okumasına izin vermeyin. Hiç kimsenin günlüğünüze dokunmasına izin vermeyin. En azından birkaç ay bunu başkalarının okumasına izin vermeyin. Çünkü birinin bunu okuyacağından korkarsanız, sayfalara karşı dürüst olmayacaksınız ve böylece istenen rahatlama etkisini yakalayamayacaksınız. Meraklı gözlerden korkuyorsanız, onu saklayın. Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, her yazma seansından sonra sayfalarınızı kolayca parçalayabilirsiniz.

 

Sansürlemeyin!

Ne kadar önemsiz, aptalca ya da çılgınca olursa olsun, yargılama korkusunu bırakıp aklınızdakileri yazmanız gerekiyor. Hayat arkadaşınızı bırakmayı veya çılgın bir kariyer değişikliği yapmayı ya da başka bir ülkeye taşınmayı mı düşünüyorsunuz? Tüm karanlık arzularınızı bu sayfalara dökebilmelisiniz. İşin garibi, sayfalar yalan söylemenize izin vermeyecek. Bir şekilde yalan yazma eylemi, kendinize yalan söylüyor olsanız bile, bunun sahte olduğunu ve bununla yüzleşmeniz gerektiğini açık hale getirecek. Bu, sayfaları korkutucu kılan bir şey, çünkü mutsuz bir durumdaysanız ve bu konuda kendinize yalan söylüyorsanız, sayfalar hayatınıza dürüst gözlerle bakmanızı sağlayacak. Şu iki şeyden birini yapmanız gerektiğini sizlere fısıldayacak:

  1. Bu durumu değiştirmek için bir şey yap
  2. Ya da bu berbat durumda yaşamaya devam et

Çoğu zaman bir yalanın içinde yaşamaya devam etmek bilinmeyene geçip şansınızı denemekten daha kolaydır. Ama daha iyi değildir. Yine de bu kararı siz vereceksiniz.

 

Yazmayı Asla Bırakmayın!

Ne yaparsanız yapın, denemeye devam etmeyi unutmayın. Evet bu teknik kulağa biraz korkutucu geliyor. Ancak her alışkanlık gibi bu da bir süreç.

 

Sabah Sayfaları Hayatınızı Nasıl Değiştirecek?

Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi
Yeni Alışkanlıklar Edinme Rehberi

Eğer sürekli olarak bir şeyleri erteliyorsanız ve bu durumu bir türlü aşamıyorsanız Sabah Sayfaları, bu zihniyetten çıkıp daha sağlıklı, daha üretken bir zihniyete geçmenize yardımcı olacak. Sabah Sayfaları her şeyi iyileştirmese de, her zaman olmak istediğiniz türden bir insana dönüşmenizde, düzenli bir hayata alışmanızda sizleri destekleyecek.

Ayrıca sabah erken uyanmanın, dumanı tüten bir fincan kahvenin verdiği keyfi algılamanın yarattığı sadece size özel anlarınız olacak. Hava güzelse pencereyi açıp esintiyi hissedeceksiniz. Anın daha çok farkında olacaksınız. Stresten ve kaygılardan uzak anlar yaratmış olacaksınız. Üstelik bunu yavaş yavaş, siz farkına varmadan yapıyor olacak. İster güveninizin kırıldığı bir an, ister hayatınızda ani yıkıcı bir değişiklik olsun, uğradığınız zarar ne olursa olsun, Sabah Sayfaları güvenebileceğiniz bir kaya ve ağlayabileceğiniz bir yastık görevi görecek. Çünkü içinizi dökebileceğiniz bir alan burası. Fikirlerinizi sayfalarca doldurabilirsiniz, başarılarınızdan aldığınız keyfi aktarabilirsiniz veya duygularınızı istediğiniz şekilde açığa çıkarabilirsiniz.

Yorumlar