Avrupa’nın En Havalı Elektronik Müzik Festivalleri

Elektronik müzik ve parti denilince aklınıza direkt Berlin veya İbiza geliyor olabilir. Sonuçta dünyanın gözünün üstünde olduğu şehirler arasında çok azı Almanya’nın başkenti kadar tekno müzik ile bu kadar iç içe yaşıyordur.

Avrupa’nın En Havalı Elektronik Müzik Festivalleri
Avrupa’nın En Havalı Elektronik Müzik Festivalleri

Politikacılar da Berlin partilerinin turizme olan katkısının farkında olacak ki, parti kültürünü daha sürdürülebilir hale getirmek için gece kulüplerine ciddi yatırımlar yapılıyor. Ancak diğer yandan parti cenneti gibi lanse edilen İbiza ise yine ciddi bir parti turizmi merkezi olmakla beraber aynı karşılaştırması çok doğru iki önerme değil ama o başka bir konu…

Avrupa’nın En Havalı Elektronik Müzik Festivalleri
Avrupa’nın En Havalı Elektronik Müzik Festivalleri

Her şey ok, ama söz konusu dans müziği festivali olduğunda yalnızca Berlin veya İbiza değil Avrupa’nın dört bir yanında düzenlenen elektronik festivaller her sene yüz binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. Sanıyorum hiçbir kıta özellikle son on yılda etkisini iyice arttıran ve artık Avrupa’nın sesi haline gelen bu müziğe Avrupa kadar ilgi göstermiyor. Gençler başta olmak üzere 7’den 77’ye sağlığı yerinde olan Avrupa halkı elektronik müziği de, dans etmeyi de seviyor.

Avrupa’nın En Havalı Elektronik Müzik Festivalleri
Avrupa’nın En Havalı Elektronik Müzik Festivalleri

Eğer bu yılki yaz tatilinizi yurt dışı + eğlence ekseninde planlamak istiyor veya sıkı bir tekno / house müzik fanıysan; işte deneyimlemen lazım dediğim, Avrupa’nın en iyi dans festivallerinden birkaçı;

 

Dekmantel Festival

Amsterdam’ın en sevilen festivallerinden Dekmantel bu yıl 31 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında düzenleniyor. Şehrin önemli yapılarından Eye Filmmuseum ve son yılların dikkat çeken kulüplerinden Shelter gibi özenle seçilmiş 6 farklı lokasyonda düzenlenen, farklı müzik tarzlarının da öne çıktığı festival her yıl yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşiyor.

Bu yıl 100’den fazla sanatçının yer aldığı programıyla yedinci yaşını kutlayacak Dekmantel; Motor City Drum Ensemble, Jeff Mills, Shinichi Atobe, Roisin Murphy, Yves Tumor, DJ Storm, RAMZi, Palms Trax ve Carista gibi isimlerin yanı sıra canlı konserler ve keşfedilmeyi bekleyen yeni yeteneklerin performanslarına da ev sahipliği yapacak.

 • Ne zaman: 31 Temmuz – 4 Ağustos
 • Nerede: Amsterdam, Hollanda
 • Ayrıntılı bilgi ve biletlere linkten ulaşabilirsiniz.

 

DGTL Festival

Amsterdam’da lokal bir gündüz festivali olarak doğan DGTL Festival, 7 senenin ardından bugün Barselona, Sao Paulo, Madrid, Tel Aviv ve Santiago ayakları olan global bir marka olarak tekno müziği sevenlerle buluşturuyor. 17 binden katılımla gerçekleşen ve Paskalya Bayramı’nı tekno şölenine çeviren DGTL Amsterdam’da bu sene Amelié Lens, Maceo Plex, Bicep, Len Faki, Ben Klock gibi dans dünyasının popüler isimlerinin yanı sıra Disclosure, Kölsch, Anna, Rodhad, DJ Koze, Marcel Dettman, Henrik Schwarz, Dixon gibi yüze yakın isim performans sergiliyor.

2020’ye kadar kendi enerjisini üretebilen ilk festivali olmak isteyen DGTL, sürdürülebilir enerjiyi desteklemek, plastik kullanım oranını azaltmak, CO2 emisyonlarını ortadan kaldırmak için son teknoloji ve yenilikleri uygulayarak çevre bilincini arttırmaya yönelik farklı projeler hayata geçiriyor.

 • Ne zaman: 19 – 21 Nisan
 • Nerede: Amsterdam, Hollanda
 • Kesinleşen line up ve takvimleri görmek linke tıklayabilirsiniz.

 

Awakenings Festival

Bir başka Amsterdam festivali Awakenings aynı zamanda dünyanın en büyük açık hava tekno festivali. Popülerlik ve sahne tasarımı olarak Tomorrowland’in tekno edisyonu gibi yorumlayabileceğimiz, biletleri şimdiden tükenen festivalde bu sene Boris Brejcha, Sam Paganini, Joseph Capriati, Tale Of Us, Jeff Mills, Joris Voorn, Amelie Lens, Ion Ludwig, Enzo Siragusa, Oracy, FJAAK, Maceo Plex, Ben Klock, Dixon, Kölsch, Pan-Pot, Charlotte De Witte, Ricardo Villalobos gibi tekno müziğin neredeyse tüm önemli figürleri iki gün boyunca tam 80.000 den fazla katılımcıyı dans ettirmek için kabine geçiyor…

Bu arada Awakenings şehrin en özgün parti mekanlarından Gashouder’de düzenlediği etkinliklerle de heyecan yaratıyor. Bana kalırsa festivaldense Paskalya tatilinde düzenlediği partileri tercih edebilirsiniz. Hatta Amsterdam lokalleri gibi gündüz DGTL + gece Awakenings gibi bir maratonu değerlendirin derim 🙂

 • Ne zaman: 29 – 30 Haziran
 • Nerede: Amsterdam, Hollanda
 • Ayrıntılı bilgi ve bilet için tıklayın.

 

Berlin Atonal Festival

Berlin her ne kadar kulüpleri ve düzenlediği partilerle Avrupa’nın gece hayatı başkenti olsa da çok popüler tekno organizasyonlara ev sahipliği yapmıyor. Ancak Tresor’un da içinde bulunduğu eski bir elektrik santralinde düzenlenen Berlin Atonal Festival fütüristtik çağların yansıması niteliğinde canlı performanslara, post-endüstriyel enstalasyonlara kadar teknoloji ve görsel sanatlar arasındaki bağlantıyı inceleyen workshoplara kadar teknonun ilişkili olduğu her şeyi keşfetmeye davet ediyor.

 • Ne zaman: 28 Ağustos – 1 Eylül
 • Nerede: Berlin, Almanya
 • Henüz 2019 etkinlik detaylarının belli olmadığı festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kappa FuturFestival

İtalya’nın en iddialı elektronik müzik festivali Kappa FutureFestival bu yıl 50 binden fazla müzik severin katılımıyla, sekizinci kez Torino’nun en büyük endüstriyel arazisini dans pistine dönüştürmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl 75 bin metrekare büyüklüğündeki dördüncü sahnesiyle iyice büyüyen Kappa Futur; 87 farklı ülkeden gelen 50 binden fazla katılımcı sayısıyla Avrupa’nın öne çıkan yaz festivalleri arasına yer alıyor.

 • Ne zaman: 6 – 7 Temmuz
 • Nerede: Torino – İtalya
 • Seyahat planı yapılırken ilk akla şehirlerden biri olmasa da tarihi ve kültürel zenginlikleri, İtalyan mutfağındaki rolü ve doğal güzellikleriyle her zaman cazip bir destinasyon olan Torino, hatta biraz daha kapsamlı bir İtalya gezisi için dahi motivasyon olabilecek festivalle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Dimensions Festival

Hırvatistan da tıpkı Amsterdam gibi çok fazla festivale ev sahipliği yapıyor. Fakat lokasyon, içerik, tarihçe ve line up olarak en özgünlerinden Dimensions, bu yıl katılımcılarını son kez Pulo’da karşılamaya hazırlanıyor. Benzer festivaller sayesinde Dubrovnik ve Zagreb’den sonra Google aramalarında ülkenin üçüncü şehri Pulo’da düzenlenen festival, son kez 2000 yaşındaki amfi tiyatronun büyüleyici atmosferinde gerçekleşecek açılış konserinin ardından house, tekno, caz, funk, soul ve drum & bass dolu 4 gün vadediyor.

Her biri farklı konsept ve müzik tarzına göre ayrılmış 9 sahnenin yanı sıra sürpriz isimlerin çaldığı bot partileriyle de bilinen Dimensions yaz tatili ve büyük çaplı açık hava festival deneyimini bir araya getiriyor. Yaza güzel bir veda olarak da değerlendirilebilecek festivalde bu sene Nina Kraviz, Omar S, Helena Hauff, Hunee, DVS1, Jane Fitz, Shanti Celeste, Craig Richards ve Ben UFO gibi isimleri ağırlıyor.

 • Ne zaman: 28 Ağustos – 1 Eylül
 • Nerede: Pulo – Hırvatistan
 • Tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Drumcode Festival

Aynı zamanda ünlü tekno prodüktörü Adem Bayer’in plak şirketi olan Drumcode, bu yıl da bünyesindeki sanatçılarla beraber modern teknonun global yıldızlarını dans severlerle buluşturuyor.

Amsterdam’ın River IJ kıyısında bulunan eski bir tersaneyken, son yıllarda festivaller, sanatçı performansları, sergiler ve disiplinler arası etkinliklere ev sahipliği yapan kültürel bir alana dönüşen DSM Wharf’ta düzenlecek tek günlük festivalde Adem Bayer, Amelie Lens, Anna, Butch, Charlotte De Witte, Monika Kruse, Joris Voorn, Patrice Baumel, Sam Paganini, Bart Skills ve Ida Engberg gibi isimler kabinde olacak.

 • Ne zaman: 24 Ağustos
 • Nerede: Amsterdam, Hollanda
 • Detaylı bilgi için link

 

Unum Festival

Vizeye ihtiyaç duymadan gidebilecek yegane festivallerden: Unum Festival. Yaz tatili ve müziği birleştirmek isteyenlerin radarına alabileceği festival 30 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında Arnavutluk’un Şingin kentinde düzenleniyor.

Joseph Capriati, Ricardo Villabos, Adriatique, Butch, Luciano gibi isimlerin yanı sıra İndigo, Module ve Kafes gibi İstanbul gece hayatında önemli yere sahip mekanlarından aşina olduğumuz Volkan Gündüz’ün de aralarında bulunduğu 50’den fazla uluslararası ve lokal sanatçının yer aldığı programına ek olarak bütçe olarak da Avrupa’ya göre daha hesaplı olması bakımından değerlendirmeye değer bir alternatif gibi duruyor.

 • Ne zaman: 30 Mayıs – 3 Haziran
 • Nerede: Şingin, Arnavutluk
 • Ayrıntılı için tıklayabilirsiniz.

 

Oasis Festival

Fas’ın kızıl kenti Marakeş’te house ve tekno müzik eşliğinde dans dolu iki gün kulağa nasıl geliyor bilmiyorum fakat bu deneyimin unutulmaz olacağı kesin. Vizesiz seyahat edebileceğiniz bu şehrin eşsiz, bir o kadar mistik atmosferinde kaybolup üstüne bir de elektronik müziğin yıldız isimlerini dinlemek isterseniz Oasis Festival’i bir yere not etmenizi öneririm.

Henüz yalnızca Ame b2b Dixon, Amelie Lens, Four Tet, Carista, Loco Dice, Mind Against, Acid Arab, Kosh, Seth Troxler, Sonja Moonear gibi isimlerin açıklandığı, finalize olmayan programıyla bile göz dolduran festival 13 – 15 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

 • Ne zaman: 13 – 15 Eylül
 • Nerede: Marakeş, Fas
 • Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu arasındaki konumuyla yalnızca müzik festivalinin ötesinde bir deneyim sunan festival ile ilgili detaylı bilgi ve biletlere linkten ulaşabilirsiniz.

 

Sonar Barselona

En saygın elektronik müzik festivallerinden biri olarak kabul edilen Sonar, bu sene evinde, Barselona’da 26.kez düzenleniyor. 3 senedir İstanbul ayağıyla Türk katılımcılarını iki gün boyunca tekno ve house müziğe doyuran Sonar, bu sene Reykjavik, Buenos Aires, Bogota, Hong Kong’a ek olarak ilk kez Atina ve detayları henüz netleşmeyen Meksika’da müzik severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Katılımcılara müzik, yaratıcılık ve teknoloji ekseninde unutulmaz bir üç gün vadeden Sonar Barselona bu sene Floating Points’in heyecanla beklenen 6 saatlik performansının yanı sıra Four Tet, DJ Koze, Honey, Ameli Lens, DJ Tennis, Joseph Capriati, Paul Kalkbrenner, Peggy Gou, Palm Trax, Disclosure (dj set), Louie Vega & Bal Dijon, Erol Alkan, Maya Jane Coles, MaxCooper gibi öne çıkan DJ’lere ek olarak Asap Rocky, Skepta, Sevdaliza ve Vince Staples gibi isimlerle dolu karma sayılabilecek programıyla 9 sahnede 140’tan fazla gösteri ve performansa ev sahipliği yapacak.

 • Ne zaman: 18-19-20 Temmuz
 • Nerede: Barselona, İspanya
 • Ayrıntılı bilgi ve bilet için tık.

 

Junction 2 Festival

Indie ana vatanı İngiltere’nin en iyi elektronik müzik festivallerinden Junction 2 bu sene 7-8 Temmuz tarihlerinde Boston Manor Park’ta düzenleniyor. Bu yıl 4. kez katılımcıları ağırlamaya hazırlanan festivalin programında Maceo Plex, Tale of Us, Ricardo Villabos, Dixon, DJ Koze, Motor City Drum Unsemble, Craig Richards, Adem Bayer, Richie Hawtin, Ida Engberg, Bart Skills ve Loco Dice gibi dans müziğinin sevilen, piyasayı domine eden isimleri yer alıyor.

 • Ne zaman: 7-8 Temmuz
 • Nerede: Londra
 • Ayrıntılı bilgi ve bilet için tıklayabilirsiniz.

 

Kala Festival

Arnavutluk’un son yıllarda global arenada dikkat çeken festivallerinden Kala, ‘Yeni Dans Cenneti’ mottosuyla 12 – 19 Temmuz tarihlerinde 1 haftaya yayılan programıyla yaz tatili için oldukça cazip bir opsiyon olarak öne çıkıyor.

Vizesiz seyahat kolaylığı, Arnavutluk Rivierası’nın muhteşem denizi ve festivalin sunduğu farklı konaklama seçenekleri Kala Festival ile ciddi düşünmek için sebeplerden yalnızca birkaçı.

Her anı 135 bpm’in altına düşmeyecek bir programdan ziyade, daha sakin bir ortam sunduğu anlaşılan festivalde şu ana kadar Hercules & Love Affair, Honey Dijon, Inner City, François K, Jayda G, Fred P, Hunee, Derrick May, Theo Parrish Midland & Job Jobse, The Menendez Brothers ve Sassy J Jane Fitz, D. Tiffany açıklanan isimler arasında.

 • Ne zaman: 12 – 19 Temmuz
 • Nerede: Dhermi, Arnavutluk
 • Festivalle ilgili detaylara linkten ulaşabilirsiniz.

 

B.my.Lake Festival

Macaristan’ın bir numaralı dans müziği festivali B.my.Lake her yıl Zamardi kentinde, orta Avrupa’daki en büyük gölü Balaton Gölü kıyısında düzenleniyor. Yalnızca tekno değil birçok elektronik tarzı programında barındıran festival, 2013’te Avrupa’nın en iyi yeni festivali ödülü kazandı ve sonrasında birçok ödüle de aday gösterildi. Organizasyonun bu yıl açıklanan line up’ında Adam Bayer, Amelie Lens, Tale Of Us, Seth Troxler, Sascha, Charlotte De Witte, Pan-Pot, Hate Models, Paula Temple ve Sam Paganini gibi isimler yer alıyor.

 • Nerede: Zamardi, Macaristan
 • Ne zaman: 21 – 24 Ağustos
 • Ayrıntılı bilgi ve biletlere linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bonus: TimeWarp Festival

En son kaldığına bakmayın, tek sebebi 6 Nisan’da düzenlenmiş olması. Tekno müziğin en özel ve tabiri caizse ikonik diyebileceğimiz etkinliklerinden TimeWarp Festival, bu yıl 25. yaşını kutluyor.

Tekno çatısı altındaki tüm tarzların dinleyebileceğiniz ya da keşfedebileceğiniz 19 saat boyunca sayısız sahnede kesintisiz olarak devam eden bu çılgın tekno maratonunda yok yok diyebiliriz. 20 bin kişiyle gerçekleşecek festivalde programında;

Adam Beyer,  Adriatique, Amelie Lens b2b Stiltz, Ben Klock, Boris Brejcha, Carl Cox, Charlotte De Witte, Chris Liebing, Craig Richards, Dixon, Dubfire, Jamie Jones Joseph Capriati, Peggy Gou, Len Faki, Tale Of Us, Pan Pot, Loco Dice, The Martinez Brothers, Solomun, Ricardo Villabos, Maceo Plex, Dixon, Helena Hauff, Nina Kraviz, Monica Kruse, Laurent Garnier, Kölsch

tek gün içinde birden fazla kez performans sergileyecek isimlerden yalnızca birkaçı.

Tekno severlerin mutlaka radarına alması gereken festivalin 2020 biletleri çıktığı gibi almanız şiddetle önerilir. Ayrıca 2020’den önce olur da yolunuz düşerse; 20 Eylül’de Awakenings ve TimeWarp ‘ın Düsseldorf’ta ortak düzenlediği parti Connect’e de göz atabilir.

Neyzen Tevfik Savrın

Yorumlar