Balat’ta Lezzetli Bir Tur İçin 6 Mekan Önerisi

Balat adeta yeni güncellemeleriyle kalpleri ısıtan, o çok sevdiğimiz mobil uygulamalar gibi. Tabii daha da fazlası. Şu son zamanlarda, yeni dokunuşlarla karşımıza çıktıkça, günden güne kendine daha da çok bağlamakta.

Balat Gezilecek Yerler
Balat Gezilecek Yerler

Semtin, “Ona küçük sürprizler yapınız” cümlesinin hakkını verir gibi davrandığı ortada. Ben de, sizin gibi bu tatlı sürprizlere karşı koyamayıp, Balat’ı sık kullanılanlar listeme çoktan ekledim bile.

Yolum birkaç yıl öncesine kadar,  fotoğraf çekmek için Balat sokaklarına düşerken, son zamanlarda ise tercihim daha çok lezzetli bir kahve içmek ve kahvaltıya dahil olmaktan yana.

Balat Gezilecek Yerler
Balat Gezilecek Yerler

Bu yeme-içme işlerinde ise öncelik verdiğim birkaç mekan ise aşağıdaki gibi. Tabii liste yeni açılan mekanlarla güncellenmekte ama şimdilik benim için en güncel hali bu.

Not: Bu öneriler bir Balat rehberi değildir. Tabii, rehberin ilk sayfalarına yazılabilirler.

 

Coffee Department

Balat’a en yakışan mekanların başında geliyor. 2015 yılında açılan Coffee Department, zaman geçtikçe kulaktan kulağa yayılarak müdavim sayısını artırmakta. Kendi kavurdukları kahveyi kullanmaları, her zaman için taze kahveye kavuşma imkanı sunmakta. Kahvelerinin tadı damağınızda kalırsa, paket paket alıp, eve de götürmeniz mümkün. Bir de hazır gitmişken, browni’lerinin de tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Balat Cafe - Coffee Department
Balat Cafe – Coffee Department

Adres: Kürkçü Çeşmesi Sokak, No:5/A, Balat, Fatih

 

Pop’s Balat

Balat’ın en yenilerinden ve kısa zamanda favori listemde üst sıralara yükselenlerden biri de Pop’s Balat. Burayı sevmemin en önemli sebeplerinden biri de yüksek tavana, geniş  ve serin bir ortama sahip olması. Yaz sıcaklarında uzun uzun vakit geçirmek için oldukça ideal. Eğer kahvaltıya gitmediyseniz, tatlı ve kahve menüsün de beklentilerinizle eş değer gideceğini düşünüyorum. En kısa sürede denemenizi tavsiye ederim.

Balat Cafe - Pop’s Balat
Balat Cafe – Pop’s Balat

Adres: Balat Mahallesi, Ayan Caddesi, No 62/A, Fatih

 

Neva Coffee & CO.

Yine yeni sayılabilecek bir mekanla devam ediyorum. Neva Coffee & CO., Balat’ın en sevdiğim caddelerinden Vodina’ya kuruldu ve sakinlik, huzur vaadiyle de, tabii bana göre, karşımıza çıktı. Menüsünde kahve harici, kahvaltı, sandviç de yer almakta. İster saate bakmaktan takılmaya, isterseniz de “bi’ kahve içip, kalkacağım” niyetiyle gidin.

Balat Cafe - Neva Coffee & CO.
Balat Cafe – Neva Coffee & CO.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 40, Fatih

 

Maison Balat

Vodina caddesinin en önemli yıldızına gelecek olursak… Maison Balat, kuşkusuz “İstanbul’da en sevdiğim mekanlar” listesine gözü kapalı girecek olanlardan. Daha içeri girmeden kırmızı-mavi renklerdeki dış cephesi kalbimi çalarken, içeri girince de çalan müzikler ruhumu beslemeye başlıyor. Maison Balat, hem bir kafe hem de aynı zamanda bir antika dükkanı. Yani burada zaman geçirmek için sebep çok.

Balat Cafe - Maison Balat
Balat Cafe – Maison Balat

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 50, Fatih

 

Forno Balat

Benim açımdan, bu listenin olmazsa olmazı ise Forno Balat. Taş fırında pişen lahmacun ve pideleriyle ismini duyuran Forno, kahvaltısıyla da oldukça ilgi görmekte.  Lahmacun ve pidenin haricinde pizza, salata gibi alternatifler de bulabilirsiniz. Sadece Cumartesi ve Pazar günleri verilen açık büfe kahvaltılarında ise çeşit oldukça fazla. Organik reçeller, taş fırında pişen yumurta, özel Trakya kaşarı…

Balat Gezilecek Yerler - Forno Balat
Balat Gezilecek Yerler – Forno Balat

İştah açan bir yanları olduğu kesin. Denemediyseniz, en kısa sürede ziyaret etmenizi ve bir de mutalaka organik kayısılı özel sufle’lerinin tadına bakmanızı öneririm.

Adres: Balat Mahallesi, Fener Kireçhanesi Sokak, No 13, Fatih

 

Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri

Balat’a her gittiğimde mutlaka uğradığım mekanların başında gelen Evin Fırın, galeta konusunda iştahımı açmakta. 1923 yılından bugüne gelen fırın, insanı hep taze ürünler ve mis gibi kokularla karşılıyor.  Susamlı çubuk galetadan bir oturuşta kaç tane yediğimi hiç bahsetmeyeyim.

Balat Gezilecek Yerler - Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri
Balat Gezilecek Yerler – Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri

Balat’a sırf Evin için bile gelebilirsiniz.

Adres: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 82/A, Fatih

Nurdan Gündoğdu

Yorumlar