Bir Çocuğun İçe Dönüş Yolculuğu: Malena’nın Aynası

Bugünkü keşfimiz sizin için uzun ve mutlu bir maceraya bir adım niteliği taşıyacak bir çocuk kitabı gibi görünse de anne, baba ve çocuk ortak başucu kitabı diyebiliriz. İlk bakışta hemen sonuna geleceğiniz bu kitabı dönem dönem hatırlayıp kendi iç dünyanızın aynasına göz atmanızda fayda var.

 

Çocuğunuzun İç Dünyasında Neler Var?

Hayatı fazla hızlı yaşayan ve hep bir yetişme derdinde olan yetişkinler olarak bazen bize en güzel örnek çocuklar aslında. Korkuları, üzüntüleri, sitemleri oldukça net. Bizden en büyük farkları çözüm için yardım istiyorlar, sıkıntılarını belki ağlayarak belki başka bir yolla dışa vuruyorlar. Anne babaların yapması gereken ise biraz gözlem biraz anlamaya çalışmak olabilir. Dijital bir dünyada oyun oynamanın, arkadaşlık kurmanın en önemlisi çocuk olmanın anlamı bile bizim hatırladığımızdan çok farklı.

Görsel anlamda bu kadar dikkat dağıtıcı öğenin olduğu bir dünyada çocukların kendini tanıması, sevmesi, gerektiğinde kendi kendilerine rehber olabilmesi için de yol gösterici yazarlar ve eserleri hayatımızın gizli kahramanları.

 

Peki Ya Bizim İç Dünyamız…

Bir zamanlar çocuk olduğumuzu unutmuşçasına gündelik bir kaosun içinde yaşayıp gidiyoruz. Biz kendimizi ne kadar seviyor ne kadar değer veriyoruz? Her günümüz aynı bazen, sorunlarımız var fakat erteliyoruz, ta ki içimizde bir düğüm oluşturana kadar.Sonra düğümler çoğalıyor ve çözmesi de bir o kadar zorlaşıyor. Durmuyor, dinlenmiyor, kendimizi dinlemiyoruz. Hayatımızın her saniyesinin ne kadar kıymetli olduğunu bilsek de uygulamada en ufak bir sorun pes edip mutsuzluğa kapılmamıza neden olabiliyor.

Griye bezeli, bulutlarla kaplı bir gökyüzünde aralardan sızan güneş ışıklarını görmek bize bağlı. Her an kocaman gülücüklerle dolaşamasak da pekala kendimize zaman ayırmanın keyfini tadabiliriz. Yüzünüze yayılan sıcak tebessümünüzü fark ettiğiniz anı sarın sarmalayın. Çünkü mutluluk tam olarak böyle bir şey!

Ufkumuzu genişletmenin en güzel yollarından biri de sayfalarında kayboldukça başka hayatlarda dolaşabileceğimiz belki de en önemlisi bize yeniden hayal kurmayı hatırlatacak kitaplar. Hayatımıza bir çocuk gözüyle bakıp aslında o kadar da zor olmadığını hatta keyif alacak çok fazla nedenimiz olduğunu gösteren çocuk kitapları ise başlı başına farklı bir hayal gezegeni.

Sizin için bu gezegene doğru bir yolculuğa çıktık ve büyüleyici hazinelerle karşılaştık. İşte onlardan biri de Malena’nın Aynası. İspanyol illüstratör ve yazar Elena Ferrandiz’in illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş kitabı bir çocuğun kendi dış görünüşüyle barışma sürecini anlatırken çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de kılavuz niteliği taşıyor.

 

Elena Ferrandiz Kimdir?

İspanyol yazar ve çizer Elena Ferrándiz, Sevilla Üniversitesi’nde güzel sanatlar okumuş ve gravür konusunda uzmanlaşmıştır. Sanatçı resim ve edebiyata olan tutkusunu kitaplarında somut bir şekilde ortaya koymuştur. Sanatçının diğer bir kitabı da Pupa’nın Paltosu bizim de keşfedilecekler listemizde. İllüstrasyonlarıyla kısa süreli bir hayal, uzun süreli bir iç yolculuğa çıkaran Ferrandiz başka neler üretecek biz de merakla bekliyoruz.

Eminiz sizin iç dünyanızda bu kadar renkli, farklı ve keşfedilecek güzelliklerle dolu. Sadece arada durup bir nefes almak, incelemek, bu güzellikleri hatırlamak gerekiyor. Rehberiniz Malena yolcuğunuzda size iyi bir arkadaş olacak. Yolculuk derin ve düşündürücü olabilir ama bittiğinde yeni bir hayata başlayabilir, yolunuza eskisinden daha güçlü devam edebilirsiniz.

Size pek çok anlamda ilham kaynağı olarak, hayal dünyanızı başka bir boyuta taşıyacak bu kitabın detaylarını kaçırmamak için büyüteçle incelemek isterseniz sizi hiç yadırgamayız. 🙂

Canan Öztürk

Yorumlar