Bursa’da Yemek Üzerine Çılgınlıklar

Bursa’da Yemek Üzerine Çılgınlıklar

Çocukluğumdan beri vazgeçemediğim lezzetleri bir yana dursun, Bursa esnafının dürüst ve güleryüzlü hizmet anlayışına bağımlıyımdır. Kullanılan malzemelerin en üst kalitede olmasının ve fiyatların hiç de anormal olmayışının sırrı on sene sonra da gitseniz aynı lezzeti bulabileceğiniz o ufacık dükkanlarda saklı.

Bursa’daki ailemi ziyaret ettiğim hafta sonu o kadar kısıtlı bir zamanım vardı ki, gidemediğim yerler, tadamadığım lezzetler beni affetsin. Önümüz yaz, havalar güzel, daha sık deneyimlerde bulunulması gereken bir şehir Bursa. Ben de bunun hakkını vereceğim.

 

Fahri Usta’nın Yeri

Bursa’da Yemek Üzerine Çılgınlıklar

7 yaşında mavi önlüğümle anneannemin tanıştırdığı bu şahane dönerci, bana göre Bursa’nın en iyi dönerini yapıyor. 20 senedir değişmeyen lezzetiyle Setbaşı semtinin vazgeçilmezi haline gelen Fahri Usta’nın sırrı ise yazının başında da belirttiğim dürüst esnaflık içgüdüsünde saklı. Bursa’nın göz bebeğidir döner, işini kalitesiz yapan dönerciler asla barınamaz. 20 yıldır her gidişimde aynı gülümsemeyi ve aynı kaliteyi görmek başarının nereden geldiğinin kanıtı. Dönere de değinecek olursam yüzde yüz kuzu etinden yapılan döner lavaş ya da sandviç ekmeğiyle servis ediliyor. İçerisine sos, turşu ve domates ilave ediliyor. Fahri Usta, heryerde popüler oldu diye dükkanına trileçe getirmiyor, uzmanı olmadığı ek ürünleri satmaya çalışmıyor. Sadece bildiği işi, gerçek döneri yapıyor.

Adres: Selçukhatun Mahallesi Hocaalizade Cad. Mercan İş Hanı No:7 , Bursa 

 

 

Pidecioğlu

Bursa’da yenilen tüm meşhur iskenderlerin ve pideli köftelerin pidesi 150 senedir bu tarihi fırından çıkıyor. Havasından mıdır, suyundan mıdır bilmem ama bu pidelerin lezzeti her zaman tarifsiz oluyor. Tabii inanılmaz cantıklarını not düşmek lazım. İnci Pide’nin cantıklarına da bir merhaba demek lazımdı fakat bu tarihi fırından çıkan cantıklar da birer efsane.

Bursa’da Yemek Üzerine Çılgınlıklar

Kahvaltıda 5 tane yersin, nasıl olduğunu anlamazsın.

Bursa’da Yemek Üzerine Çılgınlıklar

Adres: Kayhan Caddesi No: 73/A , Bursa 

 

 

Balıkçı Reşat / Arap Şükrü 


Bursa’da Yemek Üzerine ÇılgınlıklarBursa’da eski eğlencelerden biridir Arap Şükrü’de rakı balık yapmak. Dünyanın en iyi balıkları ve mezeleri yoktur burada fakat güleryüzlü kaliteli hizmet her zaman geçerli bir kuraldır. Ben çocukluğumdan beri Arap Şükrü sokağı girişindeki balıkçı dükkanlarının da sempatisi ile Balıkçı Reşat’ı tercih ediyorum. Deniz Tabağı’nı da öneririm. Zaten buradaki hiçbir balıkçı neredeyse diğerini aratmayacak düzende. Felekten bir Bursa gecesi çalmak için Arap Şükrü sokağını #denemenlazım.

Adres: Altıparmak Sakarya Caddesi, Bursa 

 

 

Çınar Kokoreç 

Kokoreçin uzmanı başka şehirler var, kimseye sataşmak istemem. Ama konumuz Bursa. O zaman Bursa kokoreç dosyasını açıyorum. Aslında gençliğimiz Setbaşı ve Altıparmak’taki Fahri Usta kokoreçi ile geçti. Zaman zaman başka alternatifleri de oldu. Ancak üniversite ve iş için Bursa’dan uzak olduğum dönemlerde Çınar Kokoreç efsanesi tüm Bursa’ya hakim olmuş. Kuzenimin önerisiyle gece yarısı yollara düştük. Ankara yolundaki bu dükkanda gece 3’te yer bulabilmek bile mümkün değildi. Ki Bursa için iddialı saatler bunlar. Ben ilk defa denedim. Tok olmama rağmen bir sonraki çeyreğe aklım gitti geldi. Bursa’dayız ve gece kokoreç nöbetimiz tuttu, o zaman;

Bursa’da Yemek Üzerine Çılgınlıklar

Adres: Ankara Yolu No:256 , Bursa 

Mutlu Çağlar Kale

Yorumlar