David Gilmour: “Daha Önce Pink Floyd’u Hiç Canlı İzlememiştim”

Dünya çapında yaklaşık 35 ülkede 5 milyondan fazla bilet satan, The Times ve The Daily Mirror tarafından tribute gruplarının öncüsü ve en iyisi olarak gösterilen The Australian Pink Floyd Show, 8-9 Mayıs tarihlerinde Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında Ana Tiyatro’da müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Pink Floyd şarkılarına kattıkları eşsiz yorum ve nefes kesen sahne şovlarıyla dikkat çeken grup, daha önce Pink Floyd üyelerinden David Gilmour’ın 50. doğum günü kutlamasında performans göstermiş ve Rick Wright ve Guy Pratt’le aynı sahneyi paylaşmıştı.

Her şey, 1988 yılında Avustralya’nın Adelaide kentinde yerel bir gitarist olan Lee Smith’in içindeki Pink Floyd sevgisinin bir tutkuya dönüşmesiyle başladı. Pink Floyd hayranlığını paylaştığı arkadaşları Grant Ross ve Trevor Turton ile bir grup kurmaya karar veren Smith Allan’s Music Store’a şöyle bir ilan astı: “Vokalist ve klavyeci aranıyor. Beklentimiz profesyonel. Yalnızca Pink Floyd çalıyoruz.” Bunun üzerine aralarına Steve Mac ve Jason Sawford’u katan ekip, “Think Floyd” adı altında çalışmalara başladı. Gruplarından ve kendilerinden tek beklentileri ise hayranı oldukları Pink Floyd’un şarkılarını hakkını vererek çalabilmekti.  Ve bunu başardılar.

“Think Floyd” ismiyle Avustralya çapında bir sürü konser verdiler. 1993 yılında İngiliz fanzin Brain Damage’dan aldıkları Pink Floyd Konferansı daveti üzerine ağustos ayında kendilerini Wembley’de buldular.

Bu sırada isimlerini “The Australian Pink Floyd Show” olarak değiştiren grup, tam üç saat boyunca süren bu performanstan sonra İngiltere’nin en çok konuşulan isimlerinden birine dönüştüler. Yüzlerce konser teklifi alan grup bir süre İngiltere’de aralıksız konserler verdi. Ünleri Avrupa çapında yayılan topluluk, evden uzak olmaları nedeniyle birkaç grup üyesini kaybetse de yoluna devam etti.

1994 yılında grubu çok heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Konserlerinden birinin kulisinde Pink Floyd’un efsanevi üyesi David Gilmour’u kendilerini dinlerken buldular. Gilmour “Daha önce hiç Pink Floyd’u canlı dinlememiştim ”sözleriyle gruba armağan edebileceği en büyük iltifatı sundu.  Gilmour daha sonra topluluğu 50. yaşını kutlamak için Fulham Town Hall’da düzenlenen doğum günü partisine davet etti ve sahnede onlara Guy Pratt ve Rick Wright’ın da katılımıyla eşlik etti.

1997 yılında Pink Floyd’un “Animals” albümünün kapağındaki binada – Battersea Power Station – konser veren grup, iyiden iyiye ünlenmeye ve kendine ait bir hayran kitlesi edinmeye başladı. 1998 yılında ise Glastonbury Festivali’nde sahne aldılar.

2003 yılında Pink Floyd’un en ünlü albümlerinden biri olan “The Dark Side of The Moon”un yıldönümü sebebiyle tüm albümü kaydetme kararı aldılar. Daha sonra TDSOTM turnesine çıkan grup, Kuzey Amerika’yı ve Avrupa’yı adeta fethetti. Malta’da verdikleri konserlerine Malta Başbakanı dahil 10.000 kişi katılan grup, bu turdan harikulade övgülerle döndü.

“Wish You Were Here” ve “Animals” albümlerini de kaydeden grup, 2008 yılında kendi kuruluşlarının yirminci senesini kutladı. Aynı sene Wembley Arena ve O2 Arena’da konser veren The Australian Pink Floyd Show, arenaları dolduran kalabalığa sevdikleri ve özledikleri müziği heyecan verici bir canlı performansla sunmayı başardılar.

Canlı performansları sadece Pink Floyd şarkılarına kattıkları yorum ile sınırlı olmayan The Australian Pink Floyd Show, görsel şovlarında çarpıcı ışık ve lazer şovlarına, animasyonlara ve aralarında şişme dev domuz ve pembe kangurunun da bulunduğu ikonik Pink Floyd öğelerine yer veriyor.

Bir tribute grubu izlediğinizi unutturacak, adeta bir zaman yolculuğuna çıkaracak The Australian Pink Floyd Show’un biletleri, zorlupsm.com, biletix.com ve Zorlu PSM gişesinde satışta.

Yorumlar