Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları

Kimileri için eğlenceli bir su sporundan ibaret olan sörf kimileri için bir tutku, adeta hayatın anlamı. Özellikle de konu adrenalin dolu dalga sörfü olduğunda sırf o dev dalgalarla mücadele etmek, onların üzerinde sörfün heyecanını yaşamak için dünyanın bir ucuna seyahat edenler var.

Dalga sörfü yapanların videolarını izlemek, enfes sahillerin ve okyanus kıyılarının fotoğraflarına bakmak bile heyecanlandırırken bu sporlar uğraşanlara hak vermemek elde değil. Biz de bu heyecanı hissettirmek için dünyanın farklı noktalarından dalga sörfü yapılan en iyi noktaları derledik. Listemizin sonunda ülkemizden de bir adres var!

 

Bondi Beach, Avustralya

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Bondi Beach
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Bondi Beach

Fotoğraf: @heatwaves.australia

Avustralya sahilleri dendiğinde sosyal medyadan belki de en çok aşina olduğunuz nokta Bondi Beach’tir. Sadece Sydney’in değil Avustralya’nın en ünlü plajlarından biri olan Bondi, çoğunlukla deneyimli sörfçülerin tercih ettiği bir plaj ama öğrenmek isteyenler için de sörf okullarına sahip. İkonik havuzuyla Bondi Icebergs isimli yüzme kulübünü de görmeden dönmemek lazım.

 

Cloud Nine, Filipinler

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Cloud9
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Cloud9

Fotoğraf: @mattpowerphoto

Filipinler’in egzotik adası Siargao bembeyaz kumları ve muhteşem renkteki denizi ile ada tatili arayanları gizli cennetlerinden biri. Adadaki Cloud Nine isimli meşhur dalga ise sörf tutkularının üzerine tahtalarıyla çıkmak için hayalini kurduğu bir dalga. Dalgaların yapısı sebebiyle başlangıç seviyesinde sörfçülere çok önerilmiyor ama izleyerek motivasyon bulacakları kesin.

 

Banzai Pipeline, Hawaii

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Pipeline
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Pipeline

Fotoğraf: @life_of_walshy

Kısaca Pipeline olarak da bilinen bu sahil dev boyutlardaki karakteristik dalgalarıyla tanınıyor. O’ahu Adası’ndaki bölgede görülen dalgaların boyu ortalama 3 metre civarında ve dünyanın en tehlikeli dalgalarından kabul ediliyor. Bu sebeple sadece profesyonel sörfçülerin tercih ettiği Pipeline yüksek adrenalinin hakkını sonuna kadar veriyor.

 

Canggu, Endonezya

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Echo Beach
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Echo Beach

Fotoğraf: @ocean.bro

Egzotik bir tatil rotası ve doğa keşiflerinin popüler adası Bali’nin güneyinde yer alan Canggu, upuzun plajıyla yıldızı son yıllarda parlamış bir bölge. Sağlıklı cafeleri, hip otelleri ve renkli görüntüler sunan sörfçüleri ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Her seviyeden sörfçünün dalgaların keyfini çıkarabileceği Echo Beach özellikle tercih ediliyor. Daha önce hiç sörf yapmayı denemediyseniz bölgede çok sayıda sörf okulu da bulunuyor.

 

Algarve, Portekiz

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Arrifana Beach
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Arrifana Beach

Fotoğraf: @anula_engel

Dalga sörfü dendiğinde genellikle akla uzaklardaki okyanus kıyısı adalar gelse de Avrupa’da da uygun bölgeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Okyanus kıyısındaki Portekiz’in Algarve bölgesi sörfçülerin yakından tanıdığı bir adres. Oldukça büyük bir alanı kapsayan Algarve bölgesinin sahillerinde çok sayıda plaj bulunuyor. Bunların bir kısmı konumları gereği sörf için çok elverişli. İçlerinden en bilinenlerinden biri olan Arrifana Beach, tatlı dalgaları ile sörfçülerin çok keyif aldığı bir plaj. Sörf sonrası yüzmek ve kumsalın tadını çıkarmak için de uygun.

 

Hossegor, Fransa

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | La Graviere
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | La Graviere

Fotoğraf: @kathiknorle

Sörfçülerin dünyanın en iyi dalgaları arasında saydığı Hossegor, Fransa’nın güneybatısında yer alıyor. Bölgenin sahilleri ve sörf noktaları dünya çapında en iyiler arasında gösteriliyor; hatta Avrupa’da sörfün başkenti olarak da anılıyor. Başlangıç seviyesindeki sörfçüler için de uygun noktalar bulunan bölgenin en dikkat çeken yeri ise profesyonel sörfçüleri heyecanlandıran La Gravière isimli plaj kesinlikle. Atlantik Okyanusu’nda sörf yapılacak en keyifli ve adrenalin dolu plajdaki dev dalgaları izlemek bile başlı başına bir heyecan unsuru diyebiliriz.

 

Taghazout, Fas

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Taghazaut
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Taghazaut

Fotoğraf: @maro.ciya

Fas’ın güneybatısında yer alan bu balıkçı kasabası bir yandan tarihi yerleri ve sakinliğiyle ziyaretçileri kendisine çekerken bir yandan da upuzun plajlarıyla sörfçülerin ilgi odağında yer alıyor. Listemizdeki diğer yerlerin aksine sadece bilenin gittiği bir yer diyebiliriz Taghazout sahilleri için. Her seviyeden sörfçünün rahatlıkla dalgaların keyfini çıkarabildiği bu bölge sörf sonrası farklı bir kültürü tanımak ve keşfetmek için de iyi bir tatil noktası.

 

Kerpe, Türkiye

Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Kerpe
Dünyanın En İyi Dalga Sörfü Noktaları | Kerpe

Fotoğraf: @danubesurfhouse

Dalga sörfü dendiğinde Türkiye’den de bir nokta olabileceği pek akla gelmiyor ama var! Tabii ki Karadeniz sahilleri bunun için ideal. Örneği Kocaeli’ye bağlı olan Kerpe özellikle yeni başlayanlar için de önerilen noktalar arasında yer alıyor. Hatta burada sörf sporuna dair her şeyi öğrenebileceğiniz ve dersler alabileceğiniz Danube isminde bir sörf akademisi bile bulunuyor. Belki okyanus kıyılarındaki devasa dalgaları bu kıyılarda görmeyebilirsiniz. Ama bu spora merakınız varsa ve öğrenmek istiyorsanız bizim sahillerimizi de listenize mutlaka alın deriz.

Yorumlar