Edit: Mutfakta Deney

Mutlaka kulağınıza miksoloji terimi değmiştir. Diğer adıyla “karıştırma sanatı”.  Miksolojinin mottosu ise yenilebilir her şeyi içilebilir hale getirmek! Bu sanatın laboratuvarı mutfak, kitabı ise doğa… Doğanın sınırsız olduğunu düşünürsek ortaya çıkan kombinasyonlar da sınırsız kere sınırsız oluyor.

Çiçeklerin, sebzelerin, meyvelerin özünü çıkarmak için farklı teknikler var. Çıkarılan özler çeşitli kombinasyonlarla birbiriyle eşleştiriliyor. İster alkollü ister alkolsüz seçeneklerle yudumlamak da bize kalıyor.

DSC_1333

Tarçın – Chili Biberi Kuu

İzmir’e yolunuzu düşürmek için eminim çok sebebiniz vardır. Alsancak’ta Meksika Sokağı’ndaki Edit’e mutlaka uğrayın. Miksolojist Burak Genç orada sizi bekliyor olacak. “Sıcakta İzmir’de ne işimiz var” derseniz Çeşme’ye Yıldızburnu’na da şube açtılar.

Burak, yıllar önce Çeşme’de American Juice Company’nin kurucularından Massimiliano Matte’yle tanışmış. Birlikte dağ tepe dolaşıp ot toplamışlar. Topladıkları otların özlerini çıkararak şuruplar elde etmişler. Daha sonra da tası tarağı toplayıp, İtalya’ya gitmişler. Burak işini özünü iyice öğrendikten sonra “İlle de vatanım” demiş ve Türkiye’ye dönmüş. Şimdi de yeteneklerini Edit’te sergiliyor.

DSC_1289

Edit’te reçetesi Burak Genç’e ait yirminin üzerinde şurup ve aroma var. Kombinasyonları ise yukarıda bahsettiğim üzere sınırsız… Üstelik damak tadınızdan bahsederseniz Burak size özel kokteyller de hazırlıyor.

DSC_1324

Lavanta-Lychee Meyvesi

Eğer votkayla aranız iyi değilse Tarhun-Portakal’ınızı tekilalı isteyebilirsiniz. Önünüzde gayet demokratik bir mönü olacak.

Enginar- Kiraz, Tahin-Gin gibi daha önce kafamda bir araya gelmeyen kokteyllerle tanıştım. Hades ve Zeus’un dans etmesi kadar şaşırtıcı birlikteliklerle ba-yıl-dım.

DSC_1341

Rose Honey Margarita

Ayrıca Edit birçok yeniliğe açık bir mekan. Yerel organizasyonlara, amatör tasarımcılara destek veriyor. Eserlerini sergiliyor. Yılın belirli aralıklarında ‘Randevu’ adını verdikleri tasarım pazarına ev sahipliği yapıyor. Kim bilir belki sizde Rose Honey Margarita’nızı içerken Randevu’ya denk gelirsiniz.

Denediğim kokteyller arasında küçük bir yarışma yaptım.

 

İlk 5’i açıklıyorum:

1. Kabak – Ananas
Vanilya-Kakule şurubunda kaynatılmış taze kabak, vanilya aromalı votka, az miktarda anason likörü, şeftali likörü.

2. Pancar – Kekik
Kekik şurubu ile infuse edilmiş kırmızı pancar püresi, tekila, portakal likörü, taze kekik, lime.

3. Tarçın – Chili Biberi Kuu
Meksika biberi ile kaynatılmış tarçın-chili biberi şurubu, baharatlı Rom, şeftali likörü, nane, lime.

4. Tarhun – Portakal
Taze baharatlarla demlenen yeşil yapraklı tarhun otu şurubu, portakal aromalı Smirnoff votka, portakal ve şeftali likörü, lime.

5. Rose Honey Margarita
Lemongrass destekli mango, passion püresi, limon aromalı Smirnoff votka, tekila, mango ve portakal likörü, limon suyu

 

Instagram Hesapları: @editandchill @burkgnc

Yorumlar