Galata’da Haftasonu Rotası

Pazar gününü Galata’da geçirmek isteyenleri böyle alalım!

Nerede kahvaltı yapılır yada güzel bir kahve molası verilir? Nerede en güzel fotoğraf çekilir? Sergi, tasarım mağazaları gibi yerleri de ekleyerek sizler için Galata rotası hazırladık!

Galata'da Haftasonu Rotası

Hafta sonunun en güzel olayı tabii ki kahvaltı. Galata Kulesi’nin hemen arkasında yer alan, mavi beyaz renk esintileri ile Bodrum hissiyatı veren Marmelat Cafe’de güzel bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.

Her şeyin yöresinden kopup geldiği, Vedat Milör’ün de öve öve bitiremediği Marmelat Cafe’de elinize bir form ve kalem veriliyor. Çeşitleri, yöreleri oradan işaretledikten sonra siparişleriniz gelmeye başlıyor. Samsun yöresine özgü Çakallı menemeni mutlaka deneyin!

Marmelat Cafe - Galata'da Haftasonu Rotası

Marmelat Cafe: Bereketzade Mah. Camekan Sok. No:8A Galata, Beyoğlu / İstanbul

 

Karnımızı doyurduktan sonra güzel havanın keyfini çıkarmak için önce Galata Kulesi etrafına doğru bir yürüyüş yapıp sonra kendimizi Serdar-ı Ekrem sokağına atıyoruz. Biraz bakınma belki de biraz alışveriş. Lunapark, Archive, Arzu Kaprol ve yol boyunca uzayıp giden tasarım mağazalarında vakit geçirip, yeni tasarımlara göz gezdirebilirsiniz.

Yolun başında ve sonunda yer alan Gamze Yalçın’ın murallarını fotoğraflamayı unutmayın!

Leziz bir kahve ile biraz soluklanmayı hak ettik. Yanında biraz müzik dinlesek de fena olmaz diyenler için;

Rave mag ve NOW. birlikteliği ile yapılan 3.dalga kahve kültürünü müzikle buluşturan Bean Beat Bite etkinliği saat 15:00’dan itibaren Old Java Galata’da olacak. Elektronik, chill-out müziğinin başarılı dj’lere kulak vererek gündüz vakti leziz kahvenizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz.

Old Java - Galata'da Haftasonu Rotası

Old Java Galata: Müeyyedzade Mah. Tatar Beyi Sok. No:8 Beyoğlu / İstanbul
Alternatif olarak;

Galata’nın yenisi Federal Coffee Galata’yı da keşfedebilirsiniz. Federal’in karşısında yer alan, cephesiyle gönüllerimize taht kuran Halt’ı da ziyaret etmeyi unutmayın!

Federal Coffee - Galata'da Haftasonu Rotası

Federal Coffee Galata : Galata Kule Meydanı, Şahkulu Mahallesi, Küçük Hendek Sokak, No:7, Beyoğlu

 

Şimdi biraz sanat!

Bir hafta uzatılan ve 6 Mart son günü olan Türkiye’nin ilk kadın illüstratörlerinden Sabiha Rüştü Bozcalı sergisi ile reklamların teknoloji ile değil elle çizilerek oluşturulduğu dönemlere şahitlik edebilmek için Salt Galata’ya gidiyoruz.

Salt Galata: Arap Cami, Bankalar Cd. No:11, 34420 Beyoğlu/İstanbul

 

Bankalar caddesi aralarında Pazar günleri esnaflar kepenklerini indirdiği zaman ortaya çıkan, muhteşem graffiti ve muralları fotoğraflamayı unutmayın!

Öğle atıştırması arayanlar Milk Bar’ın leziz paninilerini deneyebilir ya da sadece kuşkonmaz alarak yola devam edebilirsiniz.

Milkbar Coffee & Panini - Galata'da Haftasonu Rotası

Milkbar Coffee & Panini: Meşrutiyet Cd No:80, 34430

 

Akşam yemeğini Salt Galata’da yer alan; size gerçek üstü bir deneyim yaşatacak Neolokal’da değerlendirmenizi öneririz.

Neolokal - Galata'da Haftasonu Rotası

Neolokal kendilerini şöyle tanımlıyor;

 “Neolokal ekibi, dürüst yemeği toprakanadan ilham, geleneklerinden örnek alarak tasarlayıp misafirlerine sunmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de geleneksel tarifleri ince ayrıntıları ile inceleyerek, tüketilmediği için yok olmaya yüz tutmuş, bu yüzden “nuh’un ambarı” listesinde yer alan ürünle ile harmanlıyor. Genç ve meraklı ekibin başındaki şef, maksut aşkar, “biz sahip çıkmazsak, gelecek nesilin sahip olacağı bir şey kalmayacak ellerinde” diyor. Lokal mutfağı modern teknikler ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkarıyor.”

Yemek bitiminde ise; Karaköy eğlence dünyasına doğru uzanıp; Finn Karaköy’ün leziz kokteyllerini deneyebilirsiniz!

Finn Karaköy: Necati Bey Caddesi Arapoğlan sok. no: 8/B Karaköy


Bol keşifli ve keyifli bir Pazar yaşamayı #denemenlazim !

Yorumlar