Geçmişten Günümüze Etkisini Sürdüren Aromaterapi

İnsanoğlu bitkilerin çiçek, yaprak, kök ve meyve bölümlerinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyileştirici özelliğini tarih öncesi dönemden beri kullanmaktadır.

İbn-i Sina uzun yıllar önce kitabında damıtma cihazının şemasını çizerek bitkilerin şifasını gün ışığına çıkarmıştır. Eski çağlarda sıkça kullanılan bu tedaviler, nüfusun ve teknolojinin artışıyla yerini bu bitkilerden üretilen elde edilmesi daha kolay daha ucuz sentetik ilaçlara bırakmıştır. Günümüzde eskiye dönüş hem doğallık hem de verimlilik olarak kendini göstermektedir. İngiltere gibi birçok ülkede hala tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

 

Uçucu yağlar duygularımızda terapötik etkiye sahiptir

Uykumuzda, yemek seçimlerimizde, çalışma ortamımızda, alışveriş için girmiş olduğumuz bir mağaza da koku alma duyusunun günlük yaşamımızda bizi nasıl iyi ya da kötü hissettirdiğini yaşamaktayız. Öncelikle almış olduğumuz kokular beynimizin ‘duygu merkezi’ olan limbik sistemindeki koku alma merkezine iletilir. Limbik sistemin parçası olan amigdala ve hipokampüs ise koku ile ilişkilidir. Hipokampüs bu koku bilgilerinin depolanması ve geçmiş yaşantılarla karşılaştırılmasını sağlamaktadır. Yürüken bazı kokuların evimizi, kişileri, anıları hatırlatmasının sebebi budur. Duygu merkezimizi böylesine etkileyen uçucu yağlar ise duygularımızda bize yol olan bir terapötik etkiye sahiptir. Bu nedenle de aromaterapi kişiye özeldir.

Mesela ağaçların reçinesinden oluşturulan Frankincense (günlük) yağı spiritüel alanda kullanılan en eski yağlardan biridir. Oldukça zengin ve sıcak kokusu olan bu esans bulunduğumuz ortamın enerjisini nötrlemekte, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının rahatlamasında, yas döneminin daha hafif atlatılmasında aynı zamanda da doğal bir sivri sinek koruyuculuğunda oldukça etkilidir.

Frankincense aroma yağı duygusal etkiler üzerine çalıştığımız birçok formülasyonun içinde bulunmaktadır.

 

İç dünyan da en yalın halinle kalabilir misin?

İçe dönebilmek, kalbinden geçeni hissedebilmek ve derinlerdeki en olduğun hali dinleyebilmek kişinin kendi yolculuğundaki en kıymetli durak. Dünyamız bir kırılma noktasından geçerken olan her türlü oldu, olamayan da solup dönüştü. Dünyaca etkilendiğimiz bu süreç hepimizi farklı şekillerde etkiledi.

Geçmişten Günümüze Etkisini Sürdüren Aromaterapi
Geçmişten Günümüze Etkisini Sürdüren Aromaterapi

Evimize, yani içimize dönüş yaptığımız bu süreçte bugüne kadar ‘meşguliyet’ sebebiyle kendimize sağlayamadıklarımızı verme zamanıdır. Bunu yaparken, dikkat ve canlanmak adına limon veya greyfurt gibi citrus ailesinden yağlar kullanabilirsiniz. Evinize huzur, bolluk ve bereketin devam ettiği anlar dileriz.

Ezgi Akkaya

Psikolog & Sosyolog

Yorumlar