Goop Lab ile Dünyadan İyi Yaşam Trendleri

Netflix’de hepimizin çok ilgisini çeken bir seri var: Goop Lab. Goop, Gwyneth Paltrow’un 2008 yılında kurup, sağlıklı tarifler ve iyi yaşam önerileri sunduğu bir blog iken bugün dünyanın önde gelen lifestyle ve wellness markalarından biri.

Bu mini seride ise marka ruhu ile son derece uyumlu olan self-care trendleri Goop çalışanları tarafından deneniyor. Ancak her bir bölümün başında da belirtildiği gibi bu uygulamaların hiçbiri medikal tıp yerine geçecek bir öneri değil; eğlence ve bilgilendirme amaçlı.

 

İzleyiciyi neler bekliyor?

Goop Lab ile Dünyadan İyi Yaşam Trendleri
Goop Lab ile Dünyadan İyi Yaşam Trendleri

Yayınlanacağını duyduğumuz tarihten itibaren merakla beklediğimiz bu mini seri, herbiri yaklaşık 30 dakikalık 6 bölümü ile her defasında izleyiciyi farklı bir metodla tanıştırıyor. Gwyneth Paltrow ve Goop editörlerinden Elise Loehnen’in alanın uzmanlarıyla yaptıkları röportajlarla, uygulanan metodların içeriği ve etkisine dair fikir sahibi oluyor ve ardından uygulamaları deneyimleyenlerin gözünden izliyoruz.

 

Kısaca bölüm içerikleri

Açılışı Jamaika’da yapan Goop çalışanları bir mantar seremonisine dahil oluyor ve saykedelik etkileri ile tanınan mantarın terapötik yönünü deneyimliyorlar. Takip eden bölümde ise Jamaika’nın sıcak sahillerinden, 0 derecenin altında, karlarla kaplı Lake Tahoe’ya gidiyoruz ve Iceman olarak da tanınan Wim Hof’un stres azaltmada etkili olduğunu öne sürdüğü soğuk su ve nefes tekniği ile tanışıyoruz. Karlar üstünde mayolarla yoga sonrasında Lake Tahoe’nun buz gibi sularına atlamak birçok kişiye imkansız gelse de bu metodun bazılarımızın bucket list’ine çoktan girdiğine şüphe yok!

Eğer bu seri içinde tek bir bölüm seçmem ve önermem gerekseydi o da Betty Dodson’un konuk olduğu, kadın cinselliğinin keşfine dair cesur bir yaklaşım sergileyen üçüncü bölüm olurdu. Kadın bedeninin derinliklerine ‘reel anlamda’ ayna tutan ve cinselliğe dair konuşulmayanları konuşan bu bölümü herkes izlemeli; ama kadınlar kesinlikle izlemeli!

İtalyan biyolog Valter Longo’nun konuk olduğu ve 3 ayrı beslenme şeklinin incelendiği 4. bölümde, biri de Gwyneth Paltrow olan üç kişi, vegan, pesketaryen ve fasting mimicking yöntemi ile besleniyor ve sürecin başındaki ve sonundaki biyolojik yaşları karşılaştırılıyor.

Goop Lab ile Dünyadan İyi Yaşam Trendleri
Goop Lab ile Dünyadan İyi Yaşam Trendleri

Kendi üzerinde deneyler yapmayı sevenlerin ilgisini çekecek bu bölümü takip eden beşinci bölümde ise kayropraktör John Amaral ile bedenin dışındaki enerji alanını keşfediyoruz.

Son bölüm, New York Times’ın bestseller yazarlarından medyum Laura Lynne Jack’i konuk ediyor ve Goop çalışanları Laura’nın liderliğinde kendi sezgisel yeteneklerini keşfediyorlar. Her bir bölümü ile alternatif terapi yöntemleri konusunda zihin açan Goop Lab’in bu sezonla kalmaması, hatta bölüm sürelerini belki biraz daha uzatması umuduyla seriyi noktalarken, Goop’ta başka ne var ne yok diyenleri de yazının devamına alalım.

 

 

Goop’ta başka ne bulabilirim?

Gwyneth’in yazdığı lifestyle yazıları, gluten-free, sugar-free tarifleri derken, bugün Londra, LA, NYC gibi metropollerde mağazaları olan Goop’ta, kendi adını taşıyan cilt bakımı ve kozmetik malzemelerinden, besin desteğine, mutfak gereçlerinden uluslar arası markaların vintage ürünlerine kadar pek çok şey bulmak mümkün.

Ayrıca web sitesinden alışveriş yapabileceğiniz markanın, modadan wellness’a pek çok konudaki blog içeriklerine göz atabilir, ilham veren Podcast’lerini dinleme listenize ekleyebilirsiniz.

Yorumlar