Max Ritcher’ın Sleep Albümü, Mobil Uygulama ve Belgeseli

Ünlü piyanist ve besteci Max Ritcher bu sefer ilginç bir şeye imza atıyor ve uyku üzerine Sleep isimli bir albüm ve app çıkarıyor. Ardından albümün yapım sürecini anlatan bir belgesel de yayınlandı.

Son albümü Sleep yani Uyku’yu çıkaran Max Richter, Almanya doğumlu bir İngiliz besteci ve piyanisttir. Post-minimalizm içinde ve çağdaş klasik ve alternatif popüler müzik tarzlarının buluşmasında çalışıyor. Richter klasik eğitim almıştır, Londra’daki Royal Academy of Music’ten beste mezunudur.

Max Ritcher'ın Sleep Albümü, App'i ve Belgeseli
Max Ritcher’ın Sleep Albümü, App’i ve Belgeseli

Richter sahne, opera, bale ve ekran için müzik düzenler, icra eder ve besteler. Ritcher diğer müzisyenlerin yanı sıra performans, enstalasyon ve medya sanatçılarıyla işbirliği yaptı. Sekiz solo albüm kaydetti ve müziği sinemada yaygın olarak kullanılıyor. Richter, Ari Folman’ın İsrail yapımı savaş filmi Waltz ile Bashir (2008) ‘in müziklerini yarattı ve besteledi.

Max Ritcher – Sleep Albümü

Max Ritcher'ın Sleep Albümü, App'i ve Belgeseli
Max Ritcher’ın Sleep Albümü, App’i ve Belgeseli

Richter bu albümünde sizi uyutmak istiyor. Evet, gerçekten uyumanızı istiyor. Albümleri her zaman sanat, şiir, kurgu içerir. Ancak Richter bu sefer rüya ile bir ninni arasında bir yerde sıkışmış bir ortamın klasik bir albümle buluştuğu bir ortam olan Sleep’i getiriyor. Uyku albümüne müzikal açıdan bakıldığında gerçekten uzun olması çok göze çarpıyor. Yaklaşık sekiz buçuk saat. Albüm aslında Richter’in “anti-çılgınlık” olarak adlandırdığı beyaz gürültüye bir tür fütürist yaklaşım.

Ritcher’a göre albüm, yatmadan hemen önce dinlenmelidir. Ritcher bir röportajında ”Albüm açıkken uyumayı denedin mi?” sorusuna ”Aslında test ettim. Beynimin aktif olarak dinleyen kısmını kapatabildiğimde, çalan albümün beni daha uzun süre uykuda tuttuğunu fark ettim. Beyaz gürültü gibi.” şeklinde cevap veriyor.

Ritcher ayrıca bu projenin merkezine dinleyiciyi koyuyor. Albümün inanılmaz derecede kişisel ve çok duygusal olduğundan bahsediyor. Ayrıca materyal boyunca herkesin kendine özgü bir yolculuğu olduğunu da ekliyor. İşte bu noktada albüm ile ilgili hikaye Ritcher’dan çok dinleyicini deneyimine odaklanıyor. Uykunun performansları onu tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

Toplamda neredeyse 9 saat olan ve uyku için hazırlanan albümü Deezer ve Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

Sleep App

Max Ritcher'ın Sleep Albümü, App'i ve Belgeseli
Max Ritcher’ın Sleep Albümü, App’i ve Belgeseli

Deutsche Grammophon tarafından geliştirilen SLEEP uygulaması, kullanıcıların Sleep’in müzikal temalarına göre programlanmış gezegensel animasyonlarla, seçilen bir dönem için kişiselleştirilmiş müzik seansları oluşturmalarına olanak tanır. Seansların her biri Uyku, Meditasyon ve Odaklanma üzerinedir. Bu seansler Max ile işbirliği içinde geliştirilen kendi müzik sekansına sahip ve aynı zamanda özellikle uygulama için yeni bir uyandırma alarm sesi oluşturmuş. Sleep uygulaması deneyimi basitliğe odaklanır. Kullanıcı uygulamayı kullanmak için tercih ettiği etkinliği ayarlar, ardından uyanma zamanını veya genel zamanlayıcıyı ayarlar. Böylelikle müzik deneyimi başlar. Uygulamayı indirmek isterseniz Google Play ve App Store linklerini de ekliyoruz.

 

Max Ritcher’ın Uykusu – Belgesel

Max Ritcher'ın Sleep Albümü, App'i ve Belgeseli
Max Ritcher’ın Sleep Albümü, App’i ve Belgeseli

Dünyaca ünlü besteci Max Richter’in Sleep isimli 9 saatlik başyapıtının nasıl ortaya çıktığını aşama aşama ortaya koyan bir belgesel de Mubi’de yer alıyor. Belgesel, Richter’ın, Los Angeles’taki meşhur performansa hazırlık sürecine odaklanıyor.

Aslında bu uyku ve ses arasındaki ilişkiyi inceleyen yaratıcı bir belgesel. Natalie John’dan Max Richter’s Sleep, 19 Mart 2021’den itibaren birçok ülkede sadece MUBI’de oynuyor. Belgeselin tanıtım videosunu da izlemek isteyenler için aşağıya bırakıyoruz.

Yorumlar