İstanbul’a Yakın Şehirden Kaçış Noktaları

Güneşin doğuşunu yakalamak ve sıcaklığında ısınmak. Batışının da peşinden gidip, “Bak, bugün de akşam oldu” demek… Metropolün tam ortasında durup, bu cümleleri işe gelip giderken kuruyor olabiliriz ama en azından hafta sonu için bakış açısını değiştirip, İstanbul’a yakın kısa kaçamaklarla yukarıdaki duygu durumunun hakkını vermek mümkün.

Biraz nefes aldıran, biraz omuzlardaki yükleri hafifleten ve biraz da yenilenmenizi sağlayan İstanbul’a yakın aşağıdaki rotalar için ajandanızda yer açmanızı tavsiye ederiz.

 

Grandmas Wonderland

Doğada iştah açıcı bir kahvaltı için hazır mısınız? İstanbul’a yakın hafta sonu kaçamağı için ilk bahaneniz kahvaltı olsun en iyisi. Şehrin kaosundan uzak ve aynı zamanda konaklama imkanı da sunan Grandmas Wonderland, vaad edilen huzurun ta kendisi.

istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Grandmas Wonderland
istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Grandmas Wonderland

Zamanın burada yavaş aktığı gerçeğini göz önünde bulundurunca, insan kendini paralel evrende de zannedebiliyor. Şehirli bir ailenin toprağa dönme hayaliyle yirmi yıl önce başlayan Grandmas Wonderland hikayesi, etkileyici yaşam alanıyla tam yanı başınızda duruyor.  Çiftliğin restoranı The Barn’da da sizi, tarladan tabağa bir menü bekliyor. Mutfak ve bahçe workshopları, gün batımında yoga ve meditasyon da sizi bekleyen diğer can alıcı noktalar.

Adres: Ören Çiftlik Evleri, Yeni Mahalle, Akören Caddesi, No:114  Silivri

 

Casa Lavanda Boutique Hotel

Doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir başka rota ise Casa Lavanda.  İstanbul’dan yalnızca 45 dakikada ulaşılabilen, Şile’ye bağlı Ulupelit Köyü’ndeki hotel,  daha baştan 18 bin metrekare yeşil alanı iddiasını ortaya koyuyor.

istanbula Yakın Tatil Yerleri | Casa Lavanda Boutique Hotel
istanbula Yakın Tatil Yerleri | Casa Lavanda Boutique Hotel

Uzman terapistlerce Darphin’in bakım ve masajlarının sunulduğu CASA LAVANDA DARPHIN SPA’sı ile de cezbedici hale gelen hotelin, özel davetlere de misafirlik sunmasıyla çok amaçlı kullanımı da bulunmakta. Casa Lavanda Restaurant’da Şef Emre ŞEN’in gurme mutfağı ise burayı ideal bir çekim noktası haline getiriyor.

Adres: Ulupelit Köyü, Seçkin Sk. No.2 Şile

 

Ahali 279

Doğanın içine, şöyle kalbine doğru bir yolculuk sonrası “Ben bugünlük doydum” diyen ruhunuzun sesine de kulak vermenizi tavsiye ederiz. Ahali 279’un insan üzerindeki etkileri, göz ardı edilecek gibi değil çünkü.

istanbula Yakın Kahvaltı | Ahali 279
istanbula Yakın Kahvaltı | Ahali 279

Hafta sonu kaçamağı için biçilmiş kaftan olan mekan, güne lezzetli bir kahvaltıyla başladıktan sonra zamanın su gibi akıp gittiği yerlerden. Doğayla iç içe, yanak yanağa takılmanın mümkünlüğü ortada. Ee, karın tokluğu da söz konusu, işe özel müzik performansları da eklenince buralar ya da oralar renkleniyor elbette.

istanbula Yakın Kahvaltı | Ahali 279
istanbula Yakın Kahvaltı | Ahali 279

Adres: Kilyos cad. No: 279

 

Barbaros Bağ Evi

Barbare Bağları  içinde yer alan Barbaros Bağ Evi; “Topraktan alınanı tekrar toprağa vermek” ana felsefesiyle yola çıkan, organik, sürdürülebilir ve biodinamik yöntemler kullanılarak tarım yapılan bağların içinde yer alan keyifli bir ortama ve bir de 12 ay açık olan restorana sahip.

istanbula Yakın Haftasonu Gezilecek Yerler | Barbaros Bağ Evi
istanbula Yakın Haftasonu Gezilecek Yerler | Barbaros Bağ Evi

Bağ evini konaklamalı veya günübirlik ziyaret etmek mümkün. Kış aylarında şömine keyfi yapanlar ise şimdi; bahar aylarında bağların uyanışına şahit olmaya başlamışken, yaz aylarında da güneşle lezzetlenen ve  yeterli olgunluğa erişen Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Grenache ve Mourvedre üzümlerinin sabahın erken saatlerinde toplanarak “şato tarzı” ile işlenmesine eşlik ediyor olacak. Ve gün batımına yaklaşırken barbekü eşliğinde Marmara denizi manzarasının keyfi de tam orada sizi bekliyor olacak.

Adres: Yazır Köyü, Karaağaçlık Mevkii, Tekirdağ

 

Villa Fe

İpleri koparıp gitmek istediğiniz anlarda ya da “Bağlasan durmam” dediğiniz günlerde yolunuzu Villa Fe’ye çevirebilirsiniz. 150 dönümlük fidanlığın içinde, Akdeniz mimarisinde inşa edilmiş bu yapıda kendinizi enerjik, mutlu ve huzurlu hissetmeniz oldukça mümkün. Doğadaki seslerin korosuyla güne başlayıp, günbatımı saatlerinde de bu koroya siz de dahil olabilirsiniz, neden olmasın.

istanbula Yakın Tatil Yerleri | Villa Fe
istanbula Yakın Tatil Yerleri | Villa Fe

İster gün boyu havuz keyfi yapıp, isterseniz de fidanlığın içinde uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ya da bir köşeye minder atıp, kitabınıza gömülebilirsiniz. Kendinizi şımartmanız ve kendinizle yeniden barışmanız için belki de doğru zaman bu hafta sonudur.

Adres: Ovayenice Mahallesi Özbay Caddesi No:41 Kadıköy-Elbasan Yolu Çatalca

 

Palivor Çiftliği

“Instagram’a” yakışır güzellikte manzaralar sunan Istranca ormanlarının ortasında yer alan Palivor Çiftliği, İstanbul’a arabayla 2,5 saat mesafede oluşuyla kalpleri çalıyor. Özel bir eko-yaşam projesi olarak hayata geçirilen Palivor Çiftliği, doğadan ve topraktan uzaklaşan hayatlar için birebir.

istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Palivor Çiftliği
istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Palivor Çiftliği

Palivor Çiftliği markası bünyesindeki, yüzyıllar boyunca önemli yeme ve içme rotalarına ev sahipliği yapan Trakya’da üretilen doğal ve lezzetli ürünler de göz ardı edilecek gibi değil. Bu çiftlik otelin yolunu tutmak için hafta sonunu beklemenize de gerek yok tabii.

Adres: Avcılar Köyü Palivor Mahallesi yolu Demirköy, Kırklareli

 

Bakucha Vineyard Hotel

Istranca dağlarının altında uzanan vadide 200 hektarlık bir arazide bağları, şato tipi üretim hanesi, meyve bahçeleri, bostanları, meşe koruları ve irili ufaklı çiftlikleri ile doğa içinde bir gastronomi merkezi olarak tasarlanan Arcadia Bağları’nda yer alan Bakucha Vineyard Hotel, kesinlikle en iyi fikirlerden. Nefes kesen günbatımı manzarası ve bahçede havuz keyfiyle taçlandırabileceğiniz bu kaçamak içine sauna ve bir de masaj sıkıştırabilirsiniz.

istanbula Yakın Tatil Yerleri | Bakucha Vineyard Hotel
istanbula Yakın Tatil Yerleri | Bakucha Vineyard Hotel

Gelmişken bağları ve şaraphaneyi gezebilir, bağların ve koruların arasındaki patikalarda yürüyüş yapabilir, dilerseniz mevsimine göre üzüm, kiraz, armut, yaban kekiği, kuşburnu, kuzukulağı, mantar toplayabilir, tepedeki Kamelya’da manzaranın ve özel menülerin tadını çıkarabilirsiniz.

istanbula Yakın Tatil Yerleri | Bakucha Vineyard Hotel
istanbula Yakın Tatil Yerleri | Bakucha Vineyard Hotel

Istrancalarda orman veya mağara gezisine de çıkabilir hatta Edirne’ye gezmeye bile gidebilirsiniz. Seçim sizin.

Adres: Arcadia Bağları, Hamitabat Köyü, Lüleburgaz

 

Narköy

Eğitim odaklı bir merkez olarak çağdaş bir çiftlik ve otel mantığıyla yaşamakta ve hizmet vermekte olan Narköy bünyesinde, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği restaurant, açık ve kapalı derslikler, tarım çiftliği, muhteşem bir orman ve doğanın huzuru barındırmakta.

istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Narköy
istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Narköy

Doğanın kalbinde bir kaçamak için Narköy’de zamanın alışılmadık akış şekline şahit olabilirsiniz.

Adres: Kıncıllı Köyü, Yayla Mevkii, Kerpe Caddesi, No: 13/A Kandıra / Kocaeli

 

Barel Bağ Evi

Tekirdağ’daki Barel Bağları’nın içinde hizmet veren butik bir bağ evi olan Barel Bağ Evi, doğa içinde kafa dinlemenin tadını çıkaracağınız yerlerden.

istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Barel Bağ Evi
istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Barel Bağ Evi

Aynı zamanda burası, bağları ziyaret eden misafirlere, bu doğanın içerisinde ev konforunu yaşatmak amacıyla kurulan bir sosyal yaşam merkezi de. Barel’de üzüm bağları arasında dolaşıp, şarap ve yemek üzerine sohbetler etmek ya da doğa içinde bir şeyler yudumlayıp kendi bahçelerinde yetiştirdikleri doğal ürünlerden oluşan mutfağın tadına varmak sizi bekleyen seçenekler arasında.

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Adres: Karaevli Köyü Derince Mevkii Tekirdağ

 

Komşuköy | Farm Brunch

Komşuköy tarlasında yetişip, Private Chef Pınar İshakoğlu tarafından hazırlanan yemekler ile lezzet yolculuğuna çıkmak için bahar ve yaz aylarından daha güzeli yok herhalde.

istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Komşuköy Farm Brunch
istanbula Yakın Gezilecek Yerler | Komşuköy Farm Brunch

Farm Brunch etkinliği Komşuköy’ün muhteşem doğallığında, enfes lezzetler ile harika anılar sunmayı vaad ediyor.

Doğal tarım esaslarını benimseyen Komşuköy’den, tarladan evinize çerçevesi mantığında, ürünler de satın alabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri taptaze olarak sezonunda yeme imkanı sunmaktalar.

Adres: Cumhuriyet Mah. Esenler Çıkmazı Sk. No:16 Cumhuriyetköy / Beykoz

Yorumlar