İstanbul’da Turist Olmak: Beyoğlu Rotası

İstanbul’a turist gözüyle hiç bakmış mıydınız? Hemen her gün belki iş için belki de bir yerden bir yere yetişmeye çalışırken şehirden bazı güzel detayları kaçırıyoruz ya da çok da değerini bilemiyoruz. Hayatın koşturmacası içerisinde biraz soluklanıp şehre baktığımızda inanılmaz güzelliklerle karşılaşıyoruz.

İstanbul’a tekrar aşık olmak için İstanbul’un en özel lokasyonlarından Beyoğlu’nu bir turist gibi keşfe çıkıyoruz! Beyoğlu’nu yeniden yaşamak ve eski günlerindeki enerjisini yeniden hissetmeniz için Frederik ile birlikte zamansız-tarihi-hip mekanlardan oluşan bir rota hazırladık!

 

11.00

Beyoğlu’nda Yeniden İhtişamlı Günlere: Casa Botter

Uzun zamandır restorasyonunun tamamlanmasını büyük bir heyecanla beklediğimiz Botter Apartmanı’na sonunda kavuştuk. İstanbul’un ilk art nouveau mimari örneklerinden biri olan bu tarihi yapı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İBB Miras ekibi sayesinde ihtişamlı yıllarına kaldığı yerden devam ediyor. Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi olarak sanat severlerle buluşan bu tarihi bina “Düşler, Hakikatler sergisiyle 13 farklı sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf, enstalasyon gibi farklı disiplinlerden sanatçıların eserlerinin olduğu sergide Papier Atelier tasarımı Anka Kuşu ve Studio Pinprick imzalı yılan ise serginin heyecan veren detaylarından sadece birkaçı. Sergiyi 16 Temmuz’a dek ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Ayrıca sergi dışında kültürel anlamda da bizi besleyecek çok tatlı köşeler bulunuyor. Bol bitkili yemyeşil kütüphanesinde bir hafta sonunu geçirmek iyi bir alternatif.

Adres: Şahkulu, İstiklal Cd. No:235, Beyoğlu/İstanbul

 

12.30

Beyoğlu’nun Gizli Kalmış Hazinesi: Cordova Apartmanı

Cordova Ailesi’nin 1922 yılında inşa ettirdiği bu apartman sokağın en ilgi çekici apartmanlarından biri. Kapısından içeri girer girmez büyülüyor. İçindeki estetik asansörü ve duvar resimleriyle görülmeye değer bir yer. Aynı zamanda bu binanın en dikkat çeken özelliği ise İstanbul’daki tek saatli asansör olması ve saatin özel olarak İtalya’da üretilmiş olması. Cordova Apartmanı’na gelmişken zengin vintage oyuncak koleksiyonuna sahip Kendi Collection’a göz atmayı unutmayın. Oyuncakların ilham veren dünyasının yanı sıra sanatçı Ecem Yüksel ve Burak Ata’nın Oyun Serbest adlı sergisini 6 Mayıs tarihine dek gezebilirsiniz. Kendi Collection Salı’dan Cumartesi’ye 11.00-18.00 saatleri arasında açık.

Adres: Meşrûtiyet Cad. Cordova Apt. 64/1 Beyoğlu

 

13.45

Asmalımescit’in Gastro Pub’ı: Lokal Kolektif

Asmalımescit’in en canlı sokaklarından Sofyalı’da bulunan bir gastro pub Lokal Kolektif. Asmalımescit’in restoran ve pub anlamında iki farklı deneyimi buluşturan yerlerinden biri. Yeniden hayat bulan Asmalımescit sokaklarında upuzun barı, ilgi çekici sanat eserlerinden oluşan atmosferinde arkadaşlarınızla epey iyi zaman geçirebileceğiniz tatlı bir mekan. Mutfak servisleri 14.00 -22.00 saatleri arasında. Menülerinden önerilerimiz Vareniki ve Duck Confit. Avlusu da mekanın gizli kalmış keşfedilmeyi bekleyen noktalarından. Frederik biralarını bulabileceğiniz mekanda hafta sonları farklı dj ve söyleşi etkinlikleri de oluyor. Lokal Kolektif günün her saati yaşayan canlı bir nokta.

Adres:Asmalı Mescit, Sofyalı Sk. No.24 A, Beyoğlu/İstanbul

 

15.00 Beyoğlu’nun Ara Sokaklarında Keşif

Bahar da kendini iyiden iyiye gösteriyorken sokaklarda yürümek çok keyifli. Ilık havanın tadını çıkarırken Beyoğlu’nun tarihi havasını solumak, sokaklarında kaybolmak için önerilerimiz şöyle; önce Tünel Geçidi’nde eski kitaplar satan dükkanın vitrinine seyre dalın ardından Tünel Geçidi’nin bitiminde buraların eskisi Helvetia’ya doğru sokakları izleyin. Daha sonrasında Şişhane’ye doğru kendinizi yuvarlayın ve bizce şehrin en güzel sokaklarından Müellif Sokak’ta bulunan tarihi apartmanları fotoğraflayın, sokak boyunca bulunan tasarım mağazasını keşfe çıkın.

 

15.30

Plakların Dünyasına Yolculuk: Mr. Frog Records Store

Farklı türde müziklerin plaklarını bulabileceğiniz Beyoğlu’nun ender adreslerinden biri Mr.Frog Records Store. Disco, Rock, Funk, Türkçe Psychedelic gibi pek çok türden plağı bulabilirsiniz. Galata Kulesi’ne çok yakın, şehri en turist gibi hissedebileceğiniz bir noktada kendinizi Mr Frog Record’sun seçtiği müziklere bırakın. İçeri girer girmez mutluluk hormonu salgılayacağınız kesin.

Adres: Bereketzade, Galip Dede Cd. No:103/A Beyoğlu/İstanbul

 

16.00

Alternatif bir Sanat Galerisi: Ambidexter Gallery

Galata Kulesi’nden aşağı doğru inerken manzarasıyla nefes kesen Lüleci Hendek Caddesi’nde bir sanat molası verelim. Genç sanatçılara destek veren, farklı sanatçı işbirlikleri ile heyecan uyandıran Ambidexter Gallery; tarihi apartmanlar arasına saklanmış bir sanat alanı. 30 Nisan’a kadar sanatçı Murat Burhanoğlu’nun ikinci kişisel sergisi Order of the House’u görebilirsiniz. Galeri Salı’dan Cumartesi’ye 12.00-20.00 saatleri arasında açık.

Adres: Müeyyedzade, Lüleci Hendek Cd. No:72 Beyoğlu/İstanbul

 

16.30

Galata’da Mola: Eugenie

Lüleci Hendek Caddesi’nin en yenisi. Eugénie İstanbul art nouveau detaylarıyla büyüleyen Papadopoulos Apartmanı’nın altında yer alıyor. Sultan Abdülaziz’in Fransa Kraliçesi Eugénie şerefine verdiği davetteki yemek menüsü ise ilham kaynaklarından. Bu davette yer alan geleneksel lezzetler Eugénie şefleri tarafından yeniden yorumlanıyor. Menülerindeki tüm ürünleri hazırlarken malzemeleri yerli üreticilerden özenle seçiyor, ekşi mayalı ekmek ve tatlılarını ise yan komşuları Urban Bread’den temin ediyorlar. Akşamüzerine doğru gittiğinizde Eugénie İstanbul’da ünlü sanatçı İsmail Acar’ın eserleri eşliğinde keyifli bir gün geçirebilir sonrasında İsmail Acar’ın atölyesini de ziyaret edebilirsiniz.

Adres:Müeyyedzade, Lüleci Hendek Cd. 46 B Beyoğlu/İstanbul

 

* Yol Üstü Kahve: Proje Cafe & Good Design

Good Design meets good cafe mottosuyla dikkat çeken tam Instagramlık bir lokasyon:) Lüleci Hendek Caddesi’nde yürürken bir anda uğrayıp kahve alma isteği uyandıran Proje Cafe, her gün 08.30-19.00 arası açık.

 

17.30

Biraz da kitap molası: Frankeştayn Kitabevi

Rotaya Frankeştayn Kitabevi ile devam ediyoruz. Toplumsal cinsiyet ve feminizm konularında ağırlıklı bir kitap seçkisi sunan kitabevi, Galata sokaklarına farklı bir hava katıyor. Alanında önemli yazarların kitaplarını bulunduran bu bağımsız kitabevi, farklı tarih aralıklarında yazar söyleşileri de düzenliyor. Frankeştayn’ın düzenlediği etkinlikleri Instagram hesapları üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca kitabevinin bir cafesi de bulunuyor. Kitaplara göz attıktan sonra Frankeştayn’ın cafesinde mahalle manzaralı sandalyelerine kurulup şehirde hem turist hem de lokal olmayı deneyimleyebilirsiniz.

Adres: Hacımimi, Lüleci Hendek Cd. 16/A, Beyoğlu/İstanbul

Yorumlar