Parga: Yunanistan’ın İtalya Kokan Sakin Beldesi

İtalyayı anımsattıran görüntüsü yakın oluşundan mı yoksa verdiği havasından mı bilinmez fakat Parga’ya adım atar atmaz düşündüğünüz tek şey İtalya mı burası yoksa Yunanistan mı?

Tabiki iki ülke de akdeniz ülkesi olduğundan dolayı benzerlikleri birbirlerine yakın fakat Pargaya gidince e ben İtalyadayım dememek elde değil.

Parga: Yunanistan'ın İtalya Kokan Sakin Beldesi
Parga: Yunanistan’ın İtalya Kokan Sakin Beldesi

Peki bu Parga nerede kalıyor?

Parga adası nerede kalıyor derseniz, Yunancada Hypargos diye bilinin Parga adası, Prevezeye bağlı korfu adasının güneyinde kalan ve Adriyatik deniz kıyısında yer alan bir kasabadır. Konumundan dolayı İtalyaya feribotla geçiliyor bundandır belki de Italya havası ve her yerde duyduğumuz Italyanca… Benim için en güzel yanı bu kadar güzel olmasına rağmen birazda gizli saklı kalmış olmasıdır. Pek çok kişi tarafından bilinmez, bu yüzden diğer Yunanistan adaları gibi fazla kalabalık göremezsiniz burayı.

Parga: Yunanistan'ın İtalya Kokan Sakin Beldesi
Parga: Yunanistan’ın İtalya Kokan Sakin Beldesi

E hal böyle olunca ne kadarda turistik olsa da gittiğinizde turist yığılmasından çok oranın yerli halkı ile iç içe oluyorsunuz ki bu benim en sevdiğim olaydır. Bu yüzden bu küçük kasabaya tekrar yolumun düşmesini çok isterim.

 

Pargaya ulaşım

Pargaya ulaşım için hem feribot hem uçak hem de araba tercih edebilirsiniz. Biz araba tercih ettik çünkü Pargaya geze geze gitmeyi tercih ettik. Araba ile 80 tane tünelden geçeceğinizin garantisini verebilirim. Virajları oldukça fazlaydı ama o virajların sonunda masmavi denizi görünce burası için herşeye değer bir iç çekiş geliyor. Çeşmeden feribot ile Atinaya geçebilirsiniz oradan Preveze havalimanına ulaşım kolay diye duydum.

 

Parga’nın o masmavi suları

Parga o mükemmel sakinliği ve plajlarıyla meşhurdur. Masmavi denizin keyfine varmak ve kafa dinlemek için cidden mükemmel bir yer Parga. Masmavi denizin keyfini çıkarmak o kadar keyifli ki o an huzuru bulduğunuzu anlıyorsunuz.

Parga: Yunanistan'ın İtalya Kokan Sakin Beldesi
Parga: Yunanistan’ın İtalya Kokan Sakin Beldesi

E tabi masmavi denizinde yüzerken asla ve asla denizden çıkmak istemiyorsunuz. Hangi plaja gitmeniz gerekiyor diye kafanız karışıyor. Plajlarda akşam ederken, akşam vakti o harika sahilinde yol boyu yürümekte oldukça keyifli.

 

Gezilecek yerleri az ve öz

Aslında çok turistik gezilecek yeri yok fakat zamanında Venedikler tarafından inşa edilen Parga Kalesi, Pargayı tepeden tırnağa görmenizi sağlıyor. Parga kalesinin altında bulunan restoranda bütün Parga ayaklarınzın altındaymış gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Bu eşsiz manzarayı her açıdan görmenize değiyor. Bir de o restorantta yemek yemek özellikle deniz mahsüllerinin en lezzetlilerinden yemek bir başka oluyor.

 

Parganın huzurla bir bağlantısı olmalı

Çok fazla popüler olmayan yerleri görmeyi tercih edenler için bence aşırı huzurlu harika bir yer. Daracık sokaklarında yürürken harika küçük evlerle karşılaşıcaksınız. O küçücük evlerin mutluluğuyla iç içe olmak hem de oradaki hayatın yavaşlığı bir yerde sizide büyülüyor olacaktır ve en sonunda o evlerin sonunda da karşınıza çıkan harika kumsallarıyla karşılaşmak ruhunuza iyi gelecektir…

Yunanistan'ın İtalya Kokan Sakin Beldesi
Yunanistan’ın İtalya Kokan Sakin Beldesi

Parga bu konuda kesinlikle huzuru bulmanızı sağlayacaktır.

Melisa Altıkatoğlu

Yorumlar