Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri

Son zamanlarda sürekli karşımıza çıkan Nordik diziler izleyicilerini hikayeleri, oyunculukları ve çekimleri ile kendilerine hayran bırakıyor. Özellikle polisiye üzerine yoğunlaşan İskandinav dizilerinden bahsedilirken kullanılan özel bir isim bile var; Nordic-noir!

Biz de hem sevdiğimiz hem de son dönemlerde popüler olan İskandinav dizilerini sizin için listeledik.

 

Kampen om tungtvannet (The Saboteurs)

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Kampen om tungtvannet
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Kampen om tungtvannet

İkinci Dünya Savaşı’nın az bilinen hikayelerinden birini anlatan The Heavy Water (Kampen om tungtvannet), Norveç’in en yüksek puanlı dizilerinden bir tanesi. Nazi güçlerinin Norveç’te nükleer bomba geliştirme planının sabote edilmesini anlatan dizide hikayeyi Naziler, Müttefikler, sabotajcılar ve bomba geliştiren şirket gibi dört farklı tarafın gözünden izliyoruz.

imdb puanı: 8.0

 

Valkyrien

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Valkyrien
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Valkyrien

Game of Thrones’u geride bırakarak 2017’nin en iyi 10 dizisi arasına giren Valkyrien, Norveç’in son dönemde en çok konuşulan dizilerinden birisi. Eski bir sığınakta illegal hastahane işleten bir doktoru ve normal bir hastahanede tedavi edilemeyecek hastalarını konu alan Valkyrien, hazır Broen/ Bron dizi finali yapmışken boşluğa düşenlere derman oluyor! Şu an 1 sezon ve 8 bölümden oluşan Valkyrien, İskandinavya’nın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday!

imdb puanı: 7.5

 

Ófærð (Trapped)

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Ófærð
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Ófærð

İzlanda’nın doğu kıyısında geçen dizi Hjörtür ve kız arkadaşı Dagny‘nin yolculuğu ile başlıyor. Terk edilmiş bir fabrikada çıkan yangından sonra ortadan kaybolan Hjörtür üzerine yoğunlaşan dizi İzlanda’nın en ünlü dizisi olarak kayıtlara geçiyor. Bu sayede ise İzlanda’yı Nordik diziler listelerinde en üst sıralarda temsil ediyor.

imdb puanı: 8.1

 

Okkupert (Occupied)

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Okkupert
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Okkupert

Yakın gelecekte geçen dizi, Norveç’in çevreci politikalarıyla artık petrol üretimini durdurması kararı ile başlıyor. Bu karara karşı çıkan Avrupa Birliği adına ise Rusya, Norveç’i işgal ediyor. Henüz bir sezonu yayınlanan dizi farklı konusu ile birçok kişinin ilgisini çekmişti.

imdb puanı: 7.7

 

Mammon

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Mammon
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Mammon

Büyük bir uluslararası firmanın yolsuzluğunu ortaya çıkaran gazetecinin kariyeri ve aile ilişkileri içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Gazetecinin hayatını ve içinde bulunduğu gizemli olayları anlatan dizi, son zamanlarda tekrar gündemde.

imdb puanı: 6.7

 

 

Welcome To Sweden

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Welcome To Sweden
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Welcome To Sweden

Tatilde tanıştığı İsveçli sevgilisi ile Stockholm’e göçmeye karar alan bir Amerikalı’nın İsveç’te karşılaştığı sosyal ve kültürel farklılıkları eğlenceli bir şekilde anlatan Welcome To Sweden, İsveç’teki günlük yaşamı yakından tanımak isteyenler için birebir.

imdb puanı: 6.6

 

Midnattssol (Midnight Sun)

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Midnattssol
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Midnattssol

Midnight Sun (Midnattssol), İsveç’in en kuzey kasabalarından birinde geçen dizi, bir Fransız vatandaşının öldürülmesi üzerine İsveç’e gelmesini konu alıyor. Dizi İsveç’in kuzeyinde yaşayan Sami halkının problemlerini gün ışığına çıkardığı için dikkat çekmişti.

imdb puanı: 7.5

 

Forbrydelsen (The Killing)

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Forbrydelsen
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Forbrydelsen

İlk sezonunda hayatının en zor vakalarından biriyle karşılaşan Sarah Lund adındaki cinayet polisinin, politikanın da içine karıştığı bir cinayeti çözmesini anlatan dizi farklı vakalar ile toplam üç sezondan oluşuyor. Danimarka’nın en iyi dizileri arasında gösterilen Forbrydelsen, polisiye severler tarafından mutlaka izlenmeli. Dizi ayrıca Türkiye’de de “Cinayet” adında uyarlama versiyonu ile yayınlanmıştı.

imdb puanı: 8.4

 

Broen | Bron (The Bridge)

Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Broen - Bron
Son Dönemlerin Popüler İskandinav Dizileri | Broen – Bron

İsveç ve Danimarka’yı birbirine bağlayan Öresund Köprüsü üzerinde kadın cesedi bulunması ile başlayan dizi, günümüzdeki sosyal problemlere değinerek işlenen bir suç serisini konu alıyor. İskandinavya’nın en meşhur dizisi olarak bilinen ve İsveç-Danimarka arasında geçen dizi ayrıca İngiltere-Fransa ve ABD-Meksika sınırları arasında yeniden uyarlandı. Dizi bu yıl 4. sezonu ile final yapsa da hala İskandinavya’nın en çok konuşulan yapımlarından birisi. Ayrıca uyarlaması çekilen Nordik diziler arasında en çok ülkede yeniden çekilen İskandinav serisi ünvanını da hala elinde tutuyor.

imdb puanı: 8.7

 

Utku Çubukçu

Yorumlar