Pozitif Rahatlama Günü: Her Yıl Kutlanacak Yepyeni Bir Gün

Sabah uyanıyorum ve uyanır uyanmaz kontrole başlıyorum; birikmiş e-mailler, mesajlar, aramalar, sosyal medya bildirimleri derken dijital dünyamı bir nebze olsun bitiriyorum.

Sıra aklımdaki yapılacaklar listesine geliyor! Üzerini çizdiklerim bittikçe yerine yenisi ekleniyor sanki… Şehir hayatının kargaşası içinde ne koşturma ne de yapılacaklar listesi bitiyor! Beynimin içinde dört nala koşturan atların üzerine trafik stresi de eklenince, kimi zaman arkadaşlarımla rahatlamak için buluştuğum bir akşam yemeğine giderken bile gerildiğimi hissediyorum.

Bu gerginliğe sağlıklı bir mola vermezsek ve stres ile ilişkimizi sonlandırmazsak ne yazık ki her şey daha da karmaşık hale gelecek. Çağımızın hastalığı olan stres bizi ele geçirecek!

Peki ne yapmak lazım? Nasıl bir mola vermek gerekiyor?

Yeni tanıştığım ve içeriğinin kişiyi sersemletmeden, uyutmadan, stres ve kaygıları etkili bir şekilde azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış ve tamamen doğal olan dünyanın ilk doğal rahatlatma içeceği markası Tranquini’de böyle düşünüyor olacak ki 12 Mayıs gününü “Positively Relaxed Day – Pozitif Rahatlama Günü” ilan etmiş. Nasıl rahatlayabileceğine ışık tutarken farkındalık da yaratıyor. Ben de bu özel günde kendini sıfırlayıp, etrafındaki güzel şeylere odaklanıp sonrasında da daha dingin bir şekilde direksiyona geçmen için denemen lazım dediklerimi paylaşmak istedim.

  • Sağlıklı beslenmenin kesinlikle stresi yenmekle bir ilgisi var. Son zamanlarda yapılan birçok araştırmada bağırsak ile duygularımız arasında kurulan bağlantıyı kanıtlayan deneyler şaşırtıcı olduğu kadar da doğru! Sağlıklı gıdalara yönelmek, papatya, melisa gibi rahatlatan bitkileri içerik olarak kullanan içecekleri tüketmek, iyi uyumak, spor yapmak yaşamında bir motto haline gelmeli.
  • Dijital hayata dur demek! Bitmek bilmeyen e-mailler, sohbet uygulamalarından toplantı organize etmek, hiç sonlanmayan bildirimler, iş olmasa bile kim ne yapıyor merakı yüzünden izlenen hikayeler, yenilenen ana sayfalar… Minik bile olsa bir detox molası yaratmak seni daha da iyi hissettirecek.
  • Güne erken başlamak, dikkatini dağıtan durumları ve olayları engellemek, günlük plan yapmak ve zamanı iyi kullanmak özellikle iş hayatında seni stres altında kalmaktan kurtaracak.
  • Başkalarına yardım etmek ve destek olmak kendini pozitif hissetmenin en basit yoludur. Yardım etmenin yanı sıra desteklere ve yardımlara açık olmak, sana kahraman olmadığını hatırlatırken, her yükü sırtlanamayacağını kabul etmende yardımcı olacak.
  • Kendini sevmek, kabul etmek, yüzleşmek ve olduğun gibi devam etmek… Kendini tanıma yolunda benim de sıkça tercih ettiğim; meditasyona ve ses terapilerine katılabilirsin. Duyguları bastırmak, dürtüleri görmezden gelmek yerine kendine sarılmak en güzel rahatlama yollarından biri.
  • Ağaçlardan sakinleştiren yeşili, gökyüzünden huzur veren maviyi, güneşten ise enerji aşılayan sarıyı aldıktan sonra doğa sayesinde iyileşmeyen var mı? Tabii ki yeşile dönmek, doğada vakit geçirmek, yağmurun toprak ile buluştuğu kokuyu içine çekmek ve özellikle bahar aylarında doğanın uyanışa şahit olmak seni pamuk gibi yapacak.

Şimdi derin bir nefes al!

Rahatla. Pozitif ol. Stres baloncuğunu patlat. İyilik seni bulsun!

 

Yorumlar