Bayram Tatlısı olarak Burçlar

Burçların sevdiği tatlılar değil, burçları en iyi yansıtan tatlılar düşünülerek hazırlanmıştır. Neyi nere göre eşleştirdiğime gelince; Tatlıların yapısı, ağızda dağılışı, bıraktığı etki, tatlıların içeriği, tat bütünlüğü vb. göz önünde bulundurarak kararlaştırdım. Burç bazında detaya gireceğimdir 🙂

 

Koç – Tel kadayıf

Çok enerji veren ve biraz kılçıklı yapısı olan tel kadayıf, çıtır çıtır üst dokusu ile koçun kimi zaman dişe giren ve münakaşa yaratan ama eğlenceli ve zıpır yapısına uygun.

 

Boğa – Kaymaklı ekmek kadayıfı

Çok açık aslında 🙂 oldukça yumuşak, ağızda dağılan hem sütlü hem şerbetli yedikçe yediren sonra midenize oturan tam bir “comfort food”. Rahatına ve zevklerine düşkün boğa burcuna bu yakışır.

 

İkizler – Revani

E kek mi şerbetli tatlı mı belli değil! Kimi yumurtalı yapar, kimi limonlu, revani her duruma uyum sağlayan hafif bir tatlı.

 

Yengeç – Kalburabastı

Yengece bu tatlı dışında fırın sütlacı da düşünmüştüm. Fakat bu tatlı dışı kabuksu, içi yumuşacık yapısı ile yengeci çok iyi anlatıyor aslında. Üstelik Ramazan’da baklava yerine çoğu evde kalburabastı ikram edilir. Yani geleneksel yapısı ile de yengeç burcunu anlatan bir tatlı.

 

Aslan – Baklava

E, yani 🙂

 

Başak – Kemalpaşa

Şerbetli tatlıların en hafifi. Başak işe yarar bir burçtur, Kemalpaşa neredeyse tüm köfteci, kebapçı türü yerlerde bulunan, kolay ulaşılır, sindirimi kolay ve tek lokmada yutabileceğiniz bir tatlı.

 

Terazi – Güllaç

Bu da çok belirgin, Ne kadar kibar, zarif, kimsenin midesine dokunmayacak bir tatlı. İşte terazi de herkes tarafından sevilen, her ortamda aranan kişi.

 

Akrep – Kazandibi

Oldukça komplike, belki yaklaşmaya korktuğunuz fakat içinde çok duygusal bir kişilik. Ayrıca adı” kazandibi” bildiğiniz üzere Zodyak’ın en derin burcu: akrep.

 

Yay – Keşkül

Osmanlı’da dervişlerin bellerine bağladıkları kâseye keşkül denirmiş. Keşkül aynı zamanda derviş çorbası demekmiş. Zodyak’ın gurusu, filozofu yay burçlarına keşkülden daha iyisi düşünülemezdi.

 

Oğlak – Un helvası

Satürniyen oğlaklar zor zamanlarda kıt kanaat yapılan bir tatlı olurdu ancak. Buyurun işte; unu şekerle kavurunca hemencecik olur un helvası!

 

Kova – İrmik helvası

Kova burcunun geleneksel yöneticisi Satürn’dür dolayısıyla oğlak gibi o da bir “helva” aslında. Fakat biraz değişik 🙂 Sütlü, limonlu, portakallı dondurmalı farklı şekillerde görebildiğimiz bu helva un helvasına nazaran biraz daha kolay sindirilen ve yapılırken daha az karıştırmak gereken bir tatlı. Oğlak kadar “zor” değil yani. 🙂

 

Balık – Şekerpare

Şener Şen filmini hatırlıyorsunuzdur sanırım. İşte oradaki nazlı kızımız Şekerpare kanımca bir balık burcu. Şekerpare, kalburabastıya benzeyen ancak daha yumuşak daha kolay ağızda dağılan bir tatlı türü. Lezzetini de şerbet oranı belirler, az kalırsa kuru olur boğazdan geçmez, çok olursa içinizi bayar. İşte öyle bir şey 🙂

Damla Yılmaz

Known as: art director/ graphic designer/ photographer.
Actual full time job: Singing and talking to herself.
Personal gift: Astrologer researching the stars and human nature
for years.

Yorumlar