Dünya Yoga gününde, Şehrin Her Köşesi Yoga

Yogaya başlamak isteyip, bir türlü nereden başlayacağına karar veremeyenler, yogaya gönül verenler, yoga ve holistik terapilere dair bilgi sahibi olmak isteyenler, 21 Haziran Dünya Yoga Günü sizin gününüz; kutlu olsun!

Tohumlarını Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin attığı Dünya Yoga Günü, Birleşmiş Milletler’in onayı ile 21 Haziran 2014 yılından beri Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede kutlanmakta. Bugüne özel olarak dünyanın pek çok şehrinde ücretsiz yoga etkinlikleri düzenleniyor. Özellikle yogaya güvenli bir giriş yapmak ve farklı türlerde yoga seansları deneyimleyerek kendinize uygun yoga stiline karar vermek için bu etkinlikler kaçmaz!

 

Katılımcılar nelere dikkat etmeli?

Dünya Yoga Günü, Şehrin Her Köşesi Yoga
Dünya Yoga Günü, Şehrin Her Köşesi Yoga

Fotoğraf: @yorulmazesra

Etkinliklere giderken rahat giyeceklerinizi ve çıplak ayaklarınızı getirmeniz yeterli. Malum, yoga çıplak ayaklarla yapılıyor. Ayrıca etkinliklere katılmak için daha önce yoga yapmış olmanız gerekmiyor, etkinlikler her seviyeye açık. Üstelik her yaştan katılımcı dahil olabilir. Çocuk yogasından yaşlılara özel yoga seanslarına pek çok farklı alternatif var. Ancak herhangi bir rahatsızlığınız/ sakatlığınız varsa, yoga seansı öncesinde eğitmene bilgi vermelisiniz.

 

Cihangir Yoga

Dünya Yoga Günü’nü günün ilk ışıklarından kutlamaya başlamak isteyenleri, Sakıp Sabancı Müzesi’ne alalım. Cihangir Yoga ile gün doğumunda; 05:15’te başlayıp, yarım saat süren meditasyonu, 06:45’e kadar sürecek yoga pratiği takip ediyor. Akşam 18:30-20:00 arasındaysa, yine aynı mekanda bu sefer güneşi batırmak üzere Cihangir Yoga’nın deneyimli hocaları ile buluşabilirsiniz. Matınızı yanınızda götürmeyi unutmayın!

Ayrıca Cihangir Yoga, bugüne özel İstanbul ve Ankara şubelerinde tüm derslere ücretsiz giriş hakkı da sunuyor. Özellikle yogaya başlamayı düşünenler için harika bir fırsat!

 

Akmerkez Üçgen Teras

Şehirdeki en keyifli ücretsiz yoga etkinliklerinden biri, Akmerkez Üçgen Teras’ta gerçekleşiyor. Gün boyu çeşitli stillerde yapılacak olan yoga akışlarına dans gösterileri, ikramlar ve DJ performansı da eşlik ediyor.

 

Kalamış Parkı

Anadolu Yakası’nda Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Yoga Merkezi işbirliği ile Yoga Günü’ne özel olarak düzenlenen etkinliğin ev sahibi Kalamış Parkı. Saat 13:00’te Kalamış Parkı, açık ve kapalı alanları ile yoga severlere kapılarını açıyor ve etkinlik akşam 23:00’e kadar devam ediyor.

Terapötik yoga seanslarından çocuk yogasına, nefes ve meditasyon çalışmalarından Hint dans gösterisine pek çok farklı uygulama eşzamanlı olarak gerçekleşecek.

 

Kampüste Yoga

Etkinliğe ev sahibi olan mekanlardan bir diğeri de Maya Yoga işbirliği ile İstanbul Aydın Üniversitesi. Yoga seansı ve dans gösterisinin dahil olduğu etkinlik üniversitenin Florya yerleşkesinde 17:00’de Çocuk Yogası pratiği ile başlıyor, Hint Dansı ve 1 saatlik yoga pratiği ile 19:00’da sona eriyor.

Dünya Yoga Günü, Şehrin Her Köşesi Yoga
Dünya Yoga Günü, Şehrin Her Köşesi Yoga

Fotoğraf: @yorulmazesra

 

Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi

Sarıyer Belediyesi işbirliği ile Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi yoga etkinliklerine ev sahipliği yapmakta. 19:00’da açılış konuşması ile başlayan etkinliği, yoga, nefes ve meditasyon uygulamaları takip ediyor.

 

Nişantaşı Sanat Parkı

21 Haziran’a özel bir diğer etkinlik de Şişli Belediyesi tarafından Nişantaşı Sanat Parkı’nda gerçekleştiriliyor. 13:00- 20:00 saatleri arasında parka yolu düşenler, ileri seviye yoga pratiklerinden çocuk yogasına kadar pek çok farklı etkinliğe dahil olabilir. Matınızı alın, rahat giyeceklerinizi giyin ve çimler üzerinde yoganın keyfini çıkarın!

 

Moda Sahil

Sahilde yoga deneyimine dahil olmak isteyenler Moda sahilde, Nefess Yoga’nın herkese açık ücretsiz etkinliğinde buluşuyor. 17:30- 19:30 saatleri arasında birbirini takip eden birer saatlik Hatha ve Yin Yoga seansları, günün yorgunluğunu atmak isteyenler için birebir. Seanslar, yeni başlayanlar da dahil her seviye için uygun.

 

Ayrıca…

Bugüne özel olarak size yakın yoga stüdyolarının programlarına da göz atmayı unutmayın. Dünya Yoga Günü’ne özel olarak gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde, pek çok yoga stüdyosu ücretsiz dersler sunarak, tüm katılımcılara kapılarını açıyor.

Yorumlar