#denemenlazım

Şehrin Her Köşesinde Yoga

Yogaya başlamak isteyip, bir türlü nereden başlayacağına karar veremeyenler, yogaya gönül verenler, yoga ve holistik terapilere dair bilgi sahibi olmak isteyenler, 21 Haziran Dünya Yoga Günü sizin gününüz; kutlu olsun!

Tohumlarını Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin attığı Dünya Yoga Günü, Birleşmiş Milletler’in onayı ile 21 Haziran 2014 yılından beri Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede kutlanmakta. Bugüne özel olarak dünyanın pek çok şehrinde ücretsiz yoga etkinlikleri düzenleniyor. Özellikle yogaya güvenli bir giriş yapmak ve farklı türlerde yoga seansları deneyimleyerek kendinize uygun yoga stiline karar vermek için bu etkinlikler kaçmaz!

 

Katılımcılar nelere dikkat etmeli?

Fotoğraf: @yorulmazesra

Etkinliklere giderken rahat giyeceklerinizi ve çıplak ayaklarınızı getirmeniz yeterli. Malum, yoga çıplak ayaklarla yapılıyor. Ayrıca etkinliklere katılmak için daha önce yoga yapmış olmanız gerekmiyor, etkinlikler her seviyeye açık. Üstelik her yaştan katılımcı dahil olabilir. Çocuk yogasından yaşlılara özel yoga seanslarına pek çok farklı alternatif var. Ancak herhangi bir rahatsızlığınız/ sakatlığınız varsa, yoga seansı öncesinde eğitmene bilgi vermelisiniz.

 

Akmerkez Üçgen Teras

Şehirdeki en keyifli ücretsiz yoga etkinliklerinden biri, Akmerkez Üçgen Teras’ta gerçekleşiyor. Gün boyu çeşitli stillerde gerçekleşecek olan yoga akışlarını meditatif sound’u ile Mercan Dede konseri takip ediyor.

 

Kalamış Parkı

Anadolu Yakası’nda Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Yoga Merkezi işbirliği ile Kalamış Parkı’nda düzenlenen etkinlikler Gençlik Merkezi ve 2 numaralı futbol sahasında yapılmak üzere ikiye ayrılıyor.

14:00’te Gençlik Merkezi toplantı salonunda Bollywood film gösterimi ile başlayan etkinlikte, Gençlik Merkezi kapalı salonunda eş zamanlı yoga sohbetleri, yoga terapi seansları, çocuk yogası ve meditasyon çalışmaları yapılıyor.

19:00 itibari ile kapılarını açan Kalamış Parkı 2 Numaralı Futbol Sahası’nda açılış konuşmalarını 20:15’te başlayan ilk yoga seansı ve meditasyon takip ediyor. Gecenin kapanışını ise Durga Bollywood Dans Kumpanyası yapıyor.

 

Maçka Sanat Parkı

Bir diğer yoğun program ise Şişli Belediyesi, Goranga Yoga, Yogatime, Shanti, YogaZone, Brahma Kumaris işbirliği ile Maçka Parkı’nda gerçekleşiyor. 15:00 itibari ile başlayan etkinlikte nefes ve meditasyon çalışmaları, Hatha, Vinyasa ve  Kundalini seansları, Yoga Terapi, Power Yoga, Yaşlılar için Yoga, Çocuk Yogası, Yin Yoga, Uluslararası Yoga ve Kirtan Yoga gibi hemen her katılımcıya hitap edecek farklı yoga seansları deneyimlemek mümkün. Ayrıca yoga ve holistik yaşama dair pek çok seminere de eş zamanlı olarak katılabilirsiniz.

Fotoğraf: @yorulmazesra

 

Kampüste Yoga

Etkinliğe ev sahibi olan mekanlardan bir diğeri de Maya Yoga işbirliği ile İstanbul Aydın Üniversitesi. Yoga seansı ve dans gösterisinin dahil olduğu etkinlik üniversitenin Florya yerleşkesinde 18:30 ile 20:30 arasında gerçekleşiyor.

Bir diğer kampüs etkinliği ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 12:00-14:00 saatleri arasında. Açılış konuşmaları, Uluslararası Yoga Akışı, Meditasyon ve Kirtan Yoga seansları Kaya Çilingiroğlu Spor Salonu’nda katılımcıları bekliyor.

 

Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi

Sarıyer Belediyesi işbirliği ile Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi yoga etkinliklerine ev sahipliği yapmakta. 19:00’da açılış konuşmaları ile başlayan etkinliği yoga, nefes çalışması, meditasyon ve dans gösterileri takip ediyor.

 

Sakıp Sabancı Müzesi

Dünya Yoga Günü’nü günün ilk ışıklarından kutlamaya başlamak isteyenleri, Sakıp Sabancı Müzesi’ne alalım. Cihangir Yoga hocaları ile gün doğumunda; 05:30-06:00 arasında; meditasyon, ardından 06:00-07:00 arasında yoga pratiği, İstanbul’da olanlar için unutulmaz bir deneyim olacak. Gelirken matınızı almayı unutmayın!

Cihangir Yoga’nın bugüne özel etkinlikleri Sakıp Sabancı Müzesi’yle sınırlı değil. Dünya çapındaki festivallerden ve yoga etkinliklerinden tanıdığımız Gloria Latham’ın da konuk olduğu ücretsiz yoga pratiği ve Kirtan konseri 18:30-21:15 saatleri arasında Cihangir Yoga İstinye’de buluşuyor. Ayrıca Ankara yogileri için bir hatırlatma: Cihangir Yoga’nın Ankara şubesinde de bugüne özel ücretsiz yoga pratiği ve Kirtan konseri 18:00-20:00 saatleri arasında her seviyeden katılımcıları bekliyor.

 

Hilton Bosphorus

Hilton Bosphorus’un boğaz manzaralı bahçesinde yılın en uzun günü olan Yoga Günü’nü kutlamak isteyenler, 18:30-21:00 saatleri arasında, Yoga Şala ve Yoga Time eğitmenleri eşliğinde yoganızı yaparak günü kapatabilirsiniz. Katılım her seviyeye açık ve ücretsiz.

 

İstanbul dışındakiler ne yapabilir?

21 Haziran Yoga Günü, İstanbul dışında da pek çok farklı merkezde kutlanmakta. Uluslararası Yoga Günü etkinlikleri kapsamında Bursa Üçfidan Parkı’nda oldukça yoğun bir program katılımcıları bekliyor. 12:00 ile 21:30 saatleri arasında gerçekleşecek olan etkinlikte Güneşe Selam, Hatha Yoga, Yin Yoga Çocuk Yogası, Vinyasa, Yoga Nidra, Şivananda Yoga, Yüz Yogası ve Meditasyon seansları gerçekleşiyor. Ayrıca farklı şehirlerdeki diğer ücretsiz yoga etkinliklerine dahil olmak için şehrinizdeki yoga salonlarını takip edip, bugüne özel kampanyalarına dahil olabilirsiniz.