Sırt Çantası ve Çadırla Gezme Rehberi

Sabah treninden indiğiniz, ayaklarınızın ilk kez bastığı o şehirde sırtınızdaki çadırınız ve çantanızla en özgür sizsinizdir. Nereyi keşfederseniz keşfedin eviniz de sizinle geleceğinden kendinizi güvende hissederek gezer ve en güzel manzarayı bulduğunuzda o sihirli cümle aklınızdan geçer “çadırları açın, geceyi burada geçireceğiz!!!”

Sırt çanta ve çadırla gezmenin özgürlüğünü bir kere tattınız mı daha eve dönüş yolundayken gelecek rota için planlara başlarsınız. Çünkü İtalya’nın güney sahillerinde kimselerin olmadığı bir parka, Cinque Terre’nin bilgisayarlarımızın masaüstlerini süsleyen sahillerine ya da Eyfel manzaralı saklı kalmış kuytu köşelere çadır kurmak yani “kendi 5000 yıldızlı otelinizi yaratmak” anlatılamayacak kadar güzel bir histir.

Bu yazıda, sırt çantası ve çadırla gezenlere hayat kurtaracak birkaç öneriden bahsedeceğim.

Hadi başlayalım !

 

Çanta ve Çadır seçimi

Seyahatinizi tanımakla başlayın, çantanızın litresi ne kadar az olursa seyahatiniz boyunca o kadar rahat edeceğinizi unutmayın, kullanılan materyallerin öğle sıcağında omuzlarınızı ve belinizi rahatsız etmemesine özen gösterin ve en önemlisi çadırınızın gideceğiniz şehirlerin havasına uygun olmasına özen gösterin. Deuter, Pinquin, Waudeler ve Osprey markaları sırt çantaları için favorilerimden, unutmayın seyahatleriniz boyunca en önemli faktör sağlığınız, fazla yükün omurganızı rahatsız etmemesi, çantanın sizi ekstra terletmemesi işinizi her zaman kolaylaştıracaktır. Çadır için Evolite Excamp ve Husky Bizam en beğendiklerim, özellikle Husky Bizam Green Light ile karlı havalarda bile çadır kurabilme keyfini yaşayabilirsiniz.

 

Lockerlar !

şehri gezmeye başlamadan önce tren garlarındaki lockerlara uğramakta fayda var, çoğu zaman 2-8 € arasında değişen lockerların değerini sırt çantasıyla koca bir gün geçirmenin omuzlarınızda bıraktığı izi görünce anlayacaksınız! Avrupa’da hemen her şehirde kolaylıkla bulabileceğiniz lockerlarla ne yazık ki Balkanlar’da pek karşılaşamamıştım, işte o zaman en yakın hostele ortalama 2-3€ karşılığında sırt çantalarınızı emanet edebileceğinizi unutmayın.

 

Çanta Hazırlama

Sırt çantanızı hazırlarken minimal felsefeden uzaklaşmamanız ve rotanızı 2-3 tişörtle de 10larca tişörtle de gezmenin, çantanızın ağırlığının altında ezilebilmenin ve gideceğiniz yerlerden alacaklarınıza da yer açmanın tamamen size bağlı olduğunu unutmayın. Temel ihtiyaçlardan sonra içinde kendinizi en rahat hissettiklerinize karar verip seyahatiniz süresince kimi sürprizlerin de olabileceğini düşünüp birkaç ekstra kıyafeti de çantanıza atmayı ihmal etmeyin. Çadırla gezdiğiniz için el feneri, fazladan pil, asma kilit, ekstra sinek ilacı(üzgünüm), iğne-iplik gibi ayrıntıları da unutmamakta fayda var.

 

Camping önerileri

Şehir merkezine yakın ve güvenilir birkaç camping;

  • Ohrid: Partizan Kamping (şahane bir Ohrid Gölü manzarası)
  • Roma: Vilage Flaminio
  • Cinque Terre: Monte rosso sahili
  • Viyana: Camping Neue Donau
  • Berlin: City Camping Berlin
  • Belgrad: Camp Dunav

 

Çadır ve Sırt Çantası İle Gezmenin Bütçeye Faydaları

Seyahatiniz için gün başına bütçe ayırırken içinden hostel ücretlerini çıkarın, işte en basit yolla çadırla gezmek bütçenize ortalama o kadar bir fayda sağlayacaktır. Campingler için ayırdığınız bütçe bile muhtemelen yüzünüzü güldürmeye yetecektir. Çadırınızı kurduğunuz en iyi manzarada güneşin batışını izlerken sandviçlerinizi yiyip kahvenizi içmek belki hayatınızdaki en konforlu kahvaltı olmayacak ama hep hatırlayacağınız bir anı olarak hafızanızda kalacak. Unutmayın, çadırınız sırtınızdayken hiçbir zaman sokakta kalmazsınız 🙂

 

Yorumlar