The Rabbit Hole: Ankara’nın Az Bilinen Yeraltı Mutfağı

Daireyi sarmış baharın habercisi leylak kokuları içinde şaraplarımızı yudumlarken her birimizin ağzından heyecanla farklı bir soru çıkıyor: “Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?” “Fikir nerden çıktı?” “Mekanın ismi nerden geliyor?” Mehmet Ali Bey hiç sıkılmadan sorularımıza yetişmeye çalışırken Başak Hanım mutfakta son hazırlıkları tamamlıyor. Burası The Rabbit Hole – Ankara’nın az bilinen, bilenlerin de kendine saklamak istediği yeraltı mutfağı. Dışardan sıradan bir apartman dairesi gibi gözükse de, bu dairenin minik mutfağında gastronomik mucizeler yaratılıyor.

The Rabbit Hole Ankara
The Rabbit Hole Ankara

The Rabbit Hole’un Hikayesi Nedir ?

Mehmet Ali Bey yurt dışında okurken hobi olarak yemek yapmaya başlamış, tamamen kendinden yetişme bir şef; the Rabbit Hole’u yürütürken aynı zamanda tam zamanlı bir işte çalışıyor. Başak Hanım Le Cordon Bleu’de şeflik eğitimi almış; aynı zamanda Ankara’da çeşitli stüdyolarda yoga eğitmenliği yapıyor. Yemek tutkularını işe dönüştürmüş doğma büyüme Ankaralı (ve Kavaklıdere fanatiği!) ikili, Kasım 2014’ten beri Mehmet Ali Bey’in halen yaşadığı dairesinde haftanın dört günü 5-8 kişilik tek bir masayı ağırlıyor. Misafirlere sunulan şey leziz tabakların ve hoş sohbetlerinin yanı sıra, alışılmadık ve benzeri az bulunan, gruba özel bir deneyim.

The Rabbit Hole Ankara
The Rabbit Hole Ankara

Peki bizi nasıl lezzetler bekliyor ?

Sıradaki altı tabağımızın lezzetinin habercisi, yanında nefis otlu tereyağıyla Rabbit Hole yapımı ekşi maya ekmeğini servis ederken Mehmet Ali Bey her tabaktan önce bir iki dakikamızı rica edeceğini söylüyor bize; yemek boyunca bu dakikaları ona seve seve veriyoruz — yediklerimizin hikayesini, menşe yerlerini dinlemek en az onları yemek kadar keyifli.

Ilık bezelye ve nane sosu üstünde asker gibi dizilmiş marine kuşkonmazla başlıyoruz. Kuşkonmazlar Eskişehir’den.

The Rabbit Hole Ankara
The Rabbit Hole Ankara

Sırada üzeri avokado kreması ve wasabi köpüğü ile taçlandırılmış, kadife kıvamında can erikli somon tartar var – bir klasiğin bu ilginç yorumlaması menünün verdiği sözü tutarak gerçekten de bahar aromalarını ağzımızda buluşturuyor.

The Rabbit Hole Ankara
The Rabbit Hole Ankara

Ana yemekten önceki son tabağımız, benim için akşamın yıldızı enginarlı vodka soslu spaghetti alla Chitararra — Mehmet Ali Bey Datçalı enginarlarımızdan bahsederken makarnayı kesmek için kullanılan aletin gitarı andıran şekli ve tellerinden dolayı makarnanın böyle adlandırıldığını söyleyip genel kültür dersimizi de şipşak aradan çıkarıyor.

The Rabbit Hole Ankara
The Rabbit Hole Ankara

Bu noktada tüm bu taze tatlar iştahımızı iyice açmış durumda: kuzugöbeği mantarı ve patates terinin eşlik ettiği yumuşacık kuzu kolun vanilya aroması kendinden önce geliyor – ana yemeğin lezzetinin etkisiyle gürültülü masamıza (yalnızca birkaç dakikalık da olsa) bir sessizlik hakim oluyor.

Üzerine safran çiçeği balı gezdirilmiş ev yapımı dondurmamız, Afyon’dan gelen manda sütünden yapılmış. İkinci tatlımız beyaz çikolatalı ve fesleğen soslu su gibi bir su muhallebisiyle yemek faslının sonuna geliyoruz. Başak Hanım ve Mehmet Ali Bey, bizimle de her masayla çektirilen gelenekselleşmiş selfielerini çekildikten sonra ev yapımı limonçello eşliğinde sıcak bir sohbete devam ediyoruz hep birlikte.

 

Nasıl Katılabilirim ?

The Rabbit Hole’da grubun için arasından seçebileceğiniz birisi her mevsim değişen altı farklı menüyle kendine en uygun akşamı planlayabilir, benzersiz bir akşam yemeği deneyimi yaşayabilirsin. Başak Hanım ve Mehmet Ali Bey’in her tabağa ve gruba gösterdikleri özen ve yakınlık, akşamını alışıldık bir akşam yemeğinden daha farklı, daha özel, lezzetli ve daha samimi kılacak. Ankara’da aynı konseptte restoranlara gitmekten sıkılıp yeni bir soluk arayanlara birebir The Rabbit Hole’u denemen lazım! Alice tavşan deliğinden düşüp Harikalar Diyarına gitmişti — sizin düşeceğiniz bu tavşan deliğinin de sizi gastronomik bir harikalar diyarına götüreceğinden emin olabilirsin!

Rezervasyon ve ayrıntılı bilgi için: www.the62hole.com @the62hole

Göksu Kalaycı

Yorumlar