Umut Taşıyan Pembenin Mimarideki Gücü

Cesurların, değişimden korkmayanların rengi olan Pembenin tarihine ve mimari yapılardaki kullanımına göz atmaya ne dersiniz? Beyaz ve kırmızının karışımından oluşan pembe, kırmızının bir tonu olarak kabul ediliyor. İsmini ise Pink isimli çiçekten yani pembe-beyaz bir karanfilden almakta, isminin ilk kullanımı ise 17.yüzyılın sonlarına dayanmaktadır.

Renk psikolojisinde de ”umut” anlamına gelen pembe, tasarımcılar arasında iyimserlik, enerji ve soyutluğu ifade eden özel bir renktir. İlk pembe renkli binalar tuğla ve kumtaşı ile inşa edilmeye başlanmış. Artık 18.yüzyıla gelindiğinde ise Avrupa’da pembe renkli konaklar, kiliseler ve devlet evleri inşa edilmiş. Tarihteki en güzel örneklerden biri 1898’yılında yapımı tamamlanan Buenos Aires’teki Pink House olarak da bilinen Casa Rosada Devlet evi. Şimdi dünün güne armağanları olan muhteşem pembe yapılara hep beraber göz atalım;

 

Hawal Mahal, Hindistan

Hawal Mahal, Hindistan
Hawal Mahal, Hindistan

Hindistan’ın Jaipur şehrindeki 953 adet pencereleri olan Hawal Mahal Sarayı.

‘Rüzgarların sarayı’ anlamına gelen bina 1799 yılında Kral Sawai Pratap Singh ve harem için inşa edilmiş. Kraliyet kadınları, aşağıdaki şehri görünmeden izleyebilmeleri için dış cephede 953 adet kemerli pencere özel olarak tasarlanmıştır. Pembe kumtaşı, saray yapımı için ana yapı malzemesi olarak kullanılmış, bu nedenle de bina o kadar etkileyici görünüyor.

IG: @theisolsen

 

Organik ev, Meksika

Organik ev, Meksika
Organik ev, Meksika

1984 yılında mimar Javier Senosiain tarafından tasarlanan Organik ev’in renkli kısımları.

IG: @caitlinburkenyc

 

Barragan evi, Meksika

Barragan evi, Meksika
Barragan evi, Meksika

Soyutluğu ifade eden pembe rengin mimarideki en güzel örneği olan bu çiftlik evi, mimar Luis Barraga’n tarafından 1968 yılında Egerström ailesi için tasarlamıştır. Barragan’ın genellikle renk, ışık, gölge, form ve dokuya vurgu yapan mimari tarzı vardır. Bu tarzı dünyaca ünlü olmasındaki en büyük etkendir.

IG: @camillewalala

 

Le Palais Bulles, Fransa

"<yoastmark

Avrupa’nın En Pahalı Evi: Pierre Cardin’in Fransa’da yer alan Baloncuklar Sarayı.
Fransa’nın Cannes şehrinin 10 km dışında yer alan “Le Palais Bulles” (Baloncuklar Sarayı) 1989 yılında inşa edilmiş bir ev, yani saray. Bu sarayın mimarı Macaristan doğumlu Antti Lovag’dır. Mimar, kullandığı formlarla hem de kullandığı renklerle harika, eşsiz bir yapı tasarlamış.

IG: @rubipigeon

 

La Marulla Roja, İspanya

La Marulla Roja, İspanya
La Marulla Roja, İspanya

Ricardo Bofill tarafından tasarlanan La Marulla Roja (Kırmızı Duvar). İspanyanın Calpe kentinde bulunan birbirine bağlı 50 geometrik yapıdan oluşan bir apartman kompleksidir. Dış cephede kullanılan pembe ve kırmızı tonları, yapının etrafındaki peyzajla olan kontrastını vurguluyor. Bunun yanında merdiven ve diğer sirkülasyon alanları mavi tonlarda boyanmış. Mavi tonlarda boyanmasının sebebi ise bu alanların gökyüzü ile birleşmesi ve görsel bir bütünlük yaratmasıymış.

IG: @surfacemag

Merjen Nuriyeva

Yorumlar