Yayoi Kusama x Louis Vuitton: Sonsuzluğa Dalış

2012’de ikonik Fransız moda evi Louis Vuitton, kendi başına ikonik Japon sanatçı Yayoi Kusama ile işbirliğini duyurmuş ve o senenin koleksiyonunda, sanatçının imza benekleri markanın popüler çantalarını süslemişti. Ve şimdi, 10 sene sonra, 2023’ün ilk ışıklarıyla sahneye çıkan Yayoi Kusama x Louis Vuitton işbirliği ise hem moda hem de sanat dünyasına bir güneş gibi doğdu.

Şimdi 90’lı yaşlarında olan Kusama, onlarca yıldır sanat dünyasının önde gelen isimlerinden biri aslında. Sürükleyici enstalasyonları, performansları, resimleri ve 70’li yıllara damgasını vuran puantiyeleriyle tanınan Kusama, yaşayan en önemli çağdaş sanatçılardan biri desek abartmış olmayız.

Üstelik uzun ve başarılı kariyerinin son yıllarında, çalışmalarını deneyimlemek isteyen ziyaretçilerin ucu gözükmeyen kuyrukları, Louis Vuitton işbirliği ile daha da uzayacak gibi gözüküyor.

 

Devasa Prodüksiyon

Louis Vuitton x Yayoi Kusama işbirliği, moda evinin sanatçılarla olan uzun işbirliği geçmişinin ve Kusama’nın kalıcı sanatsal mirasının bir kutlaması olarak da görülebilir. İki ikonik markayı bir araya getiren ve moda ile sanatın kesişimini sergileyen oldukça başarılı ve etkili bu işbirliğinin her adımını Kusama’nın benzersiz sanatsal vizyonuyla dolu; her bir tasarım kendi başına modaya uygun bir sanat eseri haline dönüşmüş durumda.

9 aylık bu muazzam çalışmanın meyveleri arasında dünyanın dört bir yanında aynı anda etkinleştirilen 50 mağazada cesur ve sıradışı vitrinler, bu mağazalara özel personel üniformaları tasarımları, 8 havalimanında dijital mağaza ile 2 büyüleyici dijital oda bulunuyor. Sıra dışı deneyim kapılarını açan bu “Sonsuzluk Odaları” , Kusama’nın motiflerinin yardımıyla insanın sonsuzluk hayallerini tetikliyor.

 

Geleceğe Dönüş

Lüks ve moda tarihindeki en büyük projelerden biri olmaya hak kazana Louis Vuitton x Yayoi Kusama, ihtişamının yanında zeitgeist’ı da avucunun içine almayı başarıyor. Puantiyeli bir Louis Vuitton sandığının içinden hareketli motiflerle ortaya çıkaran Yayoi Kusama, Tokyo’daki Shinjuku binasından büyülü bir şekilde ortaya çıkıyor. New York mağazasının vitrinindeyse korkutucu derecede gerçekçi robotu cama ikonik puantiyelerini çiziyor ve yıllar Önce Minorty Report filminde izlediğimiz geleceğin vitrinlerinin çoktan geldiğinin sinyalini veriyor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DENEMEN LAZIM️ (@denemenlazim)

Yayoi Kusama x Louis Vuitton işbirliği, moda hakkındaki düşüncelerimizi değiştirmeye yardımcı oldu. Alışılmadık desen ve renkleri birleştiren koleksiyon, neyin moda olduğuna dair geleneksel kavramlara meydan okudu ve sektörde yeni bir yaratıcılık dalgasına ilham verdi.

Lous Vuitton bu hamlesiyle sadece moda dünyasını sarsmakla kalmadı, ayrıca tüm dünyaya Kusama’nın işlerinden bir parçaya sahip olma ve sanatını yeni ve heyecan verici bir şekilde deneyimleme fırsatı sundu. Kusama’nın sanatı daha geniş bir kitleye ulaşarak moda hayranlarının onun imza stilini gardıroplarına dahil etmelerini sağladı.

Sosyal medya da bu pazarlama hareketinden bahsetmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Yorumlar