Yaz Biterken Santorini Rehberi

Yaz Biterken Santorini Rehberi

Mykonos’ta “partilemeden nasıl tatil yapılır”ı anlattıktan sonra geçiyorum huzuru iliklerinize kadar hissedeceğiniz, manzarasıyla büyüleneceğiniz Santorini’ye;

Konaklamayla başlayalım; birçok uygun ve miss gibi yerler var. Bu konuda sıkıntı çekeceğinizi hiç düşünmüyorum. Amma illa bir şey söyleyeceksem Fira ve Oia’nın ortasında kalan ve diğerlerine göre biraz daha sessiz olan İmregvogili köyü konaklamak için ideal. Benim 3 gece kaldığım Villa Happening ve arkadaşlarımın kaldığı Rhapsody Traditional Apartments önerimdir. Kalacağınız otelde infinity pool gibi pek lüks özellikler aramıyorsanız bu iki yeri de seveceğinizi düşünüyorum.

Sonra ver elini Oia, ver elini Fira!

Gitmeden önce aldığım notlar arasında Oia’da günü batırmak vardı ama gördüm ki gün, Oia’da batırılacak gibi değil. Tıklım tıkış. Herkes güneşin batışını biraz daha iyi görebilmek için alt alta üst üste. Bir hayli de agrasifler. “Çekilirmisin göremiyorumlar, ah ayağıma bastınlar…” Bu sebeple siz siz olun Oia’ya gün batımından çok önce gidin.  Miss gibi huzurlu köyün tadını çıkarın.

Oia’dayken gitmenizi önereceğim iki yer daha var; Biri böylesini daha önce görmediğinize emin olduğum Atlantis Bookshop, diğeri de Yunan sanatçılarının işlerini görebileceğiniz Opera Art Galeri.

Sonrasında  Oia’nın hemen aşağısında kalan Amoudi’ye gitmeli. Eski bir balıkçı kasabası olan Amoudi’de merdivenlere sıralanmış, Santorini’nin de simgelerinden olan birçok eşek göreceksiniz. Sonra iplere asılarak kurutulan ahtapotlar, tertemiz deniz kenarına sıralanmış rengarenk mekanlar, minik tekneler aklınıza kazınacak hatıralardan olacak.

Adanın başkenti Fira’nın manzarasını al Oia’nınkine vur.

Özellikle buranın keşfedilmedik kıytı köşesi kalmamalı. Öyle büyük bir yer değil zaten, bir gününüzü ayırın yeter. Akşam oldu mu mekanların ve cruise gemilerinin ışıltıları, volkanik dağ  ve sakin deniz manzarasıyla ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Gelelim aklımın en çok kaldığı, biraz daha zaman geçirmek istediğim Megalohori Köyü’ne. Rengarenk evleri, pencereler önündeki çiçekleri, masalsı sokakları, minik tasarım dükkanları ile bir harika. Köy kahvesini andıran Raki da burada mola verebileceğiniz, leziz meyve kokteyllerinden içebileceğiniz, karnınızı doyurabileceğiniz tatlı mı tatlı bir mekan. Daha sonra da bu köyün ve Santorini’nin en iyi şaraphanelerinden olan Boutari’ye uğramalı. Yaklaşık 35 çeşit şarabından birkaçını denemeli.

Pyrgos, her yerinden muhteşemlik akan bu adanın bir diğer köyü. Megalohori’ye göre bir hayli tepede. Manzarasının ne kadar şahane olduğunu söylemeye gerek yok anlayacağınız. Kilisesi, dar sokakları, kapılarını fotoğraflamaya doyamayacaksınız.

Tam tepede yer alan Rosemary isimli mekanda akşam yemeği eşliğinde pek romantik dakikalar geçirebilirsiniz. Eğer bu özel dakikaları Oia, Fira gibi daha popüler yerlerde değerlendirmeyi düşünürseniz o zaman mutlaka Kantouni’de soluklanın. Köyün meydanında yer alan bu mekanın minik atıştırmalıklarından yararlanabilirsiniz.

pyrgos

Kamari ve Perissa da gidip kulaç atabileceğiniz, huzur bulabileceğiniz iki başarılı beachi. Hem şezlonglar ve şemsiyeler için ücret ödemenize gerek yok. Sadece yediğiniz ve içtiklerinize sayıyorlar. Wifi bile var, daha ne olsun!

Santorini’nin çok başarılı taverni Aktaion’a kesin bir gecenizi ayırmalı. O Yunan salatası, o cacık, o kalamar, o ahtapotun tadına mutlaka bakmalı. Mekanda kolla gezen samimiyete hiç girmeyelim bile. Rezervasyon şart!

Santorini’nin şaraplarının nam-ını mutlaka duymuşsunuzdur.

Bu sebeple mutlaka şaraphanelerinden en az birini keşfetmeli. Art Space Winery, Antoniou, Boutari onlarca şaraphaneden sadece birkaçı.

Yaz Biterken Santorini Rehberi | Kantouni
Yaz Biterken Santorini Rehberi | Kantouni

Spesifik olarak bir isim veremeyeceğim (çünkü hiçbirini not etmedim) ama Santorini’deki her bakerye gözünüz kapalı girebilirsiniz. Yol üstü gördüğümüz her bakerye girip kruvasan, çıtır böreklerinden yiyip üstüne ımmm, offflu sesler çıkardığımız doğrudur.

Oia’daki Karma, İmregvogili’deki Mezzo, Fira’daki Argo rotanıza eklemeniz gereken diğer leziz restoranlardan.

Daha çok şaraba yoğunlaşan adada leziz kokteyller yapan bir mekan bulmak bir hayli zordu. Yalnız son gece; manzarasıyla gözümüzü boyayan, şansına girip denediğimiz PK Cocktail Bar bizi pek bir mutlu etti. İçtiğimiz negroni ve frozen martinileri efsaneydi. Kokteylleri, ikramları, wow manzarası ile bizden tam puan aldı. Adaya burada veda edebilirsiniz.

Yaz Biterken Santorini Rehberi | PK Cocktail
Yaz Biterken Santorini Rehberi | PK Cocktail

Çağla Gillis

Yorumlar