Perdeler Açılıyor: Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları

Eylül ayının gelişiyle birlikte tiyatro sahnelerinden de sevindirici haberler gelmeye başladı. Sanat ve tiyatroyla iç içe geçecek harika bir sezon için heyecan dorukta! 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin dolu dolu programı ve bu ay sonunda perdelerini açmaya hazırlanan sahnelerin bu sezon ilk defa izleyeceğimiz pek çok oyunu bizi bekliyor.

Kimisi uyarlama kimisi de orijinal ve yerli yapımlar olan oyunlar arasından hemen izlemek için sıraya aldıklarımızı sizin için derledik. Biletler hızla tükeniyor, ajandanızı oluşturmadan önce listemize bakmayı unutmayın.

 

Yeni Bir Şarkı

Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Yeni Bir Şarkı
Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Yeni Bir Şarkı

Moda Sahnesi’nin bu sezonki yenilerinden Yeni Bir Şarkı, Melis Birkan ve Caner Cindoruk’un sahneyi paylaştığı tek perdelik bir oyun. Fransız yazar ve sinemacı Marguerite Duras’nın yazdığı oyun evliliklerinin bitmesinin 4 yıl sonrasında bir araya gelen bir çiftin yaşadıklarını gözden geçirmelerini konu ediniyor. Klasikler arasında yer alan bu oyun sezonun kaçırılmaması gerekenleri arasında yer alıyor.

 

Westend

Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Westend
Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Westend

Alman yazar Moritz Rinke’nin eseri Westend, bu yıl DasDas ekibi tarafından sahnelenecek yeni oyunlar arasında yer alıyor. Oyuncu kadrosunda Mert Fırat ve Tülin Özen gibi deneyimli isimlerin de yer aldığı oyun komedi ve trajediyi bir araya getiriyor. Yıllar sonra yeniden buluşan arkadaşların bir bir ortaya dökülen sırlar ve konuşulmaya cesaret edilemeyen konular ile ortaya ilginç manzaralar çıkacak.

 

Araba Kullanmayı Nasıl Öğrendim

Araba Kullanmayı Nasıl Öğrendim
Araba Kullanmayı Nasıl Öğrendim

Amerikalı oyun yazarı Paula Vogel’in oyunu Araba Kullanmayı Nasıl Öğrendim, Oyun Atölyesi’nin bu sezon sahneye koyacağı bir başka oyun. Yazar bu ouyunuyla 1998 yılında Pulitzer Ödülü’ne layık görülmüştü. Oyun Atölyesi ekibi tarafından sahnelenecek olan oyun orta yaşlı bir kadının anılarından ve anlatılarından yola çıakrak onun travmatik geçmişini konu ediniyor.

 

Evlat

Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Evlat
Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Evlat

Fransız roman ve oyun yazarı Florian Zeller’ın kaleme aldığı Evlat, Hira Tekindor’un çevirisi ve İbrahim Çiçek’İn yönetmenliğinde bu sezon sahnelenmeye hazırlanıyor. Başrollerinde Onur Saylak, Sezin Akbaşoğulları ve Şükran Ovalı gibi isimlerin yer aldığı oyun baba oğul ilişkileri ve gitmek üzerine dayalı bir hikayeye sahip. Sezon boyunca Zorlu PSM, UNIQ Hall ve DasDas gibi farklı sahnelerde izleme şansımız olacak.

 

Hedda Gabler

Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Hedda Gabler
Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Hedda Gabler

Hedda Gabler, Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in ilk defa 1890 yılında yayınlanan bir oyunu olarak 19. yüzyıl dünya tiyatrosunda önemli bir yere sahip. Tiyatro Pangar’ın Mehmet Birkiye rejisiyle bu yıl sahneye koyduğu bu değerli metnin başrolünü yani Hedda Gabler rolünü Demet Evgar üstleniyor. Kadın bir anti-kahramanın gözünden insanın dünyadaki varoluş amacının sorgulandığı bu oyun şimdiden sezonun ses getirenlerinden olacak gibi görünüyor.

 

Cardenio

Her sezon kapalı gişe oynayan müthiş oyunlar ve iddialı kadrolar ile sahneye çıkan Semaver Kumpanya bu yıl sezonu açarken yeni bir oyunun da müjdesini veriyor. Shakespeare’in kayıp oyunu diye de bilinen ve dünyada da ender sahnelenen Cardenio, Ekim ayı itibariyle Semaver Kumpanya’nın programına girecek. Shakespeare’in John Fletcher ile beraber yazdığı oyunu Don Kişot’taki bir öyküden esinlenerek yazdığı biliniyor.

 

Hipokrat

İki ayrı doktorun iki ayrı şüpheli ölümden sorumlu tutulması üzerine karşı karşıya gelmeleri ve vicdan muhasebesine girmesini anlatan ilginç bir oyun var karşımızda. Toy İstanbul’un yeni oyunu Hipokrat, Kenan Ece ve Canan Ergüder’in oyunculuklarında neşterleri kendisine çevirmiş iki doktorun hikayesini anlatıyor. Hipokrat yeminindeki vicdan maddesinden yola çıkan oyunun metni Erdi Işık’a ait.

 

Aşk Geçmişim

Aşk Geçmişim
Aşk Geçmişim

Kadrosuyla ve hikayesiyle merakla beklenen bir oyun var sırada. Tatlı Ekşi Tiyatro ve Pangea orta yapımı olan oyunun yönetmenliğini tiyatro izleyicilerinin yakından tanıdığı oyuncu Tuğrul Tülek yapıyor. İskoç yazar D.C. Jackson’ın yazdığı oyun dünya festivallerinden ödüller almış bir anti romantik komedi. Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu’nu rol aldığı oyun bir anda kendilerini bir aşk ilişkisinde bulan iki iş arkadaşının hikayesine odaklanıyor. Gerçek aşkı bulmanın hiç de kolay olmadığı günümüz dünyasına renkli bir bakış sunan bu oyunu takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

 

Daha İyi Günlerimiz Olmuştu

Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Daha İyi Günlerimiz Olmuştu
Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Daha İyi Günlerimiz Olmuştu

Oyun Atölyesi’nin bu sezon açıklanan progrmaında göze çarpan yeni oyun Daha İyi Günlerimiz Olmuştu, Macar yazar ve yönetmen Szabolcs Hajdu’nun kaleme aldığı esere dayanıyor. Çocukları sebebiyle evlilikleri sarsıntılı bir dönemden geçen çift bir akşam akrabaları olan bir başka ailenin kapılarını çalmasıyla bir süre onlarla birlikte yaşamak durumunda kalır. Oyun boyunca ortaya dökülen sırlar ve gergin anlarla dolu bu sürece izleyici olarak tanık olacağız.

 

Klan

Günümüzü yakalayan dikkat çekici bir oyun olan Klan, sosyal medya fenomeni bir kadın ve erkeğin ilginç hikayesini ortaya koyuyor. Esra Dermancıoğlu ve Halil Babür’ün rol aldığı oyunda her anlarını dijital mecralarda paylaşan ilgiye muhtaç ve birbirinden farklı iki kişinin yollarının kesişmesi anlatılıyor. Her şeyin dijitalleştiği dünyalarından bu bir araya gelişin çocuksu ve hüzünlü hikayesi son derece merak uyandırıyor. Oyunun müzikleri de değerli müzisyen Çiğdem Erken imzalı.

 

Çıplak Vatandaşlar

Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Çıplak Vatandaşlar
Yeni Sezonun Yeni Tiyatro Oyunları | Çıplak Vatandaşlar

Senaryosunu Simon Beaufoy’un yazdığı The Full Monty isimli filmden uyarlanan yeni oyun Çıplak Vatandaşlar, kapanan bir çelik fabrikasının ardından işsiz kalan ve geçinemeyen işçilerin komik ve yer yer dramatik hikayelerini anlatıyor. Cansel Elçin ve Reha Özcan’ın başrollerinde yer aldığı oyunun geniş bir kadrosu var. İşsiz kalmamak uğruna bir striptiz dünyasına adım atmaya karar veren işçilerin hikayesinde sürprizli ve kahkahalı bir anlar izleyenleri bekliyor gibi görünüyor.

 

23. İstanbul Tiyatro Festivali 

Tiyatro sezonunun açılmasıyla beraber en çok heyecanlandıran haberlerden biri de 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin başlayacak olması. İKSV’nin düzenlediği festival bu yıl 13 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek ve hayat ters yüz isminde bir teması olacak. Bir yandan yerli yapımların prömiyerlerinin gerçekleşeceği bir yandan da dünyadan pek çok sanatçının ve tiyatro topluluğunun oyunlarını sergileyeceği yoğun bir program bizi bekliyor.

Yerli yapımlar arasında Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ve ayrıca oyuncuları arasında yer aldığı IO, izleyicilerin teker teker izlemeye girip kendi seslerinin izleyicisi olacağı Seslenen Parçalar ve sanattaki 60. Yılını kutlayan Genco Erkal’ın Yaşamaya Dair, Bir Delinin Hatıra Defteri ve Merhaba isimli üç farklı oyunu dikkat çekenler arasında yer alıyor. Yabancı yapımlar arasında en merakla bekleneni de sanıyoruz ki Rusya’dan gelen Vakhtangov Tiyatrosu’nun sahenye koyduğu Puşkin’in ölümsüz eserlerinden Yevgeni Onegin olacak.

Yorumlar