Yerli ve Yabancı 8 Podcast Önerisi

Düzenli olarak yayınlanan ve farklı platformlar üzerinden dinlenebilen bu dijital medya Podcast yayınları günümüzün en öğretici kaynaklarından biri. Çoğunlukla İngilizce kayıtlar olsa da Türkçe podcast sayısı da günden güne artıyor.

Yerli ve Yabancı 8 Podcast Önerisi
Yerli ve Yabancı 8 Podcast Önerisi

Biz de #dlekip olarak yeni hikayeler öğrendiğimiz, ilham aldığımız bazen de dinlerken eğlendiğimiz podcast’leri sıraladık. Siz de favorilerinizi yazın, listemiz genişlesin.

 

Yabancı podcastler:

Freakonomics

Yerli ve Yabancı Podcastler | Freakonomics
Yerli ve Yabancı Podcastler | Freakonomics

Bir ekonomist ve gazeteci ikilisinin 2005’te yazdığı Freakonomics isimli kitap çıktığı dönem büyük yankı uyandırmıştı. Aynı isimli podcast yayını ise 2010 yılından beri sosyoekonomik problemlere odaklanıyor ve dünyanın gerçeklerini popüler kültür ve ekonomi penceresinden yorumluyor.

podcast link: http://freakonomics.com/about/where-to-listen-to-the-podcast/

 

Serialpodcast

Yerli ve Yabancı Podcastler | Serial
Yerli ve Yabancı Podcastler | Serial

Araştırmacı gazeteci Sarah Koenig’in hazırlayıp sunduğu, ödül üstüne ödül alan ve dünyanın en çok dinlenen podcastlerinden biri klan Serial, her sezon gerçek vakaların sır perdesini aralıyor. İlk sezondaki cinayet hikayesini ve çözümlemesini soluk soluğa dinleyeceksiniz.

podcast link: https://serialpodcast.org/

 

The Truth Fiction

Her bölümde bir hikaye kurgusu yazan, senaryolaştıran ve efektlerin yardımıyla da sanki film çeker gibi oynayan podcast ekibi adeta bir radyo tiyatrosu sunuyor. Kısa ve sürükleyici bu hikayeleri kulaklıkla dinlemenizi öneririz.

podcast link: http://www.thetruthpodcast.com/

 

60-Second Science

Yerli ve Yabancı Podcastler | 60-Second Science
Yerli ve Yabancı Podcastler | 60-Second Science

@scientific_american’ın podcastlerinden biri olan bu yayın, 1 dakika süreli bilimsel haberler sunuyor. Dünyanın farklı yerlerinden akademik ve bilimsel haberleri almanın en eğlenceli yolu diyebiliriz.

podcast link: https://www.scientificamerican.com/podcast/60-second-science/

 

Yerli podcastler:

Farklı Kaydet

Yerli ve Yabancı Podcastler | Farklı Kaydet
Yerli ve Yabancı Podcastler | Farklı Kaydet

Seyahat, spor, sinema, mimarlık gibi pek çok farklı alanda hem dinlemesi keyifli hem de bilgilendirici kayıtlar sunan ekibin özellikle sinema ve basketbol içeriklerinin dinleyici sayısı oldukça fazla.

podcast link: https://soundcloud.com/farklikaydet

 

İlk Sayfası

Yerli ve Yabancı Podcastler | İlk Sayfası
Yerli ve Yabancı Podcastler | İlk Sayfası

@storytel.tr sesli kitap uygulamasının bir yayını olan podcast Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun hazırlayıp sunduğu yayınlara her bölümde Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından biri konuk oluyor. Yazarın seçtiği kitabın ilk sayfasını dinledikten sonra yazım sürecini dinleyerek bir nevi yazı atölyesi dinliyor ve ilham alıyoruz.

podcast link: http://www.ilksayfasi.com/

 

Açık Bilim

Yerli ve Yabancı Podcastler | Açık Bilim
Yerli ve Yabancı Podcastler | Açık Bilim

Bilim, bilimsel düşünce ve teknoloji üzerine nefis bir podcast dizisi olan Açık Bilim, ülkedeki en eski podcastlerden biri aynı zamanda. Hem kafa açıcı sohbetler dinlemek hem de öğrenmek için mutlaka listenize atın deriz.

podcast link: http://www.acikbilim.com/category/yayinlar

 

Girişimci Muhabbeti

Yerli ve Yabancı Podcastler | Girişimci Muhabbeti
Yerli ve Yabancı Podcastler | Girişimci Muhabbeti

İnovasyon, girişimcilik, teknoloji ve yeni yatırımlar ile ilgilenen herkese tavsiye ettiğimiz bu podcast’te her bölümde bu dünyaya dair haberleri ve girişimleri masaya yatırıp keyifli bir sohbet ediyorlar.

podcast link: https://www.girisimcimuhabbeti.com/

 

Siz de bir podcast kaydetmek istiyorsanız Anchor isimli uygulama sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir de mikrofon aldınız mı tamamdır?

Yorumlar