Kutu Oyunları: Yılbaşı Gecesi için Alternatif Öneriler

Yılbaşı gecesine dair plan yaparken, fazlaca seçenek arasında sıkışıp kalabiliyoruz. Eğlence dolu bir çözüm için size küçük bi’ ipucu vereyim: kutu oyunları.

“E bunun neresi alternatif, tombala işte?!” dediğinizi duyabiliyorum😊 Bu yüzden bir kez daha düşünmenizi ve yalnızca 7-8 dakikanızı bu yazıya ayırmanızı tavsiye ediyorum. Kutu oyunları dünyası size bambaşka bir heyecan vaadediyor.

denemenlazım okurları için, hem board game evrenine hem de o evrendeki sevimli ülkelerden biri olan People and Meeple’a dair birkaç anekdot vermiştim. Şimdi de size yılbaşı gecesi sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak olan 6 adet kutu oyunundan bahsetmek istiyorum.

Şimdiden söyleyeyim; oyunları oynadıktan sonra bu keyfin sizler için bir hobiye dönüşmesi ihtimali yüksek. Kutu oyunu eğlencesini tek geceyle sınırlı tutmayıp, yeni yılda çokça kez tekrar etmek isteyebilirsiniz. Kim bilir, belki de People and Meeple’a katılarak bu eğlenceyi bizlerle paylaşmak istersiniz.

 

Dixit

Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Dixit
Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Dixit

İlk önereceğim oyun birçok kişi için hobi ile tanışma, kutu oyunlarını sevme sebeplerinden biri olan Dixit. 3-6 kişi ile oynanabilen Dixit yıllar içerisinde çıkardığı yeni versiyonları ( Dixit Odyssey ) ile 12 kişiye kadar destek verebilmektedir. Tercihim minimum 6 kişi ile oynamak. Daha az oyuncu grubu ile istenilen eğlenceye ulaşılamıyor.

Özellikle yılbaşı gecesi kalabalık grup ile keyifle oynayabileceğiniz oyundan birazcık bahsedecek olursak; üzerinde sürrealist resimler bulunan kartlardan oyunculara dağıtılır. Oyuncular birbirlerinin kartlarını görmeden sıra ile anlatıcı olurlar. Anlatıcı elindeki kartlardan birini seçerek o kart üzerindeki resmi anlatır. Anlatım kişinin hayal gücüne kalmıştır. Anlatım bittikten sonra diğer oyuncular da elindeki kartlardan anlatıcının anlattıkları ile en iyi eşleştiğini düşündüğü kartı seçer. Bu esnada hiçbir oyuncu birbirinin kartını görmez.

Tüm oyuncular kartlarını oyun alanına koyduktan sonra anlatıcı kartları karıştırıp oyun alanına açar. Anlatıcı dışındaki oyuncuların amacı, açık kartlardan hangisinin anlatıcının kartı olduğunu bulmaktır. Daha sonra anlatıcı kartının hangisi olduğunu açıklar. Eğer tüm oyuncular doğru kartı bulursa veya kimse bulamazsa anlatıcı puan alamaz.

Burada anlatan oyuncu ne çok basit ne de çok zor anlatmamalıdır. Herkes bilirse çok basit anlattığını düşündüğünden, kimse bilemezse alakasız anlatıldığından puan alamıyor.
Diğer tüm durumlarda anlatan ve doğru kartı bulan oyuncular belli bir puan alır. Ayrıca anlatıcı dışındaki her bir oyuncu kendi kartına verilen oy için de puan kazanır. Bu sebeple anlatıcının anlattığı karta yakın kart koyulmasının da önemi burada ortaya çıkıyor ve oyunun heyecanı artıyor.

Özellikle hobi ile tanışmak isteyen ve kalabalık arkadaş grubu ile oynanabilecek en ideal oyunların başında Dixit geliyor.

 

Decrypto

Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Decrypto
Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Decrypto

2 takım + 8 kod. Hem kendi kodlarını hem de rakibinin kodlarını çözmeye çalışman oyunu kazanmak için yeterli olmayacak. Rakibinin de kendi takımının kodlarını çözmesini engellemelisin.

Yine kalabalık arkadaş grubunuz ile çekişmeli bir oyun oynamak istiyorsanız önereceğim en iyi oyunlardan birisi Decrypto. Diğer parti oyunlarına nazaran biraz daha diken üzerinde olduğumuz bir oyun. Yanlış söyleyeceğiniz bir rakam birden oyunu kaybetmenize sebep olabilir. Oyun bunu bize net bir şekilde hissettiriyor.

Oyunda her takıma 4’er tane kelime dağıtılır ve takımlar birbirlerinin kelimelerini görmez. Her tur takımlardan birer oyuncu anlatıcı olur ve kod havuzundan 1’er kart çeker. Çekilen kodu sadece kendisi görebilir. Bu kartlarda 3 haneli numaralar yer alır ve bu numaralar takımının kelimelerinin sırasını temsil eder. Anlatıcı elindeki kartta yer alan numaralar ile board’unda eşleşen kelimeler ile ilgili sırası ile ipucu verir. Amacımız verdiğimiz ipuçları ile takımımızın elimizdeki kodu çözmesini sağlamak. Bunu yaparken de rakip takımın da bu kodu çözmesine engel olmak.

 

Modern Art

Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Modern Art
Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Modern Art

Listedeki oyunlar arasındaki en eski tarihli oyunumuz Modern Art. 1992 yılında çıkmış olmasına rağmen, kutu oyuncuları tarafından hala severek oynanan, türünün belki de, hayır hayır net olarak türünün en iyi oyunudur. Modern Art oyuncular arası etkileşimin yoğun olduğu bir açık artırma oyunudur. 3-5 oyuncu arasında kıran kırana ve bir o kadar da eğlenceyi içinde barındıran Modern Art da her oyuncu birer müzayedeciyi canlandırıyor ve modern sanat eserlerini alıp satarak para kazanmaya çalışıyor.

Oyun dört turdan oluşur ve her tur oyuncular ellerinde bulunan resimleri müzayedeye çıkarıyor. Bir sanatçının 5. eseri masada oynanır oynanmaz tur biter. O tur satın alınan tüm resimler de bankaya satılır. Bir resmin değeri sanatçının popülaritesine bağlıdır. En popüler ressamın eserleri de o doğrultuda yüksek fiyata kasaya satılır. Sırası gelen oyuncu elindeki resimlerden birini seçip açık arttırmaya çıkarır. Her tablo, adının yanında ne tür bir açık artırmanın yapılması gerektiğini gösteren bir sembole sahiptir.

Oyunda 5 farklı açık artırma türü vardır. Bir açık artırma sona erdiğinde, en yüksek teklifi veren oyuncu, açık artırma sahibine teklif miktarını öder ve eserin sahibi olur. Tur sonunda da bu eserler kasaya satılır. Oyun sonunda en fazla parası olan oyuncu oyunu kazanır.

 

Azul

Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunu | Azul
Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunu | Azul

2017 kutu oyunu tarihinin belki de en verimli yılı oldu. Kutu oyuncuları bu yıl çok fazla başarılı oyuna kavuştular. Bu oyunlar arasında belki de en farklı olanı Azul oldu. Kolay anlaşılır olup yine de belli bir derinliği içinde barındırması ve her ortamda oynanabilmesiyle masalarda kendine sıkça yer buldu.

Oyunda her oyuncu birer seramik ustasını canlandırıyor. Amacımız, kralın sarayının duvarlarına seramik döşemek. Bunu da önümüzdeki şirin taşlarla gerçekleştiriyoruz. Ortada her tur açılan seramikleri ilginç bir drafting mekaniği ile toplayıp, kendi duvarımıza dizmeye çalışıyoruz. Oyuncu sayısına göre oyun alanına rastgele 5 çeşit taştan 4’ünü koyuyoruz.

Aynı anda bir alandan sadece bir çeşit taş alınabiliyor. O taştan o alanda kaç tane varsa hepsini almalısınız. Alınan bu taşları da anında duvarınıza diziyorsunuz. 5×5 karodan oluşan duvarınızda üst satıra sadece bir taş harcayarak dizim yapabilirken, alt sıralara ilerledikçe bu sayı birer artıyor. Her dizilen taş kendi başına bir puan değerindeyken, taşlar birbirine değdiğinde ona göre puanlanıyor.

Bir oyuncu yatay bir sırayı tamamladığında oyun bitiyor. Oyun sırasında kazandığınız puanların yanına oyun sonunda ek bonus puanlar da ekleniyor. Yeni nesil kutu oyunlarıyla tanışmak istiyorum diyen bütün oyuncuların dolabında Azul mutlaka olmalıdır.

 

Wingspan

Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Wingspan
Yılbaşı Gecesi için Alternatif Kutu Oyunları | Wingspan

Listedeki oyunlar arasında en yeni olanı Wingspan. Aynı zamanda 2019 yılında adından en çok söz ettireni de Wingspan. Orta ağırlıklı engine-building oyununda en iyi kuşları habitatlarınıza çekmek isteyen kuş meraklısını, başka bir deyişle kuş bilimcisi rolünü üstleniyoruz. Oyunda yapılabilecek 4 farklı hamle var.

Her tur; ya elimizdeki bir kuşu habitatımıza yerleştirebiliyoruz, ya kaynak toplamak için kuş yuvasından bir zar seçiyoruz ve üzerindeki sembole uygun kaynağı alıyoruz, ya kuşlarımızı yumurtlatıyoruz, ya da kart çekiyoruz. Oyunun en güzel yanlarından biri de harika artwork’lü kartları. 170 farklı çeşit kuş resminin yanında kartların üzerinde bu kuşların gerçek özelliklerine de yer verilmiş.

Wingspan’i öğrenmesi şaşırtıcı derecede kolay. Sanırım seçilebilecek 4 eylemin olması oyunu basit tutuyor ve oyuncuların bir sonraki hamleleri için fazla düşünmek zorunda olmadıkları anlamına geliyor. Bu da oyun süresini olabildiğince makul tutuyor. Bu yılın belki de en keyifli oyunlarından birisi Wingspan oldu.

 

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe, oyuncuların ıssız bir adada zorlu mücadelesini anlatan hayatta kalma oyunudur. En son söyleyeceklerimi başta söyleyeyim; Robinson Crusoe oynayabileceğiniz en zorlu Co-op (Cooperative: Oyuncuların hep birlikte oyuna karşı mücadele verdiği oyun türü) oyunlardan biri. Oyunda, gemi tayfasından oluşan ( aşçı, marangoz, kaşif veya asker ) dört karakterden birinin rolünü üstleniyoruz.

Adada yapılabilecek pek çok şey var. Bu işlere ayıracağınız zamanı planlamak ve doğru yönde ilerlemek oyunun temelini oluşturuyor. Zorlu ada şartlarında türlü sorunlar ile mücadele edeceğiz; yanardağlardan, yılanlara, akrep sokmasından, timsah saldırısına kadar aklınıza gelebilecek her türlü felaket bu adada mevcut.

Robinson Crusoe şimdiye kadar karşılaştığım en iyi temaya sahip oyunlardan biri. Siz ve arkadaşlarınız bir adayı keşfediyorsunuz. Bunu yaparken birinizin yemek problemini çözen bir nehir bulması, bir başkasının kereste kaynağını bulduktan sonraki mutlulukları paha biçilmez cinsten 🙂

Robinson Crusoe o kadar tatmin edici bir deneyim sunuyor ki, oyuna karşı savaşırken bile bir şeyi başarmış gibi hissedebiliyorsunuz. 8 farklı senaryoyu içinde barındıran oyun; arkadaşlarınız ile birlikte zorlu maceraya atılmak isteyen oyuncuların fazlasıyla keyif alacağı bir oyun.

Yorumlar