Yüksek Tempolu Gerilim Komedisi: ’10 11 12′

Craft Tiyatro’nun geçen sezondan beri sahnelenen oyunu 10 11 12’nin yönetmenliğini İpek Bilgin üstleniyor. Konusunu kısaca lüks bir rezidansta yaşayan 12 numara’nın (Ezgi Mola) yeni taşınan 11 numara (Enis Arıkan) ile tanışması ve bunun üstüne gelişen olaylar şeklinde özetleyebiliriz.

Oyunun türü için yüksek tempolu bir gerilim komedisi diyebiliriz. Oyuncular oyun boyunca bizi hem kahkahaya boğuyor ve aynı anda da gerilmemizi sağlayabiliyor.

Oyun, günümüzde geçiyor ve seyircilere çok hissettirmeden de olsa mevcut sosyal hayatın insan ilişkileri üzerindeki etkilerini anlatıyor. Gizemli bir üçüncü komşu olan 10 numara’nın oyun boyunca ortaya çıkmasını bekliyorsunuz fakat sadece kapısının önüne bıraktığı çöpler ile yaşam belirtisi gösteriyor. Daha fazla spoiler vermemek için detaylara girmiyorum, mutlaka gidin izleyin!

Oyunculuklar muhteşemdi! İki kişilik oyunların kalabalık olanlara göre daha sıkıcı olacağını düşünenler vardır ama Ezgi Mola ve Enis Arıkan’ı 85 dakika ve tek perde olmasına rağmen bir an bile gözümü kırpmadan izledim! Bence bu oyunu bu kadar ilgi çekici kılan şeylerden biri, ikilinin kendi sosyal hayatlarında da çok yakın dost olması ve bu sahnede aralarındaki uyum ve enerjiyi arttırmış. Çok da iyi olmuş!

30 Mart Cuma günü Uniq Hall’da sahnelenen 10 11 12’yi #denemenlazim

 

Künye:

Yazan: Jason Hall
Çeviren: Çağ Çalışkur
Yöneten: İpek Bilgin
Yardımcı Yönetmen: Uygar Özçelik
Dekor-Işık Tasarım: Mehmet Yücebaşoğlu

Ses: Özgür Kuşakoğlu
Casting: İbrahim Çiçek
Mekan Yönetimi: Cansın Şenel

Proje Ekibi: Göksun Büyükkahraman, Ömersan Yemişçioğlu, Tufan Afşar, Nejdet Sert, Ekim Yeşilbaş

Oynayanlar: Ezgi Mola, Enis Arıkan

Ayşegül Pembeci

Yorumlar