Kavanoz İstanbul: Arnavutköy’ün Arka Bahçesi

Kavanoz İstanbul: Arnavutköy’ün Arka Bahçesi

Geçen yıldan bu yana Arnavutköy’deki hareketlenme biz keşif meraklılarını da harika mekanlarla buluşturuyor. Semtin kendine has dokusunu, mahalle ruhunu ve nostaljiyle iç içe estetik yapısını bozmadan açılan mekanlar arasında favorilere girenlerden biri kesinlikle Kavanoz İstanbul.

Dışarıdan baktığınızda ilk gördüğünüzde hoş tasarımlar yapan bir çiçekçi olduğunu düşünüyorsunuz. Yanılmıyorsunuz da; çünkü Kavanoz bir cafe olmakla beraber aynı zamanda çiçek tasarımları yapan bir dükkan.

Kavanoz İstanbul: Arnavutköy’ün Arka Bahçesi

Çiçeklerin arasından dar koridora geçip de arka bahçeye çıktığınızda hemen fotoğraf makinenizi aratacak bir tablo çıkıyor karşınıza. Eskitilmiş ahşap ve mavi masa, bir köşedeki inanılmaz güzel nostaljik boy aynası, turuncu sandalye, içinden çiçek fışkıran sandık derken her köşesini ayrı ayrı incelemek istiyorsunuz. Etrafı inceleme bitip de bahçenin keyfini çıkarmak için oturduğunuzda da minik ama leziz bir menü bekliyor.

Kavanoz’un haftasonu kahvaltısının sunumu harika. İçtiğiniz her şey – çayınız bile – mekanın adına uygun bir şekilde kavanozların içinde servis ediliyor. Kahvaltı bol meyveli, harika reçelli ve peynirli yani bol sohbetli bir kahvaltı masasının bütün bileşenleri var. Yalnızca yumurta çeşitleri menüde yer almıyor ama o kadar güzel badem dolgulu kruvasanları var ki başka bir şeyi aramaya fırsatınız kalmıyor.

Kahvaltı dışında bir saatte geldiğinizde küçük bir salata kavanozu ile servis edilen ekşi mayalı sandviçleri deneyebilirsiniz; çok lezizler. Oturduğunuz süre boyunca çok keyifli müzikler eşlik ediyor size ve mekanın en güzel yanlarından biri de mahalledeki bütün hayvanların dostu bir ekibe sahip olması. Arnavutköy’ün esnafı ile artık arkadaş olmuş, isimleri konmuş kedi ve köpekler arada bir bahçeye uğrayıp dolaşıyor, uyuyor veya size kendinizi sevdiriyor. Asla yiyeceklerinize dokunmak gibi bir niyetleri de yok çünkü mamaları ayrıca veriliyor.

Kavanoz İstanbul: Arnavutköy’ün Arka Bahçesi

Kısacası Kavanoz’a yolunuz düştüğünde;

  • Sabah erkenden gidip bademli kruvasanı dumanı tüterken yakalamayı,
  • Simit tahtasında gelen fındık ezmesini simit arasına sürüp yemeyi,
  • Petra’dan temin ettikleri leziz kahveleri ile füme hindi sandviçi tatmayı,
  • Akşamüzeri yolunuz düştüğünde bir kadeh şarap ile günü sonlandırmayı,
  • Antika dokunuşlarla dolu bahçesinde güzel kareler yakalamayı,
  • Mumlar ve çiçeklerle dolu girişe göz atmayı,

Kavanoz İstanbul: Arnavutköy’ün Arka Bahçesi

 

Denemen lazım!

Deniz Bengü Özdağ

Yorumlar