ASMR: Bir Nevi Duyusal Orgazm, Rahatlama Yöntemi

Baş harflerin birleşimiyle oluşturulmuş iddialı bir kısaltma ve iki noktanın karşısında, onun açıklaması olarak duran orgazm kelimesi. İnsanda hemen seksi bir şeyler dönüyormuş hissi uyandırıyor. ASMR nedir diye sorduğumuzda baş harfleri Automonous Sensory Meridian Response’a tekabül ediyor ve literatürdeki bu orijinal ismi birebir çevirmeye kalkarsak, ‘yüksek düzey odunum duyusal tepkisi’ gibi, çok da kafamıza yatmayacak bir sözcük öbeği çıkıyor karşımıza.

Bu haliyle ASMR pek de seksi, hatta sevimli bile gelmiyor kulağa. Yine de kendisinin işi kulakla. ASMR, duyma yetimizi kullanarak bir nevi orgazma sebep oluyor; zihinsel bir orgazma.

 

Bırakın beyniniz biraz huzur bulsun…

ASMR olgusu, düşük desibeldeki bazı seslerin beyinde uyandırdığı, işitme temeline dayanan bir his. Bu his, kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor. Kimi için ayak parmaklarından başlayıp yukarı doğru çıkan, kimi için beyinde başlayıp aşağı doğru yayılan, kimi içinse beyinde dolanıp duran bir ürperti. Yani genel olarak kendisine ‘iç gıdıklanması’ diyebiliriz; bu noktada hangi yöne doğru olduğu pek bir şey değiştirecek değil.

ASMR Nedir ?
ASMR Nedir ?

İç gıdıklanması tabiri, ASMR’ın rahatsız edici bir his olduğunu düşünmenize neden olmasın. Aksine beyinde yaşanan bu gıdıklanma, beyin fonksiyonlarını rahatlatıyor ve stresle baş etmeyi kolaylaştırıyor. Bu nedenle, uykusuzluk probleminden dert yanan bir çok kişi ASMR’a başvuruyor. Yorgunluk ve panik atakla baş etmede de ASMR’ın hakkını ASMR’a vermek gerek.

Gerçi, bu deneyimi kendinize yaşatmak için illa bir sıkıntınız olmasına da gerek yok. Uykuda bile işi gücü bırakmayıp harıl harıl çalışan beyniniz için kısa bir ASMR molası vererek onu biraz da olsa rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

Samurai Jack” ve “Garden of Words” ‘den birer ASMR sahnesi ile beyninize rahatlama şansını hemen verebilirsiniz.

 

Başarılı bir ASMR deneyimi için kulağınızı internete verin

Stresle başa çıkmak, rahatlamak, farkındalığını arttırmak ve uyumak için ASMR’a başvuranların sayısı o kadar fazla ki, Youtube’da uzunluğu saatlere varan videolara rastlamak mümkün. Hatta Whisper Lodge gibi kişiye özel ASMR deneyimleri yaşatan kuruluşlar bile yurtdışında peydahlanmaya başlamış durumda.

İşin sağlığı ilgilendiren tarafı ASMR’ın saçma sapan bir trend olmadığının ve pek çok insan için işe yararlılığının kanıtı. Gerçekten de ASRM videoları ile kendini uyutan ya da sakinleştiren insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Fakat bu durum elbette ki ASMR’ın popüler kültürün bir parçası olmasının önüne geçmiş değil. Kendisinin ekmeğini en iyi yiyenler arasında W Magazine’i ve ünlülerle gerçekleştirdikleri ASMR Interview videolarını sayabiliriz.

Bir seneden uzun bir süredir güçlü isimleri hassas mikrofonların önüne oturtan W Magazine, bizi ünlülerle hoş bir sohbete dahil ederken ASMR deneyimi yaşamamızı da sağlıyor. Kısacası, popüler kültüre alet oluşuyla yayıldığı alan epeyce bir genişlediğinden, kafalardaki “bu ASMR da neymiş?” sorusunun cevabını internet üzerindeki sayısız örnekle cevaplamak oldukça kolay.

Gerçekten de zararsız ve masrafsız bir terapi yöntemi. Kolombiya Üniversitesi Uyku Bozukluğu Uzmanı Dr. Carl W. Bazil, beynin fişini dilediğimiz zaman çekip, kepenklerini kapamada ASMR videolarının yeni ve özgün bir yol sunduğunu söylüyor.

Bazil, “Insomnia’dan muzdarip insanların uyarılma seviyeleri aşırılık düzeyine çıkabiliyor” diyor ve ekliyor, “Güdümlenmiş görsellik, progresif rahatlama yöntemleri, hipnoz ve meditasyon gibi davranışsal tedaviler, bilinçaltını kandırmaya yönelik yöntemlerdir. ASMR videoları da beyni kandırmada farklı bir yöntem olarak sıyrılmakta.”

 

Peki sizde ASMR var mı?

Yorgun, halsiz ve mendebur olunca uyarılmaya da fazlasıyla elverişli olan beynin hassasiyetini ona karşı bir silah gibi kullanan ASRM, bazı uzmanlar tarafından ‘sürüngen beyin durumu’ olarak da tabir ediliyor. Belki de kendisi, ilkel beynimizden bize miras kalan küçük bir hediye. Ancak, evrim sürecinde bu hediyeyi kaybedenler de yok değil.

Bir başka değişle, sizde ASMR hassasiyeti  ya da etkilenmiyor olabilirsiniz. Beyin tetikleyicisi ASRM seslerin listesi bir hayli kabarık. Fırça, kağıt, klavye, poşet, kağıt gibi günlük hayatta kullandığımız nesnelerden çıkan düşük desibelli sesleri ya da günlük hayatın volume’munun çok altında kalan fısıltı gibi sesleri listeye dahil edebiliriz.

ASMR Nedir ?
ASMR Nedir ?

İnternette kendinizi ASMR testine tabi tutabileceğiniz birçok örnek var. Fısıldama, hışırdatma, sayfa çevirme, fısfıs, çekiç sesi, makas sesi, oyun kartı karıştırma, kutu kapatıp açma, masanın üzerinde gezinen tırnaklar, keçeli kalem ve tebeşir sesi akla ilk gelenlerden.

Siz hepsinden, birkaçından ya da hiçbirinden etkilenmiyor olabilirsiniz. Sanırım denemeden öğrenemezsiniz 🙂

Yorumlar