Pazar Rotası: Bomonti ve Kurtuluş

Bomonti Ada mahalleye geldi geleli bir hız başladı. Her geçen gün sokak aralarına açılan şirin 3. dalga kahveciler, yarı İtalyan pizzacılar ile buralar da sonunda renklendi!

Keşfetmeye doyamadığımız, sürekli  yenilenen Bomonti / Kurtuluş rotasına hazırsanız leziz bir kahvaltı ile güne başlayalım.

 

Delimonti

Bomonti Ada’da yer alan, lokal yiyecekler konusunda farkındalığı arttıran gurme bir market. Antakya’dan gelen humus, Konya etli ekmeği, İzmir usulü kelle söğüş ya da şarap kavından bahsediyorum ki daha sonra değerlendirilsin diye ama asıl önemli olan yöresel peynirler, bal, kaymak çeşitleri ve mıhlama ile dolu dolu bir kahvaltı rotası olması!

Pazar Rotası: Bomonti ve Kurtuluş

A: Bomontiada-Tarihi Bomonti Bira Fabrikası; No:1/F

 

Feriköy Antika Pazarı

Her Pazar saat 10:00’da kapılarını açıyor. Analog fotoğraf makineleri, eski saatler, plaklar, daktilolar daha neler neler…

Erkenden gelerek, güzel parçalar kapılmadan gezmek isteyenler için Antika Pazarı’nda yer alan gözlemeciler de harika bir kahvaltı rotası olmaya aday.

Karnımızı doyurduktan sonra başlıyoruz tezgahları dolanmaya. Remigton, Olympia, Erica gibi markaların daktiloları bulabilirsiniz, fiyatlar bazı tezgahlarda çok uçuk bazı tezgahlarda gayet uygun şekilde oluyor. Porselen İngiliz, Fransız tabaklar ve fincanlar bizim favorilerimiz! Pazarda en çok ilgi gören tezgah, lenslerin, analogların satıldığı yer olsa gerek.

Yer yer bit pazarı yer yer antika pazarı diyebiliriz burası için. Koleksiyoncular için eski paralar dosyalanmış şekilde bile satılıyor. Dev hizmet doğrusu!

A: Ergenekon Cd. No:58

 

Pazara doyduktan sonra “But first coffee!” diyor minik bir mola için yola çıkıyoruz. İster Kozmos, ister Marika, isterseniz de But First Coffee’yi tercih edebilirsiniz.

 

Kozmos

Sokak arasında yer alan bu minnacık kahveci sakinliği ile gönlünüzde taht kuracak. Hava güzelse dışarı attıkları yaz temalı sandalyeleri üzerinde bir kitap okuma keyfi bile yapabilirsiniz. Mahallede kapı önünde hem de!

Kahvelerinin güzelliğinin yanı sıra bir de “zamansız tabak” isminde bir tabakları var ki mutlaka haftasonu keyiflerinize dahil etmelisiniz. Kişniş tohumu ve zeytinyağı ile tatlandırılmış avokado, tarçın serpilmiş yeşil elma dilimleri, mekan sahiplerinin aile işinin bir ürünü olan nefis keçi peyniri, yumurta ve portakaldan oluşan bu tabaktakileri yedikten sonra inanılmaz enerjik hissedeceğinizin garantisini veriyoruz!

Çıkarken; en tatlı köşede, fotoğrafı yer alan Boysan’a selam göndermeyi unutmayın!

A: Merkez Mahallesi, Sıracevizler Caddesi, Halepli Şükrü Sokak, No 19/A

 

Pazar Rotası: Bomonti ve Kurtuluş

A: Cumhuriyet mh. Extanse apartman 5/9 Bomonti, Cumhuriyet, Feriköy Fırın Sk., 34380 Şişli/İstanbul

 

Marika

Kurtuluş’un ara sokaklarından birinde açılan Marika açıdığı gibi mahalleli tarafından çok sevildi. Semtin ilk kahve dükkanı olan Marika bulunduğu mahallenin ruhuna da uygun karakteri ile müdavimlerini oluşturmaya başladı. Petra ve Probador Colectiva kahvelerini sunan Marika’da ekşi mayalı açık sandviç, kruvasan, panini, granola gibi pek çok doğal lezzeti de bulabilirsiniz. Özellikle pestolu paniniyi denemenizi tavsiye ederiz.

marika photo credit denemen lazìm

A: Bozkurt Mahallesi Seymen Sok. No: 34 C Kurtuluş/Şişli

 

Pelit Turşucusu

Evinize güzel bir turşu almak isterseniz; Kurtuluş’un epey eskilerinden olan Pelit, nostaljik turşucu kültürünü hala yaşatmaya devam ediyor. İçerideki minik masada oturup turşu suyu içmek hala mahallelinin sürdürdüğü bir gelenek. Her turşusu ayrı bir güzel ama özellikle lahana, domates ve acur iddialı.

pelit turƒucusu photo credit deniz özdaº

Fotoğraf: Matchup Mag (Deniz & Türker)

A: Kurtuluş Cad. No:121/A

 

Mahallenin sokakları arasında gezinirken Arma Pastanesi’nin yıllardır aynı lezzette yaptığı o müthiş damla sakızlı Paskala çöreğinden almayı unutmayın.

Mezelerinin ünü sadece Kurtuluş’ta değil şehrin pek çok yerinde de bilinen Tuşba Şarküteri’den tarama ve topik alıp farklı kültürlerin lezzetlerini mutlaka denemelisiniz. Aynı şekilde Tadal Şarküteri ve Tuana Meze evi’nde de sizi yanıltmayacak pek çok lezzet bulabilirsiniz.

tuƒba meze evi photo credit ece

Tuşba Meze Evi: Ergenekon Cad. 27/A

Tuana Meze Evi: Kurtuluş Cad. No:58 D:1, Şişli/İstanbul – Avrupa

 

Akşam yemeği için ise iki alternatifimiz var;

Kurtuluş Adana Ocakbaşı

Salaş, küçücük bir yerdir. Direkt yokuşun başında, ambiyansı olmayan 8-9 masalık Adana usülü kebap yemek için ideal bir yer. Tabii dışı kıtır, içi sulu, bol acılı, bol yağlı kebaptan hoşlanıyorsanız. Ciğer ve çöp şişleri ile yoğurtlu patlıcan salataları da nefis. Vedat Milör’ün “Ünlü olunca bozar diye tanıtmaktan çekindim.” şeklinde bir itirafı varmış Kurtuluş Ocakbaşı için. Fiyatlar makul.

A: Bozkurt Mahallesi, Ergenekon Caddesi, Baysungur Sokak, No 2/D, Şişli, İstanbul

 

Madam Despina Meyhanesi

Fasılın ve meyhane kültürünün en uyumlu olduğu mekanlardandır. Türkiye’nin ilk kadın meyhane işletmecisi olarak bildiğimiz Madam Despina’nın mezeleri, zamanla şehrin çeşitli meyhanelerinde “Despina” adıyla sunulur oldu. Madam’ın fotoğrafına karşı iki tek atmak isteyenler, dekorasyonu, muşamba örtülü masaları, tadı, lezzeti, minik bahçesi, tarih kokan duvarlarıyla tipik Rum meyhanesi olan Madam Despina’da Pazar akşamını sonlandırabilir.

A: Açık Yol Sok. No:9, Kurtuluş, Şişli, İstanbul – Avrupa 

 

Mahalle kültürünü yeniliklerle buluşturan, eski adı Tatavla olarak Rum’lara ev sahipliği yapan Kurtuluş ve Bomonti’yi nacizane bilgilerimizle keşfettiğiniz keyifli bir Pazar günü olsun!

 

Yorumlar