Bulletproof Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Bulletproof kahve David Asprey’in Tibet seyahati sırasında Tibetlilerin içtiği yağlı çaydan (po cha yada Tibetian tea olarak da biliniyor) esinlenerek geliştirdiği bir kahve. “Bulletproof” kendi markası ve bulletproof kahve bu markanın sattığı kahve+brain octain oil ve ghee yağı ile oluşturuluyor.

Ürünleri web sayfasından sipariş verebiliyorsunuz. Bu kahveyi tükettiğimizde konsantrasyonumuzun ve enerjimizin daha yüksek olacağı ayrıca kahve içtikten sonra oluşan açlık hissinin oluşmayacağı söyleniyor.

Bulletproof Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?
Bulletproof Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Peki biz elimizdeki imkanlarla bulletproof kahve nasıl yapacağız?

Malzemeler

  • 1 fincan kahve (çekirdek kahveden yapılmış)
  • 1 yemek kaşığı ghee yağı
  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

Öncelikle kahvemizi hazırlıyoruz. Hazırladığımız kahvenin içerisine 1 yemek kaşığı kadar ghee yağı ve 1 tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ekliyoruz ve  bıııızzzzzzzttttt çırpıyoruz. Çırpmak için blender, mikser yada kahve köpürtücüsünü kullanabilirsiniz.

Benim tavsiyem çırpmadan içmemeniz. Bundan bikaç sene önce ben çırpmam gerektiğini  bilmiyordum,  hindistan cevizi yağı faydalıymış kahveylede içiliyormuş diye kahvemin içine 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı koyup koltuğuma kuruldum. Tabi o günden sonra bir daha böyle bir karışımı aklımın ucundan bile geçirmedim! taaaki  çırpmam gerektiğini öğrenene kadar 🙂

Peki ben bu kahveyi nasıl tüketiyorum?

Ben kendime hazırlarken kahvemin içerisine sadece 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ekliyorum ve çırpıyorum. Çünkü yüksek oranda yağ almak istemiyorum. Eğer yağdan yüksek beslenecekseniz basit tanımla karbonhidratsız (ketojen) beslenmeniz tavsiye ediliyor. Ben beslenme düzenimden karbonhidratları çıkartamadığım için kendi içimde böyle dengelemeye çalışıyorum.

Ayrıca bu kahveyi daha lezzetli ve eğlenceli hale getirmek tamamen sizin hayal dünyanıza kalmış . Tarçın, kako, matcha çayı, süt, kaju sütü, badem sütü, hatta hindistan cevizi suyu…. gibi şeyler ekleyerek çok farklı lezzetlerde kahvelere ulaşabilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Tuğçe Öztürk

Yorumlar