Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği

Çakraları muhtemelen yoga derslerinden duymuşsunuzdur. Belki birisi size belirli bir çakra üzerinde çalışmanız gerektiği konusunda tavsiye bile vermiştir.

Çakralar açık ve dengede olmaları gereken enerji diskleri olarak düşünülürler. Çakralar ve Aromaterapi size kendinizi iyi hissetmede yardımcı olacak. Peki nedir bu aromaterapi ve ne anlama gelir?

Sanskritçede kelime anlamı çark, tekerlek, halka demek olan Çakralar, vücudumuzdaki enerji noktalarını ifade eder. Duygusal ve fiziksel refahımızı etkileyen sinir demetlerine, ana organlara ve enerjik bedenimizin alanlarına karşılık gelirler. Eski ve geleneksel metinlerde 88.000 çakranın varlığından bahseder. Ancak omurganız boyunca uzanan 7 ana çakra var. 40 kadar da ikincil çakra vardır. Tüm bu çakralar bedenimizin her yerinde enerji alınması ve dönüştürülmesi için çalışırlar. Bu merkezlerin herhangi birinin çok ya da az çalışması, duygusal ve fiziksel dengemizi bozabilmektedir. Oysa uyum içerisinde olması bedenin bütün sistemlerine dair bir enerji bilgisi açığa çıkarır.Belirli bir çakrada dengeye ihtiyacımız olduğunu kronikleşmiş, bizi yoran duygularımızı, düşüncelerimizi, yaşadığımız fiziksel rahatsızlıkları, yani kendimizi gözlemleyerek bilebiliriz. İşte bu tıkanıklıkları gidermenin de bazı yolları var. Bunlar meditasyon, yoga, müzik dinlemek olabileceği gibi aromaterapiler de olabilmektedir. Çakralar ve aromaterapiler bu nedenle bir arada duyduğumuz bir terim haline gelmekte.

Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği
Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği

Genel olarak çakra diye bahsedilenler 7 ana çakradır. Bu 7 ana çakranın her birine karşılık gelen bir sayı, isim, renk, omurganın sakrumdan başın tepesine kadar belirli bir alanı ve sağlık odağı vardır. Gelin bu 7 ana çakrayı birlikte inceleyelim.

 

1) Kök Çakra – Muladhara: Hayatta Kalmak, Var Olmak

Var olmakla ilgili temel ihtiyaçları yöneten enerji merkezidir.

Tıkalı bir kök çakrası; artrit, kabızlık ve mesane veya kolon sorunları gibi fiziksel sorunlar olarak ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte mali durum veya temel ihtiyaçlarımız ve refahımız konusunda güvensiz hissetmek yoluyla duygusal olarak ortaya çıkabilmektedir. Fakat aynı hizada ve açık olduğunda, hem fiziksel hem de duygusal olarak güvende hissederiz.

Bulunduğu Yer: Böbrek üstü bezlerimizle bağlantılı olup omurgamızın sonunda, kuyruk sokumunun 2.segmanında yer alır.

Etkileyenler: Para ve yiyecek gibi hayatta kalma sorunları.

Renk: Kırmızı

Şifa Egzersizleri: Kök Çakra tamamen topraklanmış hissetmekle ilgilidir. Çıplak ayaklarınızı yere basmak bunun için harika bir egzersizdir. Kundalini Yoga’yı denemek ve Köprü Pozu yapmak, kök çakrayı açmanıza yardımcı olacaktır.

Şifalı Gıdalar: Kök Çakranın rengi kırmızıdır. Bu nedenle,

 • Elma ve pancar gibi kırmızı renkli yiyecekler
 • Havuç ve patates gibi öğütülmüş sebzeler
 • Kırmızı acı biber ve Tabasco sos gibi acı baharatlar tüketin.

 

2) Sakral Çakra – Swadhisthana: Yaratıcılık

2. Çakra Sakral Çakradır. Bu, yaratıcı hissetme, cinsellik, değişimi kabul etme ile ilgilidir. Başkalarını ve yeni deneyimleri kabul etme becerimizle ilgilidir. Yani hem cinsel içgüdülerimizi ve arzularımızı hem de ilişkilerimizdeki varlığımızı yönetir.

Bu çakra ile ilgili sorunlar; idrar yolu enfeksiyonları, bel ağrısı ve iktidarsızlık gibi ilişkili organlarla ilgili problemler yoluyla görülebilmektedir. Ayrıca duygusal olarak, bu çakra öz değer duygularımızla ve daha spesifik olarak zevk, cinsellik ve yaratıcılık konusundaki öz değerimizle bağlantılıdır.

Bulunduğu Yer: Sakral Çakramız yumurtalık ve erbezleri ile ilgili olup, göbek deliğinin altında pelvik kemiğin üzerindedir.

Etkileyenler: Bolluk hissi, refah, zevk, cinsellik, aktivite eksikliği.

Renk: Turuncu

Şifa Egzersizleri: Pelvik egzersizleri ve Kobra Yoga Pozu

Şifa Gıdaları: Sokral Çakranın rengi turuncudur. Bu nedenle

 • Portakal ve mandalina gibi turuncu renkli yiyecekler
 • Fındık yiyin.

 

3) Karın Çakrası – Manipura: Kimlik ve Güç

3. Çakra Karın ya da Solar Pleksus Çakrası, kendimize güvenme ve kabullenmekle ilgilidir. Ayrıca sindirim sistemini ve kişisel gücümüzü de temsil etmektedir.

3. çakradaki tıkanıklıklar genellikle ülser, mide ekşimesi, yeme bozuklukları ve hazımsızlık gibi sindirim sorunları yoluyla yaşanmaktadır. Kişisel gücümüzün çakrasıdır. Kısaca bu, özgüvenimizle ilgili olduğu anlamına gelmektedir.

Bulunduğu Yer: Karın Çakramız pankreas ile bağlantılı olup göbek deliğinin iki parmak kadar üzerinde yer alır.

Etkileyenler: Öz değer, kendine güven, öz saygı düşük bağışıklık ve çekirdek kaslarda zayıflık.

Renk: Sarı

Şifa Egzersizleri: Kundalini Yoga, Dans

Şifalı Gıdalar: Solar Pleksus Çakrasının rengi sarıdır. Bu nedenle

 • Mısır gibi sarı renkli yiyecekler yiyin
 • Tahıllar ve granola ve kepekli ekmek gibi lifler
 • Nane ve papatya çayı gibi çaylar tüketin

 

4) Kalp Çakrası – Anahata: Sevgi ve Şefkat

4. Çakra Kalp Çakrası, sevme yeteneğimizi temsil eder. Tutku ve güven duygularımızla da ilgilidir. Duygularımızı bu çakra yönetmektedir.

Kalp çakramızdaki bloklar, fiziksel sağlığımızda kalp sorunları, astım ve kilo sorunları yoluyla kendini gösterebilmektedir. Ancak engellemeler genellikle insanların eylemleriyle daha da net bir şekilde görülmektedir. Kalp çakrası blokları olan insanlar genellikle kendi zararlarına göre başkalarını ilk sıraya koyarlar. Kalp çakrası 7 çakranın ortasıdır. Bu yüzden üst ve alt çakralarımız arasındaki boşluğu doldurur. Aynı zamanda başkalarını sevme ve onlarla bağlantı kurma yeteneğimizi temsil eder. Üstelik uyum dışına çıktığımızda, kendimizi yalnız, güvensiz ve izole hissetmemize neden olabilmektedir.

Bulunduğu Yer: Kalp Çakramız timus bezine bağlı olup göğüs kemiğinin ortasında yer alır.

Etkileyenler: Aşk, neşe, iç huzur ve öfke

Renk: Yeşil

Şifa Egzersizleri:

 • Bikram Yoga
 • Sevgi, sadece kalbimizi başkalarına açar. En iyi şifa egzersizidir.

Şifalı Gıdalar: Kalp Çakrasının rengi yeşildir. Bu nedenle

 • Yapraklı sebzeler ve ıspanak gibi yeşil renkli yiyecekler
 • Yeşil çay tüketin.
Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği
Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği

 

5) Boğaz Çakrası – Vishuddha: İfade

5. Çakra Boğaz Çakrası, iletişim kurma ve kendimizi ifade etme yeteneğimizi temsil eder.

Bu çakradaki tıkanıklıklar; ses ve boğaz problemlerinin yanı sıra o bölgeyi çevreleyen dişler, diş etleri ve ağız gibi her şeyle ilgili herhangi bir problem şeklinde görülebilmektedir. Ayrıca konuşmalara hakim olma, dedikodu yapma, düşünmeden konuşma ve zihninizi konuşmakta güçlük çekme yoluyla da görülebilmektedir. Fakat uyum içinde olduğunuzda, şefkatle konuşacak ve dinleyeceksiniz. Konuşurken kendinizden emin hissedeceksiniz çünkü sözlerinizle kendinize karşı dürüst olduğunuzu biliyorsunuz.

Bulunduğu Yer: Boğaz Çakramız tiroid bezimiz ile bağlantılı olup, boyun ile boğaz arasında boğaz çukurunun ortasında yer alır.

Etkileyenler: İletişim, duyguların kendini ifade etmesi, gerçeği konuşma, sır saklama ve kendini ifade etme hareketsizliği.

Renk: Mavi

Şifa Egzersizleri: Şarkı söylemek, ilahiler söylemek, konuşmak ve başkaları için ama özellikle kendiniz için ayağa kalkmak. Yoga yaparken Omuz duruşu yapın.

Şifalı Gıdalar:

 • Meyve suyu ve çaylar için.
 • Her çeşit meyveyi tüketin.

 

6) Üçüncü Göz Çakrası – Ajna: Derin Algı ve Anlayış

6. Çakra Üçüncü Göz Çakrası, büyük resme odaklanma ve onu görme yeteneğimizle ilgilidir. Yani ruhani gelişim, sezgiler ve iç görümüz ile ilgilidir.

Tıkanıklıklar; baş ağrısı, görme veya konsantrasyon sorunları ve işitme sorunları olarak kendini gösterebilmektedir. Gerçeği dinlemekte güçlük çeken (“her şeyi biliyor” gibi görünen) veya sezgileriyle temas halinde olmayan kişilerin de bir engeli olabilmektedir. Ama açıldığında ve uyumlu olduğunda, insanların sezgilerini takip edecekleri ve büyük resmi görebilecekleri söylenmektedir.

Bulunduğu Yer: Üçüncü Göz Çakramız hipofiz bezine bağlı olup iki kaşımızın ortasındır

Etkileyenler: Sezgi, hayal gücü, bilgelik, düşünme yükümlülüğü, karar verme, iç görü eksikliği.

Renk: İndigo denilen çivit mavisidir. Yani mor ve menekşe arası bir renktedir.

Şifa Egzersizleri:

 • Çocuğun Duruşu veya diğer öne eğik yoga pozları
 • Göz eksorizi
 • Bitkisel yağ tedavisi

Şifalı Gıdaları: Üçüncü Göz’ün rengi İndigo’dur. Bu nedenle

 • Üzüm ve yaban mersini gibi mor renkli meyveler
 • Çikolata
 • Lavanta aromalı baharatlar veya çay

 

7) Taç Çakrası – Sahasrara: Benliği Aşmak, İlahi Olanla Bağlantı

7. Çakra Taç Çakra, ruhsal olarak tamamen bağlanma yeteneğimizi temsil eder. Taç çakra diğer tüm çakralarla (ve dolayısıyla bu sistemdeki her organla) bağlantılıdır. Bu nedenle sadece tüm bu organları değil, beynimizi ve sinir sistemimizi de etkiler. Aydınlanma çakrası olarak da kabul edilmektedir. Yaşamımızın amacı ve maneviyatıyla olan bağlantımızı temsil eder. Ayrıca ilahi yapıyı ve kozmik bilinci temsil eder.

Taç çakrası tıkalı olanlar, dar görüşlü, şüpheci veya inatçıdır. Bunun yanı sıra bu çakra açıkken, diğer tüm çakraların açık kalmasına yardımcı olduğu ve kişiye mutluluk getirdiği düşünülmektedir.

Bulunduğu Yer: Tepe Çakramız ise epifiz bezi ile ilişkili olup başımızın tepesinde kafamızın tam ortasındadır.

Etkileyenler: İç ve dış güzellik, maneviyatla bağlantımız, saf mutluluk, korku ve kopukluk

Renk: Menekşe

Şifa Egzersizleri:

 • Koşu veya kardiyo
 • Meditasyon

Şifa Gıdaları: Taç Çakra, çevremizle olan ruhsal bağımızı temsil eder ve iyileştirici gıdalardan fayda sağlamaz. Taç Çakranın temizlenmesi için temiz hava ve güneş ışığından yararlanma daha faydalıdır.

 

Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği, Uygulama Şekli

Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği
Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği

Çakralar, duygulara karşılık gelen bedenin tüm enerji merkezleridir. Bunlardan biri muhtemelen siz bu yazıyı okurken sizinle rezonansa girecek. Yarın farklı biri sizinle rezonansa girebilir. Ayrıca sürekli bir problem olarak, sık sık bloklarla uğraştığınız bir çakra olarak sizinle diğerlerinden daha fazla etkileşimde olması muhtemeldir. Üstelik bunun yanında arada sırada başka tıkanıklıklar da ortaya çıkabilmektedir. Eğer çakralar sizi yukarıdaki bozulmalar şeklinde etkiliyorsa, çakra dengeleme ve yeniden hizalama çalışmaları yapabilirsiniz. Bunlar; yoga, meditasyon, belirli vücut çalışması türleri ve hatta müzik dahil birçok şeyi içerir.

Aromaterapi; bitkilerin, kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığıyla ruh-beden-zihin dengesi vermeyi amaçlar. Beş duyu organımız içerisinde bilinçaltımızı uyaran tek duyu koku duyumuz olup, bunun aracısı da uçucu yağ dediğimiz, bitkinin kendisinden yüz misli daha kuvvetli, konsantre formu uçucu yağlardır.

Her çakra için bedenimizi, zihnimizi ve bilinçaltımızı uyararak dengeye getirmemize yardım eden farklı uçucu yağlar vardır. Bu uçucu yağları, bir sabit yağ ile karıştırıp, ilgili çakra bölgesini dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ya da saf halini koklayabilirsiniz veya buhurdanda suya damlatarak ortamınızda soluyabilirsiniz.

Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği
Çakralar ve Aromaterapi ile Enerji Temizliği

 

Kök Çakra dengesi sağlayan uçucu yağlar:

 • Sedir
 • Karanfil
 • Zencefil
 • Patchouli

Sakral Çakra dengesi sağlayan uçucu yağlar:

 • Ylang-Ylang
 • Sandal Ağacı

Karın Çakrası dengesi sağlayan uçucu yağlar:

 • Lavanta
 • Biberiye
 • Bergamot

Kalp Çakrası dengesi sağlayan uçucu yağlar:

 • Gül

Boğaz Çakrası dengesi sağlayan uçucu yağlar:

 • Okaliptüs
 • Adaçayı

Üçüncü Göz Çakrası dengesi sağlayan uçucu yağlar:

 • Nane
 • Yasemin

Taç Çakra dengesi sağlayan uçucu yağlar:

 • Sığla

Yorumlar