Chigong ile Yaşam Enerjinizi Evrensel Enerjiyle Dengeleyin

Chigong ya da Qigong; zihinsel, duygusal, fiziksel ve ruhsal seviyelerde çalışan bütünsel bir terapidir. Eski Çin Chigong uygulamaları, yavaş, kasıtlı hareketleri, meditasyonu ve nefes egzersizlerini birleştirir.

Chigong (çigong, gigong, chi kung), kökenleri 5 bin yıl öncesine dayanan kadim Çin bilgeliğinin uygulamasıdır. Çin tıbbının temeli olan Tao ve Zen öğretilerinin uygulanmasıdır. Temeli evrensel yaşam enerjisi Chi’yi artırmaktır.

Chigong kavramı; Çin Hükümeti tarafından 1996 yılında Ulusal Sağlık Planı’na eklenmiştir. 1989 yılından itibaren Çin’de resmi olarak tıbbı tedavi yöntemi kabul edilmiştir. Hatta bazı üniversitenin müfredatına da girmiştir.

Aynı zamanda Chigong, felsefi savaş sanatlarının da temelini oluşturur. Ayrıca sadece fiziksel bir aktivite değil; zihinsel, ruhsal, duygusal  ve ruhsal enerjiyi denge getiren bir felsefedir.

Nefes, can, yaşam enerjisi anlamlarını taşıyan Chi (çi) ile beceri, emek anlamlarına gelen Gong birleşince zihin-beden-ruh bütünlüğü ifade eden Chigong kavramı ortaya çıkmıştır. Yani Chi enerjisiyle bağlantıya geçmemizi sağlayan kozmik bir enerji sanatıdır.

Chigong ile Yaşam Enerjinizi Evrensel Enerjiyle Dengeleyin
Chigong ile Yaşam Enerjinizi Evrensel Enerjiyle Dengeleyin

Genellikle Chigong denilince akla Tai Chi de gelir. İkisi birbiriyle bir bütün olsa da yine de birbirinden farklı iki konudur.

Yeni başlayanlar, bu kadar yakın ilişkide olan Tai Chi ve Chigong disiplinlerini başta ayırt etmekte zorlanabilirler. Kısaca aradaki farkı açıklamak gerekirse, Tai Chi, dış dövüş sanatlarından ziyade daha çok içe yönelir. Ruhsal boyutu daha yoğun hissedilen, oldukça yavaş bir meditasyon halidir. Dolayısıyla  Tai Chi zihinsel, ruhsal ve bedensel taraflara yoğunlaşan Chigong’dan bu anlamda ayrılır.

Günümüzde bu Çin sanatlarının giderek yaygınlaşmaya başladığını görebilirsiniz. Hatta, parklarda, bahçelerde sıkça uygulandığına şahit olabilirsiniz.

 

Chigong’un Faydaları Nelerdir?

 • Chigong, kişinin çevre ve evrenle olan uyumunu yeniden yakalamasına yardım eder. Yani aslında yaşam enerjimiz olan Chi’nin evrensel enerjiyle dengelemesine, uyumlanmasına yardımcı olur.
 • İçimizdeki denge ve uyum gibi ilkeleri geliştirir.
 • Chigong yaparak zihinsel dinginliği yakalarız.
 • Aynı zamanda bedenimizdeki enerji akışını düzenleriz. Bu anlamda Chigong’u bir tür meditasyon gibi düşünebilirsiniz.
 • Chigong sayesinde dikkat ve konsantrasyon artar. Dingin bir zihne kavuşturur, farkındalığınızı arttırır, sezgilerinizi güçlendirir.
 • Grup çalışmalarındaki uyum ve başarı artar. Böylelikle takım çalışmasına yatkınlığımız artar.
 • Stresle mücadele etmenize yardımcı olur.
 • Her meditasyonda olduğu gibi bunda da daha kaliteli bir yaşama sahip olmanız için farkındalığınızı arttırır. Duygu halinizi derinleştirerek anda kalmayı ve akışa kapılmayı kolaylaştırır.
 • Ruhsal iniş çıkışlarla ve yorgunlukla mücadele etmenize yardımcı olur.
 • Chigong ile doğru nefes almayı öğrenirsiniz.
 • Duruş bozukluklarıyla mücadele etmenizi sağlar.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Merkezi sinir sistemini uyararak kavrayışınızı güçlendirir.
 • Kemiklerinizin ve eklemlerinizin güçlenmesini sağlar.
 • Dokuların yenilenmesini sağlar.
 • Kireçlenme, romatizmal ağrılar, kalp rahatsızlıkları, astım gibi insan hayatını zorlaştıran çok sayıda hastalığın iyileşmesine katkı sunar.
Chigong ile Yaşam Enerjinizi Evrensel Enerjiyle Dengeleyin
Chigong ile Yaşam Enerjinizi Evrensel Enerjiyle Dengeleyin

Chigong rutinleri kalori yakmak veya kalp atış hızınızı yükseltmek için tasarlanmadı. Bunun yerine Chigong, dolaşımınıza, dengenize ve hizalanmanıza yardımcı olabilecek bir dövüş sanatıdır. Ayrıca chi veya qi (“chee” olarak telaffuz edilir) adı verilen sanat, enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilirler.

Düşük etkili hareketli meditasyonlara ayakta durma ve dengeleme dahildir. Chigong yeni başlayanlar ve sağlık sorunları olan kişiler için mükemmel fitness aktiviteleri olmasına rağmen, elit sporcular da yavaş hareketlerden faydalanır. Çünkü herkesin daha iyi denge ve kas kontrolüne ihtiyacı vardır.

 

Hedeflediği Alanlar

Karın: Evet. Egzersiz gibi hareketler yapmayacaksınız, ancak hareketten diğerine akarken karın kaslarınızı kullanıyor olacaksınız.

Kollar: Evet. Kollarınız, bu nazik dövüş sanatlarındaki hareketlerin bir parçasıdır.

Bacaklar: Evet. Hareketleri ayakta yaparsınız, bu nedenle Tai Chi ve Chigong bacak kaslarınızı kullanır, ancak yoğun bir şekilde değil.

Kalçalar: Evet. Egzersizler özellikle kalça kaslarını hedef alan pozisyonları içermez, ancak bu kaslar siz hareket ettikçe çalışacaktır.

Bel ve Sırt: Evet. Tai Chi ve Chigong, sırtınızdaki kaslar da dahil olmak üzere tüm vücudunuzu kullanır.

 

Egzersiz Tipi

Esneklik: Evet. Hareketler esnekliği artırmaya yardımcı olur.

Aerobik: Hayır. Bunlar hareketli meditasyonlardır, kardiyo egzersizleri değil.

Güç: Evet. Qi gong ve tai chi yaptığınızda, ince bir şekilde güç geliştiriyorsunuz. İhtiyacınız olan tek şey vücut ağırlığınız. Kaslı pozlarla güç sağlamakla ilgili değil, tüm vücudunuzu meşgul etmekle ilgili.

Spor: Hayır. Bu bir spor değil.

Yoğunluk Seviyesi: Düşük. Hareketli meditasyon, eklemlere ve kaslara minimum baskı uygulayan çok düşük etkili bir egzersizdir.

 

Chigong Yapmak için Gerekenler

Maliyet: Maliyetler minimumdur. Hareketleri öğrenmek için en iyisi bir sınıfa kaydolmak veya bir DVD’yi takip etmektir.

Yeni Başlayanlar İçin İyi: Hem Chigong hem de Tai Chi, yeni başlayanlar için mükemmel uygulamalardır.

Açık havada: Evet. Dersler içeride veya dışarıda yapılabilir.

Evde: Evet. Hareketli meditasyonlar evde yapılabilir.

Ekipman: Gerek yok.

 

Chigong Sağlık Sorunları Olanlar İçin İyi Midir?

Chigong ile Yaşam Enerjinizi Evrensel Enerjiyle Dengeleyin
Chigong ile Yaşam Enerjinizi Evrensel Enerjiyle Dengeleyin

Chigong’un en iyi özelliklerinden biri, hemen hemen her fitness seviyesine uyacak şekilde uyarlanabilmeleridir. Artritiniz varsa nazikçe akan düşük etkili hareketler eklemlerinizde kolaydır. Hatta gerekirse oturarak veya tekerlekli sandalyede yapabilirsiniz.

Ancak tıbbi sorunlarınız veya yaralanmanız varsa veya yakın zamanda ameliyat olduysanız, aktivitenizi artırmadan önce doktorunuza danışın.

Hamileyken, Chigong gibi meditatif hareketlerden birçok fayda elde edebilirsiniz. Esnekliğinizi artırır ve dengenizi geliştirir. Düşük etkilidir, bu nedenle eklemlerinizi riske atmazlar.

Yüksek tansiyonunuz varsa, bazı araştırmalar Chigong’un tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diğer araştırmalar da kolesterol seviyelerinde bir düşüşe işaret ediyor. Bu, kalp hastalığı olasılığınızı düşürmenize yardımcı olur.

Kalp hastalığınız varsa veya tansiyon ilacı kullanıyorsanız önce doktorunuza danışın. Bazı tansiyon ilaçları, eğildiğinizde veya başka hareketler yaptığınızda başınızın dönmesine neden olabilir.

Chigong, diyabetiniz varsa ve hareketsiz kaldıysanız, sizi nazikçe tekrar hareket etmeye sokmanın harika bir yoludur. Fitness seviyenize bağlı olarak, doktorunuz muhtemelen diyabetinizi yönetmeye yardımcı olmak için biraz kardiyo ve daha ılımlı aktivite önerecektir.

Chigong yavaş, zarif danslar gibi vücudunuzu sürekli hareket halinde tutar. Bir ders alabilir veya egzersizleri dışarıda, kendi başınıza veya bir grupla yapabilirsiniz.

Chigong, esnekliğinizi ve dengenizi geliştirmenin rahatlatıcı yollarıdır. Aktif ve canlı kalmanın harika bir yoludur. Nazik, akıcı hareketler eklemlerde kolaydır. Ancak diyabet veya dolaşım problemleri gibi herhangi bir durumunuz varsa veya pozisyon değiştirdiğinizde başınızı döndürebilecek herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, önce doktorunuza danışın.

Çoğu insanın ayrıca yürüme gibi bazı aerobik egzersizlerinin yanı sıra ek güç oluşturması gerekecektir. Sizin için ne tür çok yönlü programın doğru olduğunu görmek için doktorunuza danışın. Bunlar kalp pompalayan egzersizler değil. Ancak tecrübeli sporcuların bile harekete yönelik meditatif, kasıtlı bir yaklaşımdan kazanacakları çok şey vardır.

Yorumlar