Dahası Var: 25. İstanbul Caz Festivali

Şehirde gerçekleşen festivalleri sarıp sarmalamak konusunda oldukça hazırlıklı olduğumuzu düşünüyorum. Festival programı açıklanır açıklanmaz listeler oluşturulup, biletlerin satışa çıkacağı günde de pusuya yatıp, sonrasında da o içimizi güzelleştirecek etkinliğin geri sayımını başlatmak…

25. yılını da kutlayan festival, insanın içini kıpır kıpır yapan bir programa sahip. 26 Haziran – 17 Temmuz tarihleri arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 27 farklı mekânında ağırlayacak olan İstanbul Caz Festivali için işe liste oluşturmakla başlayalım, biletler satışta olduğu için de elleri çabuk tutmakta fayda var.

 

Kalbime Kalbime: Nick Cave & The Bad Seeds

İşte festivalin çiçeği de tam karşınızda. 17 yıl sonra, İstanbul Caz Festivali kapsamında, 10 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta tekrar hayranlarıyla buluşacak olan Nick Cave ve grubu The Bad Seeds, %100 Music desteğiyle uzun zaman hafızalardan çıkmayacak bir performansa imza atacak. Kalp atışlarının hızlanması normal elbette.

Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile sanatçının müzik kariyerinde ayrılmaz bir yeri olan Warren Ellis ve ekibin daimi birer parçası olmuş Thomas Wydler, Martyn P. Casey, Jim Sclavunos ile gruba son iki albümde dahil olan gitarist George Vjestica ile besteci ve perküsyonist kimliğiyle tanınan Toby Dammit’ten oluşan The Bad Seeds için geri sayımı başlatmanın tam zamanı.

 

Sabırsızlıkla: Robert Plant & The Sensational Space Shifters

Evet, tam olarak böyle! Grubunu kapan gelsin lütfen, ruhumuz şenlensin. Led Zeppelin’in efsanevi sesi Robert Plant, grubu The Sensational Space Shifters eşliğinde 17 Temmuz akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde karşımızda olacak. Belki bu cümleyi bu yazıda çık sık kuracağım ama gerçekten “Bu konser kaçmaz.”

70’lerdeki parıltılı Led Zeppelin günlerinden solo kariyerindeki unutulmaz yapıtlarına kadar kuşaklar boyu koruduğu yenilikçi müzikal tavrı ve izleyiciyi adeta hipnotize eden sahne duruşuyla Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters, sahnede canlı bir şekilde kesinlikle izlenmeli.

 

Yine Gel, Hep Gel:  Melody Gardot

Melody Gardot’nun karizması, duyuları kategorilere sığmadan sarmalayan derinlikli müziği, derinlerden kendini hissettiren Philadelphia yansımaları, etkileyici vokali ve açıklıkla paylaştığı sahici hikâyelerinin muhteşem bir kombinasyonu 27 Haziran akşamı UNIQ Açık Hava Sahnesi’nde. İlk kez 2009 yılında yine İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbullu seyircilerinin karşısına çıkan Gardot, içimize o büyük heyecanı çoktan düşürdü bile.

 

Benjamin Clementine

Kahramanlarından biri olan Nina Simone’un izinden giden Benjamin Clementine,  25. Caz Festivali’nin yıldızlarından. Etkileyici baladlarıyla her zaman kalp çalan Clementine, ilk kez 2013’te Jools Holland’ın sahnesinde kendini dünyaya tanıttığından beri duyguları yönettiği gerçeği ortada.

Müzik dehası olarak adlandırılan Benjamin Clementine’in, 5 Temmuz Perşembe akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki edebiyatla müziğin tek vücut olup izleyiciyi büyülediği teatral sahnesini kaçırmayın.

 

Badbadnotgood / Zara Mcfarlane

Modern caza yepyeni adımlar atan Toronto çıkışlı saksofon, davul, klavye ve bas gitar dörtlüsü BADBADNOTGOOD ve İngiliz cazının büyük keşiflerinden Zara McFarlane, KüçükÇiftlik Bahçe’de 25. Caz Festivali kapsamında sahne alacak isimlerden.

Karayip ve reggae geleneğini caza ustalıkla yediren Zara McFarlane bu özel gecenin açılışını yaparken, sonrasında ise sahneyi Badbadnotgood’a bırakacaklar. Kendrick Lamar’la işbirliklerine, Black Panther’ın orijinal film müzikleriyle devam eden grup, hip hop cover’larıyla da tanınıyor. Müzik şölenine dönüşecek bu konseri kaçırmayın.

 

Fabrizio Bosso Quartet // Massimo Manzi Trio feat. Elif Çağlar

Bu yıl ilk defa festivalde kullanılacak olan, Beyoğlu’nun en eski binalarından Venedik Sarayı’nın bahçesinde bir konsere gitmek şahane olmaz mı?

İtalya’nın en önemli caz davulcularından Massimo Manzi’nin, gitarda Domingo Muzietti, bas gitarda Massimo Giovannini gibi önemli müzisyenlerden oluşan üçlüsü Massimo Manzi Trio ile başlayacak bir geceye katılmak, unutulmaz anılardan birini de oluşturmak demek. 2 Temmuz akşamı bu üçlüye, caz müzisyeni Elif Çağlar’ın da eşlik edecek olması tadından yenmez hale getiriyor geceyi.  Daha bitmedi!

Bu performansın ardından da, festival sahnesi, caz trompetinin ustalarından, bugüne kadar Enrico Pieranunzi, Rosario Giuliani, Charlie Haden, ve Carla Bley’in de aralarında olduğu güçlü figürlerle işbirlikleri yapan Fabrizio Bosso’nun ve dörtlüsünün oluyor. Dahası var derken bunu kast ediyordum işte.

 

R+R=Now

En büyük ilham kaynağı Miles Davis’in çığır açıcı bakış açısıyla caza kendi ruhunu katan piyano virtüözü Robert Glasper ve yeni grubu R+R=Now ile kendisi gibi farklı türleri aynı potada eritmekten haz duyan müzisyen arkadaşları, multi-enstrümantalist Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, caz trompetçisi Christian Scott ve Kendrick Lamar’ın zirveyi yakalayan parçalarının arkasındaki isim Terrace Martin aynı sahnede göz göze.

Geçen sene kurulan grubun sahne enerjisi ise hep yükseklerde. 6 Temmuz Cuma akşamı UNIQ Açık Hava Sahnesi’nde izleme şansı bulacağımız bu yıldızlar topluluğunun İstanbul’daki ilk performansı kaçmaz.

 

Selen Gülün ‘Kadınlar Matinesi’

Besteleri dünyanın saygın orkestraları tarafından sahneye konan, besteciliğiyle olduğu kadar piyanistliği ve etkileyici vokaliyle de tanınan müzisyen Selen Gülün, ayakları yere sapasağlam basan Kadınlar Matinesi projesini İstanbul Caz Festivali sahnesine taşıyor.

2017’de yayınlanan “Kadınlar Matinesi” albümü ise, 10’un üzerinde kadın sanatçının, besteleri, enstrümanları ve vokalleriyle hayat verdiği ve Türkiye tarihinde bir ilk olan özel projelerden.  Selen Gülün’ün, klasik ve çağdaşı aynı potada eriten, farklı tonlar ve renklerle dolu dinamik müziği ise bu dayanışmanın kuşkusuz en güçlü destekçisi. Konuk sanatçılar arasında; Başak Yavuz, Çağıl Kaya, Ece Göksu, Elif Çağlar Muslu, Ülkü Aybala Sunat ve Şirin Soysal’ın yer alacağı, 29 Haziran Cuma akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek bu özel geceyi kaçırmayın.

 

Anat Cohen & Marcello Goncalves

Ruhumuza iyi gelecek bir başka konser ise 9 Temmuz Pazartesi akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek olan Anat Cohen & Marcello Goncalves.

Klarneti ve saksofonuyla yüzlerde gülümsemeye sebep olan Anat Cohen’e sahnede de Outra Coisa albümü ile Grammy’ye birlikte aday olduğu Brezilyalı gitarist Marcello Gonçalves eşlik edecek.  Brezilya ezgileri ve caz öğelerinin nefes kesen melodilerin başrolde olduğu bu gece, enerjinizi yükseltmeyi vaad ediyor.

 

Parklarda Caz

Vodafone Freezone sponsorluğunda ücretsiz gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserleri ve Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak “Gece Gezmesi” bu yıl da devam ediyor olacak.

Tüm gün sürecek konserler ve atölye çalışmalarıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlik de ‘minik’ cazseverleri bekliyor. “Parklarda Caz”ın gelenekselleşen mekânı Fenerbahçe Khalkedon ve Fenerbahçe Parkı’nın yanı sıra Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı’nda gerçekleşecek konserler ile devam edecek.

Nurdan Gündoğdu

Yorumlar