31. İstanbul Caz Festivali’nden Kaçırmamanız Gereken 6 Konser

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA’nın destekleriyle düzenlenen 31. İstanbul Caz Festivali, müzikseverleri 3-18 Temmuz tarihleri arasında unutulmaz bir müzik serüvenine davet ediyor. Vapur seferlerinden konser salonlarına, parklardan yalılara her mekânda cazın büyülü ezgilerinin yankı bulacağı bu müzik şöleninin içinde yer almanın heyecanını şimdiden hissedebilirsiniz.

Festivalin kapsamlı programında yer alan birbirinden harika konserleri sizin için derledim! Biletler Passo’da…

 

1. Gregory Porter

2020’de pandemi planlarımızı tepe taklak etmeden önce İstanbul Caz Festivali Gregory Porter’ın İstanbul’a geleceğini duyurmuştu ve gelememişti tabii ki.. Neyse ki 8 Temmuz’da bunun acısını çok fena çıkarabileceğiz! Kaçırılmaması gereken bir konser. Bizden söylemesi.

Her performansında izleyiciyi şaşırtan, dünyanın en iyi caz vokalleri arasında gösterilen Grammy Ödüllü Gregory Porter, meşhur “caz şapkasını” da yanına alıyor ve uzun bir aradan sonra İstanbullu izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 • Tarih: 8 Temmuz Pazartesi – 21.00
 • Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu

 

2. Festival Ödül Gecesi / Saint Privat

Muhteşem ambiyansıyla Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’inde sizi geçmiş yüzyılın ortalarına taşıyacak bir müzik eşliğinde festivalin Ödül Gecesi’ne davetlisiniz

Klaus Waldeck ve Valerie Sajdik’in, Fransa’ya dair sevdiğimiz tüm klişeleri ustaca melodilere dönüştürerek, dinleyicilerini geçmiş yüzyılın ortalarına taşıyan Saint Privat, bu kez büyüleyici sesleriyle 31. İstanbul Caz Festivali’nde buluşmaya hazırlanıyor. Kuruluşunun üzerinden tam 20 yıl geçtikten sonra 2023’te yayınladıkları albümlerinde saykedelik alt tonları, retro-chic dokunuşlarıyla birleştiren grup, festivalin ödül gecesinde davetlilere unutulmaz bir deneyim sunacak. Aynı gecede, bu yılın Yaşam Boyu Onur Ödülleri de sahiplerine takdim edilecek, müzik dolu bir geceye tanıklık edeceğiz.

 • Tarih: 3 Temmuz Çarşamba – 21.30
 • Mekân: Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

 

3. YolanDa Brown

Bu konseri aileler özellikle daha çok sevecek.. +7 yaş evlatlarınızı da kapıp gelin derin…

Jamaika kökenli İngiliz caz duayeni YolanDa Brown, özgür müziği ve enerjisiyle 31. İstanbul Caz Festivali’nde unutulmaz bir performans sergileyecek. YolanDa Brown’ın çağrışımlarla dolu ve köklerine selam gönderen “posh reggae”si, dinleyicileri büyülü gerçekliklere yolculuğa çıkarmanın eşsiz bir yolu. Ünlü saksafoncunun müziği, Swissôtel The Bosphorus’un Boğaz manzaralı terasında bizlere anlatacağı hikâyelere kulak vermek için mükemmel bir atmosfer sunacak.

Brown’un aileler için de ayrı bir önemi var.  Kendisi ikonik “Sesame Street” için müzik besteliyor, HBO Max’te yayınlanan “Bea’s Block” adlı animasyon dizisi için müzik yazıyor ve ayrıca Netflix dizisi “CocoMelon Lane” için de müzik çalışmaları yapıyor.

 • Tarih: 10 Temmuz Çarşamba – 21.00
 • Mekân: Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

 

4. Caz Vapuru

Bence İstanbul Caz Festivali’nin yaza en yakışan etkinliklerinden…

İstanbul’a özgü eşsiz bir caz etkinliği olan Caz Vapuru, bu yaz da festival takipçilerini Boğaz’ın unutulmaz sesleri eşliğinde keyifli bir pazar gününe davet ediyor. İstanbul Caz Festivali’nin vazgeçilmez bir parçası olan etkinlik, vapurun farklı bölümlerinde gerçekleşen sahneleriyle her anında izleyicileri caz, dans ve coşku bekliyor. Kabataş İskelesi’nde başlayacak olan etkinlikte İstanbullu swing topluluğu Brassist’in neşeli müziğiyle karşılanacak, tur boyunca Karambola’nın Ragtime ve Dixiland’e özgü dramatik üslubuyla cazın erken dönem örnekleri dinlenecek, Rus caz grubu The Big Rhythm’in ritmik performanslarına eşlik edilecek ve DJ performansıyla dans edilecek. Caz Vapuru, vapur düdüğü sesleri, martı çığlıkları ve Boğaz manzarası eşliğinde, müzik dolu bir gün geçirmek isteyenleri bekliyor.

 • Tarih: 14 Temmuz Pazar – 11.00
 • Kalkış Noktası: Kabataş İskelesi

 

5. Joshua Redman feat. Gabrielle Cavassa

Esma Sultan yalısında enfes bir caz akşamı deneyimlemeyi dört gözle bekliyorum..

Caz dünyasının öncülerinden Joshua Redman, Gabrielle Cavassa ile birlikte İstanbulluları enfes bir caz deneyimine davet ediyor. Redman, sadece müzikal yeteneğiyle değil, aynı zamanda cazı bir keşif alanına dönüştürme çabası, karizmatik liderliği ve eşsiz takım oyunculuğuyla ün kazanmış bir saksofoncu olarak biliniyor.

Genç vokalist Gabrielle Cavassa’nın samimi ve kırılgan sesi, Redman’ın yenilikçi tarzını mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Joshua Redman’ın son işbirlikçileriyle birlikte, 31. İstanbul Caz Festivali’nde sahne alacak olan sanatçı, cazın sınırlarını zorlamaya ve dinleyicilere unutulmaz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

 • Tarih: 16 Temmuz Salı – 21.00
 • Mekan: The Marmara Esma Sultan Yalısı

 

6. Pera’da Bir Caz Akşamı

Pera’nın caz semtine dönüşünü hep beraber seyredeceğiz… Bu etkinlik için ayrıca heyecanlıyım..

İstanbul’un tarih kokan semtlerinden Pera, İstiklal Caddesi’nin Haliç’e bakan yüzünde, tarihi bir caz akşamına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan tarihi Union Française binasındaki Minoa Pera, Pera 77 ve Salon İKSV, aynı gece üç farklı sanatçıya ev sahipliği yaparak İstanbul’un caz dolu atmosferini zenginleştirecek.

Pera’ya özgü tarih ve sanat atmosferinde bir araya gelecek sanatçılar arasında Kristjan Randalu Absence Trio, Can Çankaya Trio ve Dilek Sert Erdoğan bulunuyor. İstanbul’un yüzlerce yıllık kalbi Pera’da, bu üç farklı mekanda aynı anda yükselen caz melodileri, şehre büyülü bir atmosfer katacak.

 • Tarih: 17 Temmuz Çarşamba
 • Mekanlar: Pera 77, Minoa Pera, Salon İKSV

Neslihan Özata

Yorumlar