Evinizden Ulaşabileceğiniz Yüksek Kaliteli Online Eğitim Platformları

Evde olduğumuz için gezerek yeni yerler keşfedemiyor olsak da internet ve teknoloji hayatımıza bu kadar entegre olmuşken kendimizi geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek için herhangi bir mekana bağlı olmak zorunda değiliz.

Geçtiğimiz hafta sanat galerilerinden klasik müzik konserlerine, kültürel gezi alanlarından festival filmlerine ekran başından keşfedebileceğiniz kültür-sanat etkinliklerini sizlerle paylaşmıştık. Sırada online eğitim platformları ile kendimizi geliştirmek var!

Uzaktan online eğitim kursları, bir eğitim biçimi olarak gün geçtikçe daha da popüler hale geliyordu. Corona günlerinde ise ne kadar muhteşem bir sistem olduklarını kanıtlıyorlar adeta. Bu programlar dünyanın dört bir yanından profesyoneller ve öğrenciler tarafından halihazırda sıklıkla kullanılıyordu. Şimdi ise biz sıradan insanların emrine amadeler. İster mesleki gelişim için ister yeni beceriler edinmek için isterseniz de kariyer değişikliği için olsun, dünyanın dört bir yanındaki birinci sınıf akademik kurumlardan alabileceğiniz uzaktan eğitim kursları ile koltuğunuzdan bile kalkmadan bilgiye ulaşabilirsiniz.

Evinizden Ulaşabileceğiniz Yüksek Kaliteli Online Eğitim Platformları | Fotoğraf - IG: @basakmericyazar
Evinizden Ulaşabileceğiniz Yüksek Kaliteli Online Eğitim Platformları | Fotoğraf – IG: @basakmericyazar

Eğitim konusunda hazırlanmış web sitelerinin muhteşem koleksiyonu sayesinde bilimden fotoğrafçılığa, matematikten bilgisayar programlamaya, sanattan ev tadilat işlerine kadar her konuda merak ettiğiniz şeyleri öğrenebilirsiniz. Yeni bir dil mesela. Üstelik yalnızca yabancı diler değil, Python’dan Java’ya, C’den SQL’e neredeyse tüm yazılım dilleri de buna dahil! Photoshop, grafik tasarım, logo tasarımı ya da 3D modelleme ile görsel tasarıma ve fotoğrafçılığa ilgisi olanlar için onlarca ilham verici ders seçeneği bulunuyor.

Ciddi bireyler için kurumsal alandaki eğitim seçenekleri de saymakla bitmiyor. İşinizle ilgili bilginizi geliştirebileceğiniz dersler için dijital pazarlama, sunum becerileri, özel tablolar, risk yönetimi gibi konularda derler alabiliyorsunuz. Yeni bir hobi edinmek isteyenler için de seçenekler sınırsız. Bizim favorilerimiz arasında yazarlık, yemek yapma, çizim ve fotoğrafçılık var.

Eğitim aksatmaya gelmez! Bu yüzden pek çok seçenek arasında kaybolmamanız adına çevirim içi öğrenme platformlarını sizin için listeledik. İlginizi çeken programları ayıklayın ve öğrenmeye hemen başlayın.

 

Coursera

Coursera’daki her kurs, birinci sınıf üniversitelerden ve şirketlerden üst düzey eğitmenler tarafından veriliyor. Coursera’daki yüzlerce ücretsiz kurs, isteğe bağlı olarak video derslerine, ev ödevlerine ve topluluk tartışma forumlarına erişmenizi sağlıyor. Ücretli kurslar, tamamlandığında sınavlara girerek ya da projeler hazırlayarak Kurs Sertifikası alabiliyorsunuz. Kurslar ise algoritmadan well-being sanatına kadar çok çeşitli başlıklara sahip.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

edX

Harvard ve MIT tarafından kurulan edX, eğitim ve öğrenim konusunda gözünüz kapalı güvenebileceğiniz bir platform. 20 milyondan fazla öğrenciye, dünyadaki en iyi üniversitelerin ve endüstri şirketlerinin liderlerine ev sahipliği yapan edX küresel kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Haliyle öğrencileri dünyanın her ülkesinden geliyor. Bilgisayar bilimi, yabancı diller, mühendislik, psikoloji, yazı, elektronik, biyoloji veya pazarlama… Ne ile ilgileniyor olursanız olun, edX’te kendiniz için bir kurs bulabilirsiniz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Khan Academy

Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Khan Academy, herkese istediği zaman istediği yerde dünya standartlarında ücretsiz eğitim alma imkanı sunuyor. Dolayısıyla derslere hiçbir bedel ödemeden katılabiliyorsunuz. Khan Academy hem öğrenciler için bireysel öğrenim kaynağı  hem de bireysek gelişim için kullanılabileceğiniz bir platform.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

FutureLearn

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden ve kültür kurumlarından çeşitli kurslar sunan FutureLearn, mobil, tablet ve masaüstünden erişilebilir dersler içeriyor. İlk kurslarımızı Eylül 2013’te başlatan platform o zamandan beri milyonlarca insanı eğitim ağına kattı.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Open Education Consortium

The Open Education Consortium (OEC) kar amacı gütmeyen, küresel, üye tabanlı bir açık öğretim kurum ağı. OEC her yıl Açık Öğretim Haftası, Açıköğretim Küresel konferansı ve Açık Öğretim Mükemmellik Ödülü’nü düzenliyor. Bu sayede dünyadaki tüm öğrenme meraklılarına yüksek kaliteli ve kapsayıcı bir eğitim sunuyor.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

MIT Opencourseware

MIT OpenCourseWare (MIT OCW), Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) lisans ve lisansüstü düzeydeki tüm eğitim materyallerini herkese, her yerde ve çevrimiçi şekilde ücretsiz olarak sunan bir girişim. 2001’de hayata geçen bu platformda aradığınız her türlü eğitimi bulabilirsiniz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Reddit Üniversitesi

Reddit binlerce topluluğa, sınırsız konuşmaya ve otantik insan bağlantısına ev sahipliği yapan muazzam bir site. Haberler, spor, hayran teorileri ve aklınıza gelebilecek pek çok şey için Reddit’te bir topluluk var. Ve bu lebideryadan istediğiniz her şey hakkında eğitim alabilirsiniz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Berkeley Lectures

Berkeley mezunları 28 Nobel ödülü aldı ve mevcut fakülte arasında sekiz Nobel Ödülü sahibi, 32 MacArthur Üyesi ve dört Pulitzer Ödülü sahibi var. Bu başarılı üniversitenin derslerinin ulaşılabilir olması haliyle şahane bir fırsat! Berkeley, Özel Çevrimiçi Kursları (SPOC) geliştirmek için edX ile birlikte çalışıyor.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Learner’s TV

Learner’s TV biyoloji, fizik, kimya, matematik, bilgisayar bilimi, mühendislik, tıp, yönetim ve muhasebe, diş hekimliği, hemşirelik, psikoloji, tarih, dil eğitimi, edebiyat, hukuk, ekonomi, felsefe, astronomi, siyaset bilimi gibi sayısız alanlarında binlerce video ders ve canlı online testler bulabilirsiniz. Üstelik hepsi ücretsiz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Open Yale Courses

Yale Üniversitesi’nin lisans derslerini video ve ders materyalleri şeklinde paylaştığı bu proje kâr amacı gütmüyor. Haliyle tüm dersler ücretsiz! Proje Yale kolejinde öğretilen çok çeşitli tanıtım kurslarından 42 tanesini içermekte.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Saylor Academy

Ücretsiz Saylor Akademi kursları ile yeni beceriler geliştirip yepyeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Düzinelerce ortak üniversiteye devredilebilen 30’dan fazla derse sahip bu platform eğitim sonunda dijital sertifika da sunuyor.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Stanford Video Course

FreeVideoLectures, herkese ücretsiz eğitim videosu dersleri sunuyor. Bu video konferanslar, dünyanın en iyi üniversitelerinden büyük akademisyenler, profesörler, bilim adamları ve araştırmacılar tarafından kaydedilen MIT, Stanford, Yale ve Hindistan’dan IIT’leri içeren sınıfların yayınları. Video dersleri indirip istediğiniz zaman telefon, Ipod ya da televizyondan izleyebiliyorsunuz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Scitable

Lisans ve lise AP biyolojisi öğrencilerine, dünyanın en çok atıf yapılan bilim dergisi Nature’ın Yayınevi olan Nature Publishing Group’tan genetik ve hücre biyolojisi kaynakları ile online eğitim veren bu platformu kullanarak çevrimiçi bir sınıf oluşturabiliyor, eğitim aldığınız gibi verebiliyorsunuz da.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Cornell’s ArXiv

arXiv fizik, matematik, bilgisayar bilimi, kantitatif biyoloji, kantitatif finans, istatistik, elektrik, ekonomi mühendisliği ve sistem bilimi alanlarındaki bilimsel makaleler için ücretsiz dağıtım hizmeti sunan açık bir arşiv. 1991 yılında Paul Ginsparg tarafından kurulan ve Cornell Üniversitesi tarafından sürdürülen arXiv üzerinden eğitim alabilirsiniz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

University of the People

University of the People, halk sağlığı kapasitesinin geliştirilmesine yardımcı olmak için halk sağlığında yüksek kaliteli ve düşük maliyetli eğitimler sunuyor. Birçok özel profesyonel ve akademisyenin liderlik programları ile yer aldığı platformdan dilediğiniz zaman online eğitim alabilirsiniz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Academic Earth

Academic Earth, UCLA, Michigan Üniversitesi, Oxford Harvard Üniversitesi, MIT, Princeton, Stanford ve Yale gibi üniversitelerin sanat ve tasarım, astronomi, biyoloji, kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, İngilizce, girişimcilik, tarih gibi yaklaşık 50 ana konu disiplinini kapsayan video derslerine sahip. Hepsi de ücretsiz!

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Free Management Library

Bu online kütüphane, bireyleri, grupları ve kuruluşları geliştirmek için ücretsiz, erişimi kolay, çevrimiçi makaleler sunar. 1995 yılından bu yana, çeşitli makale ve kaynakları ile dünyanın en iyi organize edilmiş koleksiyonlarından biri haline gelmiş durumda. Kütüphane ayda 1.000.000 ziyaretçiye ulaşabiliyor ve buradaki konularının çoğu, Google aramalarından gelen ilk on sonuçta sürekli olarak yer almakta.

Dersleri incelemek için tıklayın.

 

Udemy

Udemy, milyonlarca öğrenciye başarılı olmak için ihtiyaç duydukları bilgiyi sunan öğrenim alanında önde gelen küresel bir pazar. En iyi dereceye sahip işletme ve teknik kurslarından derlenmiş koleksiyonları ile şirketlere, hükümetlere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara kurum içi uzmanlık geliştirme imkanısunan Udemy’den siz de faydalanabilirsiniz.

Dersleri incelemek için tıklayın.

Yorumlar