Farklı Alanlardan Yerli Podcast Önerileri

Geçen sene hazırladığımız mini podcast öneri listesinin üzerine artık yeni ve daha kapsamlı bir derleme yapma zamanı geldi. Çünkü bir sene içinde Türkiye’de büyük ivme kat eden podcast dünyası sayesinde pek çok farklı disiplini ve yayıncıyı yakından tanıma şansımız oldu, olmaya da devam ediyor.

Teknoloji, bilim, sinema, edebiyat, müzik, girişimcilik, dünya gündemi gibi alanlarda dinlediğimiz podcastlerin öğretici yanları sayesinde bu mecra artık çok daha fazla takip edilen ve nitelikli içerik yaratan bir mecra haline geldi. Severek takip ettiğimiz Türkçe podcastleri sıraladığımız bu liste ile siz de ilgilendiğiniz alanları seçip bu yayınları dinlemeye başlayabilirsiniz.

 

Nereden Başlasam?

Nereden Başlasam? | Podcast Türkçe
Nereden Başlasam? | Podcast Türkçe

Can Kozanoğlu ve Mirgün Cabas geçtiğimiz yıl yazarlar ve onların yazma motivasyonları üzerine edebiyat atölyesi tadında harika bir podcast serisine imza atmıştı. İlk Sayfası isimli serinin sona ermesinin ardından dinleyiciler bir yandan üzülürken bir yandan da bu ikiliden umutla yeni bir seriyi beklemeye devam ettiler. Güzel haber kısa zamanda geldi ve ikili bu defa “Nereden Başlasam?” isimli yeni bir seriye başladı. Bu podcast serisinin her bölümünde farklı disiplinlerden bir uzmanı ağırlıyor ve uzmanı oldukları alanları derinlemesine tartışıyorlar. Bugüne kadar genetik, yapay zeka, tarih, sinema, müzik, kriminoloji, antropoloji ve daha pek çok ufuk açan alanda söyleşilere imza attılar.

Dinlemek için: https://nereden-baslasam.simplecast.com/episodes

 

Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur? | Podcast Türkçe
Nasıl Olunur? | Podcast Türkçe

Gazeteci-yazar Nilay Örnek’in mesleklerini ustalıkla icra eden kişilere “Nasıl Olunur?” sorusunu yönelterek hem onların profesyonel deneyimlerini dinleyicilerine aktarıyor hem de gündemin nabzını tutuyor. Oyuncu, spiker, mimar, yazar, işletmeci, psikolog gibi farklı profesyoneller keyifli sohbetler eşliğinde söyleşiler veriyorlar. Bir yandan o mesleğe dair pek çok ilginç detayı öğrenirken bir yandan da konukların kendilerine dair ayrıntıları da keşfediyoruzd.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/us/podcast/nas%C4%B1l-olunur/id1458003492

 

Fularsız Entellik

Fularsız Entellik | Podcast Türkçe
Fularsız Entellik | Podcast Türkçe

Dikkat çekici konulara ve dünya gündemine eleştirel düşünceyle bakan ve felsefi olarak sorgulayan bu podcast kısa süree Türkçe podcastler arasında en çok dinlenenler arasına girdi. Yayıncı çok uzun yıllardır Immanuel Tolstoyevski mahlasıyla Ekşi Sözlük’teki yazılarıyla tanınan ardından da podcast serisiyle aynı isimdeki web sitesinde ufuk açan yazı serilerine imza atmış biri. Kimliğini bilmediğimiz için ismine dair bir detay ekleyemiyoruz ancak podcast serileri öyle ilham verici ki bunu bir noktada merak etmemeye başlıyorsunuz.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/fulars%C4%B1z-entellik/id1471554610

 

Yine Yeni Yeniden 90’lar

Yine Yeni Yeniden 90’lar | Podcast Türkçe
Yine Yeni Yeniden 90’lar | Podcast Türkçe

Özlemle hatırladığımız 90’lı yıllar Türkçe müziklerine kültürel çalışmalar alanından bakan bu podcast serisini akademisyenler Dr. Sezgin İnceel ve Dr. İlker Hepkaner hazırlıyor. Her bölümde bir temanın ışığında feminist ve kuir akademisyenlerin bu dönemin şarkılarına, kültürel havasına, kliplerine ve sanatçılarına baktığında neler gördüğünü, neleri eleştirdiklerini ve nasıl yorumladıklarını dinliyoruz. Nostaljinin verdiği güzel duygular ve akademik bakış açısıyla o yıllardan çıkarılan dersler birleşerek hem dinlemesi çok keyifli hem de öğretici bir seri ortaya çıkıyor.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/yine-yeni-yeniden-90lar/id1483943676

 

Havadan Sudan

Havadan Sudan | Podcast Türkçe
Havadan Sudan | Podcast Türkçe

Türkçe podcast dünyasının kemik bir dinleyici kitlesine sahip serilerinden Havadan Sudan, üç yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Hande Turan ve Mehmet Turan’ın hazırlayıp sunduğu seride dünya ve ülke gündemine dair ilginç konular ve haberler değerlendiriliyor. Girişimcilik, teknoloji, gıda teknolojisi, ticaret, tasarım ve daha nice farklı alandan güncel haberlerin yorumlandığı bölümler ile trendleri yakından takip edebilirsiniz.

Dinlemek için: https://www.35milimetre.com/havadan-sudan

 

Bi’ Gidene Soralım

Londra’da yaşayan Emre Onar’ın hazırladığı podcast, yurtdışına gitmeye karar verip taşınanların ve çalışanların bulundukları ülkelerdeki hayatlarına odaklanıyor. Bugüne kadar Londra, Barselona, Prag, Milano, Los Angeles gibi şehirlere yerleşenlerin taşınma, iş bulma ve oralardaki yaşama adapte olma süreçlerini anlattıkları söyleşiler yurtdışı fırsatlarını değerlendirmek isteyenler için rehber niteliği taşıyor.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/us/podcast/bi-gidene-soral%C4%B1m-t%C3%BCrk%C3%A7e-podcast/id1492497448

 

Mutfaktan Sesler

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ekibi tarafından hazırlanan bu podcast serisi gastronomi meraklılarının kaçırmaması gereken türden. Ağırlıklı olarak her bölümde bir şefin konuk olduğu podcast’te mutfak dünyasına dair ilgi çekici bilgiler öğreniyoruz. Aynı zamanda kahve ve şarap uzmanlarının ve mekan işletmecilerinin de konuk olduğu bölümler de var. Mutfağa ilgi duyan ve sektörel anlamda da kendini geliştirmek isteyen herkes için faydalı bir podcast.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/us/podcast/mutfaktan-sesler-msan%C4%B1n-podcasti/id1485848109

 

Mırıldandığım Öyküler

Edebiyat ve özellikle de öykü severlerin keşfetmesi gereken bu podcast serisinde her bölümde öykü yazarı Vuslat Çamkerten’in sesinden öyküler dinliyoruz. Dünya ve Türk edebiyatından seçtiği öyküleri seslendiren yazar, uzunlukları 5-15 dakika arası değişen bölümlerle bizi farklı bir evrende yolculuğa çıkarıyor. Yazar adaylarının çokça ilham alacağı kesin.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/us/podcast/m%C4%B1r%C4%B1ldand%C4%B1%C4%9F%C4%B1m-%C3%B6yk%C3%BCler/id1481412174

 

Yalansavar

Dr. Işıl Arıcan’ın hazırlayıp sunduğu bu podcast’te her bölümde Yalansavar ekibinin farklı ekip üyeleri ile bir tema üzerinden tartışılıyor. Eleştirel düşünce ve bilimsel yöntemler ile değerlendirilen konulara şüpheci şekilde yaklaşılıyor, mantıksal süzgeçten geçiriliyor ve kanıta dayalı şekilde bağlanıyor. Özellikle internet dünyasında hızla yayılan yanlış bilgiler ve sözdebilim altından sunulan verilere karşı nasıl yaklaşmamız gerektiği, hangi yöntemlerle sorgulanacağı konusunda bir hayli düşündüren bir seri.

Dinlemek için: https://yalansavar.org/podcast/

 

Yoldayız Geliyor Musun?

Yoga ve meditasyon eğitmeni Ece Targıt, sosyal medyadaki motivasyonel paylaşımlarını podcast dünyasına taşıyor. Evlilik, kariyer, çocuk gibi hayatın içinden gerçekler, içsel yolculuklar ve farklı kişilerden dönüşüm hikayelerine yer verilen bölümler iyi hissettiren ve ilham veren içeriklere sahip. Sağlıklı düşünmeye dair size motive ederken cevaplarını aradığınız sorular için de yol gösterici oluyor.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/us/podcast/yolday%C4%B1z-geliyor-musun/id1388986371

 

Ada Sahilleri

Futbol severlerin kaçırmaması gereken bir podcast serisi ile devam ediyoruz. Mert Aydın ve Alp Ulagay’ın hazırladığı seri Premier League dünyasına odaklanıyor. İngiltere futboluna ve ligine özel merakı olanların severek dinleyeceği bu serilerde haftalık olarak maçlar yorumlanıyor, sporcular ve spor dünyasına ayrıntılı bir bakış sunuluyor.

Dinlemek için: https://open.spotify.com/show/6GGR69o1OKTYDesJYfiWUy

 

M.T.G.A (Make Technology Great Again)

Teknoloji.org ekibinin hazırlayıp sunduğu M.T.G.A. isminden de anlaşılacağı gibi teknoloji dünyasına dair gelişmelere odaklanan bir podcast serisi. Tarafsız teknoloji haberlerini derleyen ekip ilginç ve dikkat çekici konuları bir araya getiriyor. Her bölümde farklı pek çok konu başlığına değinen podcast serisi sayesinde teknoloji dünyasına dair bir hayli merak uyandıran bilgi öğrenebilirsiniz.

Dinlemek için: https://teknoloji.org/podcast-s1e1-merhaba-dunya/

 

Botanitopya

Botaniğe dair özel bir merakınız varsa Benan Kapucu‘nun hazırlayıp sunduğu Botanitopya sizin için son derece ufuk açıcı bir podcast olacak. Açık Radyo’nun serilerinden biri olan Botanitopya’da bitkiler alemine dair ilginç bilgiler olduğu gibi sık sık tarihi ve edebi referanslar da bulacaksınız. Sunucusunun da tanımladığı şekliyle bu podcast serisi için sesli doğa tarihi müzesi diyebiliriz.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/botanitopya/id1493670424

 

Dip Gürültüsü

Socrates Podcasts bünyesinde yakın zamanda yayın hayatına başlayan Dip Gürültüsü’nü müzik yazarı ve radyocu Artemis Günebakanlı hazırlayıp sunuyor. Her bölümde farklı bir konuk ağırlayan Artemis bu podcast serisinde Türkiye’nin müzik mekanlarına, alternatif sahnelerine, alt kültürlerine, müzik festivallerinin geleceğine değiniyor. Sektör içinde alanında uzman kişilerin ve müzisyenlerin katkıda bulunduğu bu seri müzik severler için yeni bir bakış açısı sunuyor.

Dinlemek için: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/dip-g%C3%BCr%C3%BClt%C3%BCs%C3%BC/id1554658048

Yorumlar