Finlandiya Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Işıklarıyla, eğitim sistemiyle, doğal güzellikleriyle bilinen ve son zamanlarda popüler bir tatil destinasyonu haline gelen Finlandiya’ya gitmeden önce, zamandan, paradan kazanmak ve daha keyifli bir seyahat geçirmek için bilmeniz gereken bazı şeyler;

Türk Hava Yollarının her gün İstanbul çıkışlı Helsinki uçuşları var. Yılbaşı, Noel, Paskalya gibi yoğun bir zaman olmadığı sürece ve kampanya yoksa gidiş-dönüş için 750 lira civarı bir ücreti gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak, kampanya ile bu bilet fiyatları 99 euro’ya düşebiliyor. Yine Helsinki’ye, Ukrayna Havayollarından Kiev aktarmalı yarı fiyatına da bilet bulabilirsiniz.

Helsinki Havalimanından da şehir merkezine, havaalanından tren veya otobüs ile çok kolayca ulaşabilirsiniz.

Konaklama tercihiniz, Finlandiya seyahatinizdeki en önemli konu. Birçok kişi Finlandiya’ya Baltık Turu kapsamında gidip, Kopenhag, Stockholm gibi şehirleri görüp Helsinki’ye geldikten sonra hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Ama Finlandiya’daki zamanınızdan gerçekten keyif almak istiyorsanız, doğaya yakın olmak, sauna kültürünü deneyimlemek, göle girmek, kısacası bir Finlandiyalının sıradan bir hafta sonunu geçirdiği gibi bir tatil geçirmek istiyorsanız, bir otel binasında kalmak yerine mutlaka bir ‘mökki’ yani kulübe kiralamalısınız. Bu kulübeler; konum ve niteliklerine göre fiyatlandırılmıştır. Örneğin; Helsinki ve civarı daha pahalı olacaktır. Veya sauna bulunması, tuvaletin içeride veya dışarıda olması, göl kenarı olması, hatta güneşin kulübenin neresinden doğup battığı bile fiyatını etkileyebilir. Bu kulübelerin bir kısmında tuvalet dışarıdadır. Bu kışın sizi oldukça zorlayabilir. Kimileri ise yeni yapılmış elektrikten bisikletine kadar her şeyi bulunur. Bu kulübeleri Airbnb’den veya bu işi yapan Fin şirketlerinden de bulabilirsiniz. Finlandiyalıların büyük bir bölümü İngilizceye oldukça hakimdir, bu yüzden, bu tarz durumlarda kendileriyle iletişim oldukça kolaydır. Kulübe alternatifleri için; www.lomarengas.fi/en , www.finlandcottagerentals.com . Bu fotoğraf da, Finlandiya’daki bir kulübenin açık alan tuvaletine ait.

Artık Türkiye’deki güncel ehliyetlerin Avrupa ülkelerinde de geçerliliği de olduğu için, Finlandiya’nın iç bölgelerini görebilmek için araba kiralamak çok avantajlı olacaktır. Bu sayede kuzeye kaptırıp, Norveç’e kadar bile çıkabilirsiniz. Hatta paradan tasarruf etmek istediğiniz zaman rahatlıkla Milli Parklarda kamp bile kurabilirsiniz. Tabii bu gittiğiniz mevsime de bağlı. Bu açıdan oldukça güvenli bir ülke. Ancak araba kiralayamadığınız noktada, diğer şehirlere trenle ve otobüsle ulaşabilirsiniz. Eğer erkenden bilet aldığınız takdirde, Finlandiya’nın en güneyinden, en kuzeyine 1 euro’luk otobüse bileti bulabilirsiniz. www.savonlinja.fi , www.onnibus.com en ucuz 2 otobüse şirketi.

Finlandiya seyahatiniz esnasında ‘hazır schengen almışım, bir taşta iki hatta 3 kuş vurayım’ diyorsanız, Helsinki’ye gelmişken, Stockholm veya Talin’e gemi ile geçebilirsiniz. Stockholm’e Helsinki’den 16 saatte geçebilirsiniz, yani 1 gece sürüyor. Gemi hissettirmeden de olsa biraz sallandığı için bebek gibi uyumuş oluyorsunuz. Geminin içinde bir sürü restoran ve bir gece kulübü var. Duty Free kısmı da mevcut. Finlandiya-İsveç sınırı geçildiği anda, duty free alanındaki ‘Snuff’ standı da açılmakta. İlgilisine duyurulur. Bilet fiyatlarına buradan bakabilirsiniz. www.vikingline.com , https://www.tallink.com . Yine otobüs ve tren biletinde olduğu gibi, gemi seyahati için biletlerinizi erken alırsanız, büyük indirimleri yakalarsınız.

Finlandiya’da bulunduğunuz sürece, oradan sim kart temin edip çok uygun fiyata internetten yararlanabilirsiniz. Örneğin ‘dna’ isimli operatör şirketten ‘pre-paid’ sim kartı temin ederseniz, günde 1 Euro’ya sınırsız internetten yararlanabilirsiniz.

MUTLAKA;

  • Seyahatinizi önceden planlayın
  • Kuzey Işıklarını görmek istiyorsanız, önceden hava durumunu kontrol edin.
  • ‘Finlandia Vodka’yı değil, ‘Koskenkorva’ isimli Votka markasını tercih edin.
  • Bir gece kulübünü ziyaret edin, bir Finlandiyalıyla sohbet edilebilecek en müsait zaman olabilir sizin için.
  • SAUNAYA GİRİN! Hatta mutlaka çıplak girin ve sauna taşlarına döktüğünüz suya biraz bira karıştırın.
  • Finlandiya’nın milli parklarından birini ziyaret edin (http://www.nationalparks.fi)
  • Balık çorbası için (Lohikeitto)
  • Fin kahvaltısının klasiği ‘karjalanpiirakka’yı deneyin.
  • Seyahatinizi planlarken mutlaka visitfinland.com’u ziyaret edin.

 

Yorumlar